Strona główna/Aktualności/Miasto/Nasza Victoria bez wiktorii

Nasza Victoria bez wiktorii

02.07.2024 Miasto

Buk Victoria będący pomnikiem przyrody, a rosnący na terenie szpitala psychiatrycznego w Rybniku nie wygrał plebiscytu na Drzewo Roku Klubu Gaja. 4 201 głosów, które otrzymał od internautów wystarczyło na zajęcie w nim piątego miejsca.


Niewzruszona wynikami plebiscytu na Drzewo Roku 2024 Victoria jest ozdobą parku na terenie Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku Zdj. Wacław Troszka 
W maju okazałemu bukowi pospolitemu z charakterystycznym podwójnym pniem w kształcie litery „V”, nadano imię Victoria. To efekt konkursu przeprowadzonego wśród pacjentów szpitala, który stał się uzasadnieniem dla stosownej uchwały Rady Miasta Rybnika. Owa Victoria w przenośni odnosi się ono do misji szpitala - zwycięstwa nad słabościami i chorobami, o czym marzy zdecydowana większość pacjentów placówki mającej obecnie status klinicznego szpitala psychiatrycznego. Okazały buk ma 27 m wysokości i między 170 a 200 lat.

Zwyciężył buk purpurowy z Dalkowa

W plebiscycie zwyciężył 300-letni buk purpurowy Serce Wzgórz Dalkowskich, na którego zagłosowało 10 521 internautów. Drzewo to rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie w gminie Gaworzyce w województwie dolnośląskim.

Drzewo Roku 2024 - buk purpurowy Serce Gór Dalkowskich Zdj. Archiwum Klubu Gaja

Co ważne, cieszy się opinią drzewa spełniającego życzenia, więc turyści często wrzucają do jego dziupli bukowe łupinki z wypisanym życzeniem. W lutym przyszłego roku buk z Dalkowa będzie reprezentował polskie drzewa w międzynarodowym już plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku!
Głosowanie na Drzewo Roku 2024 trwało w internecie przez cały czerwiec. Z ponad 40 zgłoszonych drzew z całej Polski jury konkursu wybrało 16 najciekawszych propozycji. Wybrano drzewa, z jednej strony pomnikowe, stanowiące ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego, a z drugiej lubiane i cenione przez okolicznych mieszkańców. W gronie tych 16 finalistów nasz buk Victoria był jedynym przedstawicielem Górnego Śląska.
Na drugim miejscu uplasował się 300-letni Platan Miłości w Targoszynie w województwie dolnośląskim (10 127 głosów), a na trzecim mający około 350 lat Dąb Robert z Warszawy (6 102 głosy). W głosowaniu na Drzewo Roku internauci oddali łącznie 43 223 ważne głosy.
Statuetka „Drzewo Roku 2024” trafi do przedstawicieli Fundacji na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi, która formalnie zgłosiła buk z Dalkowa do tegorocznej edycji konkursu organizowanego od 14 lata przez Klub Gaja. Stanie się to 10 października w czasie obchodów Święta Drzewa w Warszawie.

 

- Kolejna edycja konkursu Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku zakończona. Zacięta rywalizacja trwała do ostatniej chwili. W szczególności jestem poruszony mobilizacją społeczności skupionych wokół swoich ulubionych drzew. To ludzie budują opowieść, która łączy różne środowiska i tworzy nową jakość skupioną na współpracy. Drzewa stają się symbolami dla całych regionów. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i czekających nas zmaganiach o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025 ” - komentuje Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Oczywiście wyniki plebiscytu nic nie zmieniły, Victoria wciąż jest ozdobą szpitalnego parku sąsiadującego z charakterystyczną, ceglaną, zabytkową wieżą ciśnień.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry