Strona główna/Aktualności/Miasto/Miasto ma nowe mieszkania

Miasto ma nowe mieszkania

01.03.2022 Miasto

32 mieszkania komunalne czekają na lokatorów w dwóch blokach wybudowanych w dzielnicy Meksyk przy ul. Kolejowej przez miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Bloki przy ul. Kolejowej. Zdj. Wacław Troszka

W każdym budynku są dwie jednopokojowe kawalerki (36 m2), 10 mieszkań dwupokojowych (od 47 do 50 m2) oraz cztery trzypokojowe mające blisko 65 m2. Mieszkania są jasne i przestronne, mają balkony i są też wyposażone w niezbędne do zamieszkania urządzenia i armaturę. Według komunalnych standardów w każdym z bloków będzie mogło w sumie zamieszkać 51 osób. Dyrektor ZGM-u Artur Gliwicki podkreśla zastosowanie nowoczesnych technologii, czego efektem będą niskie koszty użytkowania budynków. Centralne ogrzewanie w każdym z bloków zasilają np. kotły gazowe, które z racji swojej mocy grzewczej są zazwyczaj używane do ogrzewania budynków jednorodzinnych.

Trwa jeszcze urządzanie terenu wokół budynków, więc wszystko wskazuje na to, że pierwsi lokatorzy, czyli osoby uprawnione do najmu mieszkania komunalnego, wprowadzą się tu na przełomie kwietnia i maja. Obecnie na prowadzonej przez magistracki wydział spraw mieszkaniowych liście osób i rodzin uprawnionych do otrzymania mieszkania komunalnego w tym roku jest 26 nazwisk (na pełnej liście uprawnionych 103). Miesięczna stawka czynszu za mieszkanie w nowych blokach przy Kolejowej będzie wynosić 11,55 zł/m2. – Standard tych mieszkań jest bardzo podobny do mieszkań urządzonych w kamienicy przy ul. Chrobrego oddanej do użytku w ubiegłym roku – informuje Artur Gliwicki.

Mieszkaniowa inwestycja przy ul. Kolejowej ma kosztować łącznie ponad 9,5 mln zł, ale nieco ponad 2,2 mln zł pokryje dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. – Konsekwentnie poszerzamy ofertę mieszkaniową Rybnika – mówi prezydent Piotr Kuczera. – Co ważne, staramy się, by była ona różnorodna, a przez to dostępna dla osób o różnej sytuacji materialnej. Stąd budowa lokali socjalnych przy ul. Kadłubka, bloków z mieszkaniami komunalnymi przy ul. Kolejowej, adaptacja kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego czy wreszcie inwestycje w budownictwo mieszkaniowe, realizowane przez spółkę TBS, przy ul. Hallera, a docelowo również przy ul. Okulickiego i Sztolniowej – wymienia prezydent.

Wszystko wskazuje na to, że kolejną inwestycją mieszkaniową ZGM-u będzie budowa modułowych mieszkań socjalnych, czyli mieszkań komunalnych o niższym czynszu i standardzie. Mają one powstać przede wszystkim tam, gdzie wyburzono mieszkaniowe rudery, np. przy ul. Jabłoniowej w Niedobczycach. – Wyzwaniem są duże 7-, 8-osobowe rodziny oczekujące na mieszkanie komunalne. Mam nadzieję, że przynajmniej dwie z nich trafią na Kolejową do mieszkań trzypokojowych. Największym wyzwaniem jest jednak budowa mieszkań socjalnych. Ich brak sprawia, że nie są wykonywane eksmisje, a czeka ich na wykonanie już ponad 300. Na szczęście to nie jest palący problem, bo ze względu na pandemię eksmisje zostały zawieszone. To nie brzmi optymistycznie, ale mieszkańców znajdujących się w złej sytuacji materialnej też mamy w Rybniku trochę – mówi odpowiedzialny za komunalną mieszkaniówkę wiceprezydent Piotr Masłowski, zapowiadając opróżnienie i wyburzenie m.in. tzw. baraków przy ul. Janiego w zakątku dzielnicy Północ nazywanym Wawokiem.

Wacław Troszka

do góry