Strona główna/Aktualności/Miasto/Kalendarz pełen rybniczan

Kalendarz pełen rybniczan

20.12.2022 Miasto

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią miasto po raz piąty wydało kalendarz „Jestem z Rybnika”. Dzięki niemu rok 2023 można spędzić w towarzystwie wyjątkowych rybniczanek i rybniczan. Część z nich tworzy rzeczy niezwykłe, druga część realizuje swoje niezwykłe pasje m.in. sportowe; wszystkich 12 sfotografował utytułowany rybnicki fotografik Marcin Giba.

Miejski kalendarz

- W tym roku do sesji zdjęciowej zaprosiliśmy osoby, które swoimi pasjami, pracą, życiorysami powodują, że świat jest ciekawszy. I tak w kalendarzu zobaczymy m.in. pasjonata przebudowy motocykli, twórcę gier planszowych, trenera personalnego, pasjonatkę jazdy na rowerze szosowym, czy właścicielkę zagrody dla zwierząt, także tych porzuconych - mówi Robert Cebula, naczelnik Wydziału Marketingu i Mediów Urzędu Miasta Rybnika, wydziału, który kalendarz opracował i skompletował  bohaterów dwunastu miesięcy przyszłego roku. Prawie wszyscy zjawili się wczoraj w Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, gdzie kalendarz „Jestem z Rybnika 2023” zaprezentowano. Zabrakło jedynie ukraińskiej poetki Inny Oliinyk, która mieszkając w jednym z miast obwodu charkowskiego trafiła do Rybnika, uciekając przed wojną, ale niedawno wróciła już na Ukrainę.

Bohaterowie  kalendarza z prezydentem Piotrem Kuczerą, autorem zdjęć Marcinem Gibą i naczelnikiem magistrackiego wydziału marketingu i mediów Robertem Cebulą. Zdj. Wacław Troszka

Za realizowanie swoich pasji w Rybniku, za użyczenie swoich wizerunków, za zaangażowanie w powstanie kalendarza i włożoną pracę podziękował wszystkim prezydent Piotr Kuczera, wręczając tzw. autorskie egzemplarze kalendarza. Co prawda każdy z kalendarzowych bohaterów powiedział raptem kilka zdań, ale to wystarczyło, by zorientować się, że to osoby, które w większości przypadków szczęśliwie łączą swoją pasje i zainteresowania z pracą zarobkową, a przy okazji uszczęśliwiają innych i faktycznie czynią świat wokół siebie nieco lepszym. O wyjątkowych zleceniach realizowanych przez niektórych z nich napiszemy już w przyszłym roku.

Autor kalendarzowych portretów Marcin Giba i strona z kalendarza ukazująca kalendarzową


- Każda z tych sesji zdjęciowych jest na swój sposób wyjątkowa. Bohatera listopada - Kamila Radeckiego fotografowałem np. na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej i w stworzeniu odpowiedniego klimatu tego zdjęcia bardzo pomógł mi pracujący w TZR fachowiec od światła. Z kolei w czasie zdjęć z udziałem Adama Suchoraba, który podobnie jak ja zajmuje się zdjęciami dronowymi, udało nam się znaleźć niewielką polanę, z której roztacza się piękny widok na rybnicką tężnię i pobliski staw. Mieszkam w Rybniku i tu pracuję, a za każdym razem część bohaterów, których fotografuję jest dla mnie dużą niespodzianką. Podobnie jest z miejscami, które przy okazji poznaję. Tym razem takim wielkim zaskoczeniem była dla mnie zagroda Trzy Siostry w Kamieniu i wszystkie te zwierzęta, które za sprawą Martyny Fojcik tam mieszkają. Fotografowało się je fantastycznie - wspomina autor kalendarzowych portretów Marcin Giba.

Jak zawsze dobrze wydany (w nakładzie 200 egzemplarzy) kalendarz można kupić w Halo! Rybnik przy ul. Sobieskiego. Cena: 99 zł.
Wacław Troszka

W kalendarzu „Jestem z Rybnika 2023” znaleźli się:

Zenon Pochcioł - właściciel ZenGarage. Z pasją buduje i przebudowuje motocykle, tworząc niepowtarzalne pojazdy marzeń. Jego motocykle zajmują czołowe miejsca na mistrzostwach Polski, są opisywane w magazynach branżowych.

Aleksander Jagodziński - twórca gier planszowych takich jak Żercy, Pangea czy ostatnio KUR-NU-GI. W swoich pracach zaskakuje oryginalną oprawą wizualną, poruszaną tematyką oraz różnorodnością światów.

Rafał Wolny - stolarz-pasjonat, tworzący mikrodzieła sztuki. Tworzy ręcznie drewniane, miniaturowe meble dla lalek, odwzorowując w nich najdrobniejsze szczegóły wnętrz i wyposażenia domu.

Kacper Kordas - właściciel Palarni Kawy Meksyk. Wie najlepiej jak wypalić ziarna, by kawa była pyszna. W metodach obróbki kawy jest ekspertem. Doskonałej jakości ziarna wypala według autorskich przepisów.

Izabela Rajter - kobieta, w której życiu kolor odgrywa ogromną rolę. Tworzy niepowtarzalne, odważne kreacje i biżuterię, w zadziwiający sposób łącząc kolory. Na co dzień pracuje w firmie dystrybuującej zdrową żywność.

Martyna Fojcik - właścicielka „Zagrody 3 siostry” w Rybniku-Kamieniu - miejsca stworzonego z pasji i miłości do zwierząt, mającego charakter edukacyjny. To dom dla wielu zwierząt, z których część wcześniej została porzucona.

Adam Suchorab - dronem DJI Mini 2 fotografuje i filmuje nie tylko najbliższe okolice, ale i górskie pejzaże. Zatrzymane w kadrze spektakularne widoki oglądać można na Facebooku i Instagramie, gdzie znany jest jako Podronowany.

Inna Oliinyk - ukraińska poetka, laureatka konkursów poetyckich i literackich. Publikowała w almanachach poetyckich. Do Rybnika trafiła uciekając przed wojną na Ukrainie, ze zniszczonego przez Rosjan obwodu charkowskiego.

Dominika Hanke - mama piątki dzieci i opiekunka trójki w rodzinie zastępczej. Biega maratony i chodzi po górach. Nie potrafi żyć bez sportowej rywalizacji, adrenaliny i jazdy na rowerze szosowym.

Paweł Mitura-Zielonka - trener personalny, instruktor nordic walking. Spiker i konferansjer z wielkim poczuciem humoru. Wicemistrz Polski Maratonu Nordic Walking oraz Pucharu Polski i Pucharu Świata Nordic Walking.

Kamil Radecki - właściciel Fear Workshop. W myśl słów: ”Pasja tworzy profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość” tworzy na zamówienie rekwizyty, kostiumy cosplay, charakteryzacje na różne okazje i scenografię sceniczną.

Michał Błażewicz - właściciel Art-Efekt. Z wielką pasją i zaangażowaniem tworzy na zamówienie niepowtarzalne, ręcznie malowane meble. Na co dzień jest psychoterapeutą w Ośrodku Leczenia Uzależnień.

(oprac. UM Rybnika)

Miejski kalendarz "Jestem z Rybnika 2023"

11 zdjęć

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią miasto po raz piąty wydało kalendarz „Jestem z Rybnika”. Dzięki niemu rok 2023 można spędzić w towarzystwie wyjątkowych rybniczanek i rybniczan. Część z nich tworzy rzeczy niezwykłe, druga część realizuje swoje niezwykłe pasje m.in. sportowe; wszystkich 12 sfotografował utytułowany rybnicki fotografik Marcin Giba.

Na zdjęciach bohaterowie kolejnych miesięcy 2023 roku. Brak jedynie ukraińskiej poetki Inny Oliinyk, która po kilku miesiącach spędzonych w Rybniku wróciła już na Ukrainę.

do góry