Strona główna/Aktualności/Miasto/Podstawówka pod żaglami

Podstawówka pod żaglami

31.05.2023 Edukacja

Od pięciu już lat w Szkole Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 10 przy ul. Grunwaldzkiej (w sąsiedztwie marketu Auchan) prowadzone są klasy sportowe o profilu żeglarskim. To jedyne takie klasy na całym Śląsku. Pozostałe miasta prowadzące taką szkolną edukację to silne ośrodki żeglarskie - Giżycko, Sopot i Gdańsk. We wrześniu w rybnickiej podstawówce naukę rozpocznie kolejna IV klasa przyszłych żeglarzy.

Tegoroczni ósmoklasiści w czasie zajęć na wodach Zalewu Rybnickiego. Zdj. Wacław Troszka

Patronem takich klas jest oczywiście działająca w Rybniku od lat sekcja żeglarska Towarzystwa Sportowego Kuźnia, która wychowała wielu utytułowanych żeglarzy m.in. olimpijczyka z Atlanty (rok 1996, windsurfing) Mirosława Małka, który teraz szkoli w Kuźni żeglarską młodzież.
W SP nr 10 poza normalnymi lekcjami wychowania fizycznego, doświadczeni szkoleniowcy TS Kuźnia przez cały rok szkolny prowadzą z uczniami klas żeglarskich zajęcia ogólnorozwojowe i sportowe. Od kwietnia do końca roku szkolnego i od września do końca października osiem godzin tygodniowo uczniowie spędzają na wodach Zalewu Rybnickiego, gdzie odbywają się zajęcia żeglarskie. Wszyscy rozpoczynają od najmniejszych łódek klasy optimist, a w klasie siódmej lub ósmej w zależności od umiejętności i chęci przesiadają się do łódek nieco większych, a przede wszystkim szybszych. - Żeglarstwo to szkoła życia. Ono uczy tych młodych ludzi również odpowiedzialności i współdziałania oraz wielu innych rzeczy, które na pewno przydadzą im się w dorosłym życiu - mówi Wojciech Szymczak nauczyciel wychowania fizycznego z SP nr 10.

Sportowe klasy żeglarskie prowadzone w Szkole Podstawowej nr 10 to jedyne takie klasy na całym Śląsku. Zdj. Wacław Troszka

Patent dla absolwentów
Program nauczania tego nie obejmuje, ale dzięki wspólnej inicjatywie szkoły i klubu TS Kuźnia, edukacja żeglarska w szkole kończy się egzaminem na petent sternika jachtowego. Tegoroczni ósmoklasiści, czyli już prawie absolwenci szkoły przystąpią do niego na kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego. W 15-osobowej klasie ósmej uczy się siedem dziewcząt i ośmiu chłopaków, a wśród nich trzech członków sekcji żeglarskiej. Jednym z nich jest Wojciech Wójcik, któremu Śląski Związek Żeglarski przyznał za ubiegły rok tytuł Zawodnika Roku.

Oczywiście w czasie zajęć na wodzie zdarzają się też sytuacje awaryjne. Zdj. Wacław Troszka

Nabór tylko do 2 czerwca
We wrześniu w SP nr 10 ruszy kolejna 20-osobowa klasa IV sportowa o profilu żeglarskim. Oczywiście nauka w takiej klasie jest bezpłatna, a przy naborze do niej nie są wymagane jakiekolwiek umiejętności żeglarskie. Obecnie w klasach „pod żaglami” (IV, V i VIII) uczy się tu blisko 60 uczniów.

Rybnicka specjalność - podstawówka pod żaglami. Zdj. Wacław Troszka

Podania o przyjęcie do klasy IV żeglarskiej można składać w sekretariacie szkoły już tylko do 2 czerwca, a informacje na temat naboru do klas żeglarskich oraz zajęć prowadzonych przez sekcję żeglarską TS Kuźnia dostępne są na stronie internetowej (zaglerybnik.pl) oraz pod numerem telefonu 504 806 385.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry