Strona główna/Aktualności/Miasto/Modlitwa nad wodą

Modlitwa nad wodą

30.06.2024 Miasto

Za nami doroczna msza na wodach Zalewu Rybnickiego, organizowana zawsze w ostatnią niedzielę czerwca przez parafię w Chwałęcicach i jej proboszcz ks. Grzegorza Jagieła.

                                                   Pływający ołtarz na wodach Zalewu Rybnickiego Zdj. Wacław Troszka

Mszy, w czasie której modlono się za żyjących i nieżyjących żeglarzy, wodniaków i ratowników WOPR-u, a także o bezpieczne wakacje, przewodniczył dzisiaj ks. biskup Andrzej Iwanecki z diecezji gliwickiej. W jej granicach leży jedynie najmniejsza z rybnickich dzielnic - Stodoły. Koncelebrowali ją wspomniany już ks. Grzegorz Jagieł i ks. Andrzej Piszczek proboszcz parafii w Rybnickiej Kuźni, na terenie której to wyjątkowe nabożeństwo się odbyło, bo po raz trzeci pływający ołtarz zacumowano w pobliżu mola sąsiadującego z terenami Fundacji Elektrowni Rybnik.

Uczestnicy Mszy na wodzie jak co roku zgromadzili się na brzegach zalewu Zdj. Wacław Troszka

O muzyczną oprawę mszy zadbał chór Cantate Dominum z parafii w Chwałęcicach i orkiestra dęta kopalni Jankowice pod dyrekcją Sławomira Firuta. Sam ołtarz, którego pływający fundament stanowiły kadłuby dwóch omeg, zbudowała ekipa pod kierownictwem doświadczonego żeglarza Tadeusza Szostoka, byłego naczelnika magistrackiego wydziału edukacji.
W mszy uczestniczyło wielu rybniczan z różnych części miasta. Część z nich dotarła nad brzegi Zalewu Rybnickiego na rowerach.

Po mszy ks. biskup Andrzej Iwanecki wręczył doroczne wyróżnienia przygotowane przez organizatorów mszy na wodzie. Tym razem otrzymali je m.in. znani w Rybniku, ratownicy WOPR-u z 50-letnim stażem Slawomir Walento (prezes oddziału Rybnickiego) i Jerzy Lazar,doświadczony ratownik i radny miejski Zdj. Wacław Troszka

Hasło tegorocznej mszy na wodzie brzmiało: „Mówię Ci wstań” i było cytatem z niedzielnej ewangelii, opowiadającej o uzdrowieniu przez Jezusa 12-letniej dziewczynki.

Msza na wodzie 2024

31 zdjęć

W ostatnią niedzielę czerwca na wodach Zalewu Rybnickiego ks biskup Andrzej Iwanecki z diecezji gliwickiej odprawił doroczną, polową mszę na wodzie.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry