Strona główna/Aktualności/Miasto/Historyk z siódmej klasy

Historyk z siódmej klasy

28.06.2024 Edukacja

Za nami pierwszy tydzień wakacji. Wśród uczniów odpoczywających od szkolnych obowiązków jest Jakub Jakubowski, młody miłośnik historii ze Szkoły Podstawowej nr 5 w dzielnicy Północ.

Przed tygodniem ukończył siódmą klasę, a w czasie wieńczącej rok szkolny akademii otrzymał jedno ze szkolnych wyróżnień. W wojewódzkiej olimpiadzie przedmiotowej z historii zdobył 100 proc. punktów to nie lada osiągnięcie zwłaszcza w przypadku siódmoklasisty. Zakres tematyczny olimpiady obejmuje cały program nauczania szkoły podstawowej, więc również klasę ósmą, w której Jakub będzie się uczyć dopiero po wakacjach.

Zafascynowany historią Jakub Jakubowski razem ze swoim nauczycielem historii Franciszkiem Podleśmym Zdj. Wacław Troszka

Jak sam mówi, historią zainteresował się za sprawą Youtube’a i kanału „Historia bez cenzury”. W czasie wakacji po piątej klasie Jakub trafił z kolei do gdańskiego Muzeum „Solidarności”. Efektowna, nowocześnie urządzona ekspozycja jeszcze wzmogła jego zainteresowanie historią, zwłaszcza współczesną. Po powrocie do szkoły świeżo upieczony szóstoklasista opowiedział o swoich historycznych zainteresowaniach swojemu ówczesnemu nauczycielowi historii Henrykowi Śmieszkowi. Wkrótce Jakub zadebiutował w wojewódzkim konkursie przedmiotowym z historii. Wypadł całkiem dobrze i awansował do drugiego etapu. Początek siódmej klasy przyniósł zmiany. Wychowawcą jego klasy został inny nauczyciel historii Franciszek Podleśny. Poznali się już wcześniej, gdy w szóstej klasie w ramach zastępstwa prowadził w klasie Jakub lekcję historii. Jak wspomina młody miłośnik historii, pokłócili się wtedy o rewolucję francuską. Jakub uważał, że była jak najbardziej potrzebna. Przyszły wychowawca był nieco innego zdania. Twierdził, że zmiany cywilizacyjne były nieuchronne i nastąpiłyby i tak, a nie pociągnęłyby za sobą tak dużej liczby ofiar, jak kojarząca się głównie z gilotyną rewolucja.
Gdy Jakub zgłosił chęć udziału w tzw. olimpiadzie historycznej rozpoczęli, owocną jak się okazało, współpracę. Poza szkołą kontaktowali się przez internet. Ciekawy historii i świata siódmoklasista rozwiązywał przez internet kolejne zadania; czytał też książki, poszerzając swoją uczniowską wiedzę. W ciągu miesiąca przerobili też razem materiał dla klasy ósmej.
Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło z Jakubem jeszcze 11 uczniów popularnej „piątki”, ale do trzeciego etapu awansował już tylko on. Spisał się znakomicie. Za swoje odpowiedzi otrzymał 100 % punktów i tytuł laureata.

Pamiętkowe zdjęcie z gali z udziałem laureatów konkursów przedmiotowych w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. W pierwszym rzędzie od lewej: wojewoda śląski Marek Wójcik, śląska kurator oświaty Aleksandra Dyla, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek, Jakub Jakubowski i dyrektorka SP nr 5 Sabina Malgrab Zdj. Materiały Prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach

Jeszcze w takcie roku szkolnego, w czasie gali laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych zorganizowanej w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach przez śląską kurator oświaty Aleksandrę Dylę, Jakub Jakubowski wraz z ośmioma innymi 100-procentowymi laureatami konkursów z innych przedmiotów otrzymał od niej list gratulacyjny i upominek. Sukcesu gratulowali mu również wojewoda śląski Marek Wójcik i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.

- Najbardziej interesuje mnie historia starożytna oraz współczesna, czyli po zakończeniu II wojny światowej. Interesuję się też polityką i sztuką. W wakacje na pewno nie będę się nudził. Mam przygotowanych kilka książek, które chcę przeczytać no i na bieżąco słucham podcastów, głównie historycznych - powiedział nam już po odebraniu świadectwa przyszły ósmoklasista z SP nr 5 Jakub Jakubowski.

- Z sukcesu Jakuba jest dumna cała nasza szkoła - podkreśla Sabina Malgrab, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry