Strona główna/Aktualności/Miasto/Chwałowickie SOS dla Ziemi

Chwałowickie SOS dla Ziemi

27.06.2023 Miasto

Młodzi ludzie wiedzą, że dla naszej planety to ostatni moment. I wierzą, że mogą mieć realny wpływ na zatrzymanie katastrofalnych zmian klimatycznych. - Kiedy dorośli zabierają głos, to jest normalne, a kiedy jakimś tematem zajmuje się również młodzież, zyskuje on na znaczeniu. Tak jest w tym przypadku - to temat ważny dla nas wszystkich - mówi Małgorzata Staroń, licealistka IV LO w Chwałowicach. To właśnie na zaproszenie tej szkoły do Rybnika przyjechali młodzi ludzie z całego świata, by rozmawiać o transformacji energetycznej.

Przedstawiciele szkół z całego świata w DK w Chwałowicach. Młodzi ludzie pozostaną w Rybniku do piątku. Jutro (28 czerwca) pojadą do kopalni Guido i na Politechnikę Śląską, a w czwartek zwiedzą Kraków i Oświęcim. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Zaczęli od spotkania w Domu Kultury w Chwałowicach, gdzie wczoraj (26 czerwca) zainaugurowano konferencję naukową „Energy Transition” z udziałem uczniów i nauczycieli z RPA, Tajlandii, Singapuru, Hiszpanii, Niemiec i Holandii oraz gospodarzy z IV LO.

- Transformacja energetyczna jest dziś tematem niezwykle ważnym, bo determinuje życie nasze i następnych pokoleń na całym świecie - mówiła do zebranych Małgorzata Wróbel, dyrektorka liceum, które od kilku lat angażuje się w międzynarodowe proekologiczne projekty naukowe.

Konferencję otworzyli Małgorzata Wróbel, dyrektorka liceum oraz prezydent miasta Piotr Kuczera i przedstawiciel międzynarodowej organizacji GALESS Huib Schilling. Zdj. (S)

O kluczowym znaczeniu transformacji energetycznej mówił też prezydent miasta Piotr Kuczera, który przywitał gości z całego świata w Rybniku.

- Musicie sprawić, że świat będzie lepszym miejscem do życia! Ale musicie być silniejsi niż moje pokolenie - mówił prezydent.

A przedstawiciel międzynarodowej organizacji Global Alliance of Leading Edge Schools for Sustainability, organizującej międzynarodowe projekty edukacyjne, przekonywał: - To właśnie wy musicie przedstawiać nam swoje pomysły na walkę z negatywnymi zmianami klimatycznymi. Już nie mogę się ich doczekać - mówił do młodzieży z całego świata Holender Huib Schilling, który dziękował też społeczności IV LO i mieszkańcom miasta za gorące przyjęcie.

- Goszczę u siebie chłopaka z RPA, którego bardzo zaskoczyło, że Rybnik jest tak bardzo zielony. Wielu uczestników projektu nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo nasze miasto i Śląsk jest związany z węglem - mówi Małgorzata Staroń.

Licealistka wspólnie z Martą Herman i Natalią Holoną wiosną była w Bostonie na podobnej proekologicznej konferencji.

- Węgiel ma bezpośredni związek ze śląską kulturą i tradycjami, stąd tak trudno w tym regionie odchodzi się od jego wydobycia. Znaczenie mają też kwestie finansowe - mówi Natalia Holona.

- Wcześniej nie miałam pojęcia, jak wygląda system energetyczny w innych krajach, ale dzięki takim projektom i otwartym ludziom z różnych stron świata, dowiedziałam się naprawdę wiele - przekonuje Małgosia. Licealistki pracowały nad projektem cały rok szkolny. W prezentacji przygotowanej na konferencję podzielą się swoimi obserwacjami na temat następującej w Rybniku transformacji energetycznej oraz polskiego systemu energetycznego.

- Wiemy, że jest problem, ale jesteśmy młodymi ludźmi, więc nie dość, że nasze głosy nie są aż tak brane pod uwagę, to dotąd mieliśmy przeświadczenie, że to sprawy innych; dorosłych. Teraz coraz bardziej angażujemy się w temat ekologii z nadzieją, że właśnie takie projekty stworzą nam szansę, by bardziej świadomie spojrzeć na sytuację na całym świecie. Poszerzamy swoją wiedzę i wiedzę naszych rówieśników i stajemy się bardziej świadomi i bardziej odpowiedzialni - przekonuje Sonia Kłusek, kolejna licealistka w projekcie.

Uczennice Kopernika, uczestniczki konferencji „Energy Transition”. Od lewej: Sonia Kłusek, Małgorzata Staroń, Marta Herman i Natalia Holona. Zdj. (S)

- Nasza przyszłość to transformacja energetyczna - dodaje Małgosia, która wyjaśnia, że przygotowując się do projektu, kontaktowały się z Marcinem Popkiewiczem, autorem książki „Zrozumieć transformację energetyczną”.

- To właśnie on przekonywał nas, że nasza opinia ma znaczenie, bo kiedy dorośli zabierają głos, to jest normalne, ale kiedy jakimś tematem zajmuje się również młodzież, zyskuje on na znaczeniu i staje się ważny dla wszystkich - mówi licealistka.

O roli, jaką mają do odegrania młodzi ludzie w zatrzymaniu dramatycznych zmian klimatycznych jest przekonany również ekolog, prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.

Spotkanie w Chwałowicach jest okazją do rozmów o przyszłości planety, o której mówił m.in. ekolog i aktywista klimatyczny, prof. Piotr Skubała (drugi z lewej). Na zdjęciu również koordynatorka projektu Katarzyna Romaniuk-Demonchaux. Zdj. (S)

Profesor Skubała przygotował dla młodych uczestników konferencji arcyciekawy, ale też porażający danymi wykład, na temat naszej „znikającej” planety i tego, dlaczego nie reagujemy na kryzys klimatyczny. A do udziału w wykładzie zaprosił też… Matkę Naturę, która przemawiając głosem Julii Roberts, przekonywała, że nie potrzebuje ludzi, za to ludzie potrzebują natury. Zaprosił też …dinozaura, który w ONZ przestrzegał przed zagładą klimatyczną:

- My przynajmniej mieliśmy asteroidę. A wy jaką macie wymówkę? - pytał dinozaur.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Uniwersytecka klasa w chwałowickim Koperniku
Uniwersytecka klasa w chwałowickim Koperniku

Uniwersytecka klasa w chwałowickim Koperniku

O zmianach klimatycznych w Chwałowicach
O zmianach klimatycznych w Chwałowicach

O zmianach klimatycznych w Chwałowicach

do góry