Strona główna/Aktualności/Miasto/Rybniccy seniorzy na targach

Rybniccy seniorzy na targach

23.11.2022 Miasto

- To cudowny pomysł. Można się zintegrować, ale też poćwiczyć, posłuchać ciekawych wykładów, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, usłyszeć porady kosmetyczne i poznać oferty wycieczek z PTTK-u. Dom Kultury w Chwałowicach zaprosił mnie na seans filmowy, a Bushido na zajęcia „zdrowego kręgosłupa”. Dostałam nawet tzw. „kopertę życia”, tak więc same plusy - ocenia Janina Krakowczyk, uczestniczka III Rybnickich Targów Senioralnych, zorganizowanych dziś (23 listopada) w bibliotece głównej przez Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku i tutejszą fundację „Byle do wiosny”.

Senioralne targi rozpoczęły się od wykładów i nietypowych ćwiczeń na koncentrację. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

- Kilka lat temu uruchomiliśmy Srebrne Centrum Aktywizacji Zawodowej - punkt obsługi dla seniorów, gdyż zauważyliśmy, że w tej grupie wiekowej wciąż drzemie wielki potencjał i często są to osoby, które planują jeszcze powrót na rynek pracy - tłumaczy Anna Michalczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.

- Nasz doradca zawodowy pomaga im w napisaniu CV i w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej - dodaje Justyna Istel z PUP-u.

Seniorzy szukają prostej pracy i najchętniej pracują po kilka godzin dziennie.

- Mamy m.in. propozycje pracy w charakterze sprzątaczki klubu fitness i pracownika ochrony, oraz przy wykładaniu towaru na półki w hipermarkecie. Seniorzy szukają pracy, bo chcą wyjść z domu i potrzebują kontaktu z innymi, albo po prostu potrzebują pieniędzy, bo rosną koszty życia. Charakteryzuje ich jednak duża niepewność - pracowali w innych czasach i w innych realiach i dzisiejsze oczekiwania i wymagania budzą ich obawy - wyjaśnia Małgorzata Sieńkowska z PUP w Rybniku.

Na uczestników targów czekały też propozycje zajęć w klubach i placówkach kultury, ale też porady medyczne. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Podczas targów senioralnych w bibliotece Katarzyna Rząsa, animatorka klubu seniora radziła licznie przybyłym na targi seniorom jak ćwiczyć pamięć, a Lidia Białecka, jak poprawić zdrowie wykorzystując terapię śmiechem. Rybniczanka poprowadziła też zajęcia jogi śmiechu, a przedstawicielki fundacji REA przybliżyły seniorom tajniki muzykoterapii, czyli techniki leczenia za pomocą dźwięków. Chętnych do przetestowania metody z wykorzystaniem wprawianych w ruch kamertonów nie brakowało.

Zainteresowanie seniorów wzbudził masaż dźwiękiem z użyciem kamertonów. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Były też porady fizjoterapeutyczne i dietetyczne, a na swoje stanowiska zaprosił m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej, Uniwersytet Trzeciego Wieku i Superfundacja. 

- Miastu zależy, by rybniccy seniorzy byli aktywni - mówił prezydent Piotr Kuczera. - Taka oferta może poprawić komfort ich życia, ale też ich zaktywizować. Seniorzy mają doświadczenie, którym powinni się dzielić. Życzę uczestnikom targów senioralnych nowych kontaktów, perspektyw oraz uśmiechu.

Jak widać uczestnikom targów humory dopisywały. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Autor: Sabina Horzela-Piskula.

Rybniccy seniorzy na targach

16 zdjęć

Dziś (23 listopada) w bibliotece głównej odbyły się III Rybnickie Targi Senioralne, zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku i tutejszą fundację „Byle do wiosny”. Na uczestników targów czekało wiele propozycji zajęć, porad, ale też badań. Były ćwiczenia pamięci, joga śmiechu, masaże dźwiękiem z wykorzystaniem kamertonów, porady fizjoterapeutyczne i dietetyczne oraz oferty pracy.

do góry