Strona główna/Aktualności/Miasto/Deszczowe dożynki w Popielowie

Deszczowe dożynki w Popielowie

28.08.2022 Miasto

W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się wspólne dożynki dwóch, w części rolniczych dzielnic Rybnika - Popielowa i Radziejowa.

Święto plonów tym razem odbyło się "po wodzie". Zdj. Wacław Troszka
Była tradycyjna suma, w czasie której dziękowano za tegoroczne dobre plony i kolorowy korowód, którego uczestników zlał deszcz. Po południu na parkingu przy kościele w Popielowie odbył się dożynkowy festyn, które rozpoczął się od tradycyjnej uroczystości.

Dożynkowy chleb upiekł Krzysztof Kuźnik, piekarz z Popielowa mający swą piekarnię w Niedobczycach. Zdj. Wacław Troszka

Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego i utworu „Plon niesiemy plon” starostowie dożynek - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Maria Mańka i prezes Kółka Rolniczego Wiktor Adamczyk przekazali prezydentowi Rybnika Piotrowi Kuczerze bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Ten dziękując zapewnił, że podzieli ten chleb sprawiedliwie.

Starostowie dożynek Maria Mańka i Wiktor Adamczyk oraz prezydent Piotr Kuczera

Jak powiedział nam wspomniany już Wiktor Adamczyk, w tym roku rolnicy z Popielowa i Radziejowa, uprawiający głównie zboża, zebrali wyjątkowo dobre plony. Co ciekawe wśród owych rolników znaczącą grupę stanowią emerytowani górnicy. Od lat nie zmienia się areał pól uprawnych na terenie obu tych dzielnic.
Wacław Troszka

do góry