Strona główna/Aktualności/Miasto/Gladiole i dalie zachwycają rybniczan

Gladiole i dalie zachwycają rybniczan

20.08.2022 Miasto

W Teatrze Ziemi Rybnickiej otwarto dziś (20 sierpnia) 24. Międzynarodową wystawę dalii, mieczyków i kompozycji kwiatowych. Jest co podziwiać - w 450 wazonach pysznią się dalie z sześciu kategorii. - Dekoracyjne, kaktusowe, półkaktusowe, jeleniorożne, pomponowe i dalie ball, przywiezione przez trzech wystawców. Do tego, 116 mieczyków czterech hodowców z Czech i Polski oraz 16 kompozycji z daliami i mieczykami w rolach głównych - opowiada Andrzej Surma z Rybnickiego Klubu Miłośników Kwiatów.

24 Międzynarodowa wystawa dalii, mieczyków i kompozycji kwiatowych w TZR. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

To właśnie on, zdaniem jurorów, wyhodował najpiękniejszą dalię tej wystawy. Jego „Gits Perfection” ma już na koncie kilka nagród, ale po raz pierwszy zdobyła tytuł Grand Prix. Na czym polega jej wyjątkowość? - Można powiedzieć, że kobiety lubią róż.... Jednak ta dalia ma coś więcej - piękny balans różu z kolorem kremowym - mówi Andrzej Surma z Żywca, który hoduje dalie od 16 lat. Do swojej kolekcji sprowadza je z również z Austrii, Niemiec, Holandii i Anglii. Najtrudniej jest zdobyć pochodzące z Azji dalie jeleniorożne, które na dodatek są dość kapryśne w uprawie.

Na pierwszym planie różowo-kremowa dalia z tytułem Grand Prix. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Wśród hodowców mieczyków najlepszy okazał się Petr Šmida z Czech, którego mieczyk „Show bound” otrzymał tytuł Grand Prix. - Wysoka temperatura sprawiła, że mieczyki rozpoczęły kwitnienie cztery tygodnie wcześniej niż zwykle, stąd jest ich tu ograniczona liczba. Inaczej jest z daliami, które są kwiatami późnymi, więc mogłyby trafić na wystawę również za tydzień, a nawet za dwa, choć często deszczowy wrzesień im nie służy. Dalie lubią wilgoć, ale nie lubią deszczu - wyjaśnia Andrzej Surma.

Na wystawie zaprezentowano 160 mieczyków, a ten najpiękniejszy przyjechał do nas z Czech. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Wystawę otwarto dziś w TZR, ale kwiaty i przykuwające oko kompozycje można będzie oglądać również jutro (do 17.00).

- To jedna z czterech moich kompozycji. Nosi tytuł „Morska bryza”, stąd błękity i zielenie, biel morskiej piany oraz specjalnie wykonany na tę wystawę pojemnik, nawiązujący kolorem i strukturą do piasku. To forma rzeźby, którą z pewnością wykorzystam w kolejnych aranżacjach. Wkomponowałam w nią hortensje, ostróżki, gladiole, „babcine” floksy i ulubione lwie paszcze. Jest też jasny szarłat zwisły i eukomis - przepiękna roślina cebulową, która niestety nie zimuje w naszych warunkach - mówi Katarzyna Ochenkowska z Rybnickiego Klubu Miłośników Kwiatów. - Z zawodu jestem ceramikiem, ale układanie kwiatów to moja pasja. Robię to z potrzeby serca - dodaje.

Kompozycja "Morska bryza" i jej autorka Katarzyna Ochenkowska. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Podczas otwarcia wystawy przypomniano klubowiczów, którzy zmarli w ostatnim czasie, w tym nieodżałowanego Piotra Wistubę, wieloletniego prezesa Rybnickiego Klubu Miłośników Kwiatów i pasjonata lilii. - Wystawę dedykowaliśmy rodzinom tych osób, których nie ma już wśród nas, ale przez lata dzieliły się z nami swoją pasją i wiedzą - mówi Andrzej Surma.

Autor: Sabina Horzela-Piskula

Dalie i mieczyki w teatrze

19 zdjęć

W Teatrze Ziemi Rybnickiej otwarto dziś 24 Międzynarodową wystawę dalii, mieczyków i kompozycji kwiatowych. Podziwiać można ponad 450 dalii, 116 mieczyków hodowców z Polski i Czech oraz 16 kompozycji z tymi kwiatami w rolach głównych. A wszystko to dzięki pasjonatom z Rybnickiego Klubu Miłośników Kwiatów.

Zobacz także

Dalie w wazonach, mieczyki w klatce
Dalie w wazonach, mieczyki w klatce

Dalie w wazonach, mieczyki w klatce

do góry