Strona główna/Aktualności/Miasto/Dzisiaj dzień św. Antoniego

Dzisiaj dzień św. Antoniego

13.06.2024 Miasto

Czwartek 13 czerwca to dzień św. Antoniego Padewskiego, patrona jednej z czterech śródmiejskich parafii, a od roku 2007 patrona Rybnika, co potwierdzają dokumenty przesłane do Rybnika z Watykanu.

Tradycyjna procesja z figurą św. Antoniego odbędzie się w Rybniku w najbliższą niedzielę, zaraz po odpustowej sumie w bazylice, która rozpocznie się o god. 11. Zdj. Wacław Troszka

Uroczystości odpustowe i tradycyjna procesja ulicami miasta z historyczną figurą św. Antoniego, znajdującą się na co w ołtarzu głównym bazyliki, odbędą się dopiero w niedzielę, ale już dzisiaj w samo południe w rybnickiej bazylice pod wezwaniem św. Antoniego zostanie po raz pierwszy odprawiona uroczysta msza w intencji mieszkańców Rybnika i czcicieli naszego Antoniczka.
Odpustowa suma, której przewodniczyć będzie były proboszcz bazyliki, a obecnie katowicki biskup pomocniczy ks. Grzegorz Olszowski rozpocznie się w niedzielę o godz. 11, a po jej zakończeniu ulicami miasta przejdzie wspomniana procesja. Z kolei o godz. 15 w sąsiedztwie domu parafialnego rozpocznie tradycyjna, odpustowa Biesiada u Antoniczka. Od wspomnianego roku 2007 odpust u św. Antoniego łączy się z uchwalonym przez ówczesną Radę Miasta Rybnika świętem miasta, czyli Dniami Rybnika.
Przed rokiem świętowanie parafialnego odpustu połączono z obchodami jubileuszu 200 lat żywego kultu św. Antoniego Padewskiego w Rybniku. W Szkole Muzycznej Braci Szafranków, sąsiadującej z bazyliką odbyło się sympozjum poświęcone osobie, kultowi i przedstawieniom św. Antoniego, który bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych świętych na świecie. Z kolei w samej bazylice w przeddzień odpustu odbyła się premiera stworzonej przez rybnickich artystów symfonii miejskiej „Antoni - światło zagubionych”.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry