Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybnickie małżeństwa na medal

Rybnickie małżeństwa na medal

07.06.2023 Miasto

Ile par, tyle historii. Państwo Konskowie poznali się dzięki kwaterze, państwo Undrowie w pociągu, a państwo Klimkowie w pracy. Okazja do wspomnień wyjątkowych chwil sprzed 50 lat nadarzyła się 6 czerwca w Klubie Kultury „Harcówka” w Ligocie-Ligockiej Kuźni, gdzie spotkali się małżonkowie świętujący Złote Gody.

Wśród jubilatów świętujących Złote Gody byli państwo Zofia i Alojzy Konskowie. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Poznaliśmy się w domu, moja przyszła żona wynajmowała u nas kwaterę - wspomina Alojzy Konsek z Boguszowic. Pani Zofia pochodzi z Podkarpacia, do Rybnika przyjechała do pracy. Zawodowo byli związani z kopalniami - pani Zofia pracowała "na Jankowicach", pan Alojzy "na Chwałowicach". Mają czwórkę dzieci i siedmioro wnuków.

- Potrzeba cierpliwości, niczego więcej, no może jeszcze wyrozumiałości - mówi Zofia Konsek o recepcie na wspólne 50 lat.

Ślub brali w październiku, podobnie jak Maria i Kazimierz Undrowie.

- Jestem Kujawianką, mąż pochodzi z Dolnego Śląska, a poznaliśmy się w …Szczecinie, w pociągu. Siedziałam w przedziale, on przeszedł korytarzem, ale powiedziałam sobie: - Pewnie wrócisz. I wrócił… Od razu wiedziałam, że to ten… - wspomina pani Maria.

- Widać, tak musiało być - dodaje jej mąż Kazimierz. Mają dwóch synów i troje wnucząt. Co radzą młodym parom? - Za bardzo nie wybuchać, a czasem po prostu przemilczeć - mówi pani Maria. - Myśleć o przyszłości i kolejnych wspólnych latach - dodaje pan Kazimierz, który na Dolnym Śląsku pracował w kopalni Nowa Ruda, a w Rybniku - w kopalni Chwałowice.

Maria i Kazimierz Undrowie po raz pierwszy spotkali się w pociągu. Zdj. (S)

Na Śląsk przyjechali w 1979 roku, ale ślub brali na Kujawach. - Niewiele pamiętam z tamtego dnia. Wiem tylko, jak wchodziliśmy do kościoła - mówi z uśmiechem Kazimierz Undro o ślubie, który odbył się 28 października. Dokładnie tego samego dnia związek zawarli państwo Klimkowie - kolejni złoci jubilaci.

- Nie ma dobrej recepty na szczęśliwe małżeństwo. To los szczęścia, jak w totolotku - albo się wygra albo nie. My mamy to szczęście, że jesteśmy z sobą już tyle lat - mówi pani Halina, która również pochodzi z Kujaw.

Przyszłego męża poznała w pracy - w rybnickiej Elektrowni. - Prądy nas połączyły - mówi z uśmiechem pan Henryk. Mają dwoje dzieci i czworo wnuków. - Trzeba się dogadywać, ktoś zawsze powinien ustąpić, bo ideały są tylko w …rządzie - mówi z uśmiechem pan Henryk. - … Albo w bajkach - dodaje pani Halina.

Uroczystość odbyła się w Harcówce, a prezydent Piotr Kuczera wręczył też medale państwu Halinie i Henrykowi Klimkom. Zdj. (S)

- Nie sztuką jest pokochać. Sztuką jest wytrwać, a państwo jesteście doskonałym przykładem, że jest to możliwe - mówiła małżonkom Janina Grabowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, który zorganizował uroczystość Złotych Godów dla 14 par.

Małżonkowie z 50-letnim stażem otrzymali w Klubie Kultury „Harcówka” Medale Za Długoletnie Pożycie przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, które wręczył im prezydent Piotr Kuczera.

Od lewej: Halina i Henryk Klimkowie, Bernadeta i Witold Brachmanowie, Bernadeta i Stefan Kuśkowie, Irena Dziadzia (mąż Karol był nieobecny), Zofia i Alojzy Konskowie, Krystyna i Franciszek Krupowie oraz Krystyna i Ignacy Małkowie. Na zdjęciu również prezydent Piotr Kuczera i Janina Grabowska, kierownik USC.

Na awersie tego medalu umieszczone są dwie splecione srebrzone róże, które symbolizują miłość i nierozerwalność związku.

- Pewnie wracacie dziś myślami do tego dnia, w którym wszystko się zaczęło, do tamtych twarzy… To cenne wspomnienia - mówił jubilatom prezydent Piotr Kuczera, życząc im kolejnych lat w zdrowiu i szczęściu.

Swoje życzenia złożyli też członkowie zespołu Przygoda, którzy przygotowali muzyczno-taneczny prezent dla par z 50-letnim stażem.

Od lewej: Krystyna i Józef Trojszczakowie, Teresa i Brunon Piaseccy, Maria i Kazimierz Undrowie, Krystyna i Hubert Steinbachowie, Leokadia i Paweł Przybyłowie, Weronika i Kazimierz Szwedowie oraz Jan Ogon (żona Regina nie wzięła udziału w uroczystości). Zdj. (S)

Pół wieku we dwoje

32 zdjęcia

6 czerwca w Harcówce odbyła się uroczystość Złotych Godów, w której wzięły udział pary z 50-letnim stażem małżeńskim. Jubilaci odebrali z rąk prezydenta Rybnika Piotra Kuczery Medale za Długoletnie Pożycie przyznane im przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Obejrzeli też występ Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” w Rybniku oraz wysłuchali wielu życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności na kolejne wspólne lata.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry