Chwałowickie SOS dla Ziemi
Młodzi ludzie wiedzą, że dla naszej planety to ostatni moment. I wierzą, że mogą mieć realny wpływ na zatrzymanie katastrofalnych zmian klimatycznych. - Kiedy dorośli zabierają głos, to jest normalne, a kiedy jakimś tematem zajmuje się również młodzież, zyskuje on na znaczeniu. Tak jest w tym przypadku - to temat ważny dla nas wszystkich - mówi Małgorzata Staroń, licealistka IV LO w Chwałowicach. To właśnie na zaproszenie tej szkoły do Rybnika przyjechali młodzi ludzie z całego świata, by rozmawiać o transformacji energetycznej.
Zaczęli od spotkania w Domu Kultury w Chwałowicach, gdzie wczoraj (26 czerwca) zainaugurowano konferencję naukową „Energy Transition” z udziałem uczniów i nauczycieli z RPA, Tajlandii, Singapuru, Hiszpanii, Niemiec i Holandii oraz gospodarzy z IV LO.
- Transformacja energetyczna jest dziś tematem niezwykle ważnym, bo determinuje życie nasze i następnych pokoleń na całym świecie - mówiła do zebranych Małgorzata Wróbel, dyrektorka liceum, które od kilku lat angażuje się w międzynarodowe proekologiczne projekty naukowe.
O kluczowym znaczeniu transformacji energetycznej mówił też prezydent miasta Piotr Kuczera, który przywitał gości z całego świata w Rybniku.
- Musicie sprawić, że świat będzie lepszym miejscem do życia! Ale musicie być silniejsi niż moje pokolenie - mówił prezydent.
A przedstawiciel międzynarodowej organizacji Global Alliance of Leading Edge Schools for Sustainability, organizującej międzynarodowe projekty edukacyjne, przekonywał: - To właśnie wy musicie przedstawiać nam swoje pomysły na walkę z negatywnymi zmianami klimatycznymi. Już nie mogę się ich doczekać - mówił do młodzieży z całego świata Holender Huib Schilling, który dziękował też społeczności IV LO i mieszkańcom miasta za gorące przyjęcie.
- Goszczę u siebie chłopaka z RPA, którego bardzo zaskoczyło, że Rybnik jest tak bardzo zielony. Wielu uczestników projektu nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo nasze miasto i Śląsk jest związany z węglem - mówi Małgorzata Staroń.
Licealistka wspólnie z Martą Herman i Natalią Holoną wiosną była w Bostonie na podobnej proekologicznej konferencji.
- Węgiel ma bezpośredni związek ze śląską kulturą i tradycjami, stąd tak trudno w tym regionie odchodzi się od jego wydobycia. Znaczenie mają też kwestie finansowe - mówi Natalia Holona.
- Wcześniej nie miałam pojęcia, jak wygląda system energetyczny w innych krajach, ale dzięki takim projektom i otwartym ludziom z różnych stron świata, dowiedziałam się naprawdę wiele - przekonuje Małgosia. Licealistki pracowały nad projektem cały rok szkolny. W prezentacji przygotowanej na konferencję podzielą się swoimi obserwacjami na temat następującej w Rybniku transformacji energetycznej oraz polskiego systemu energetycznego.
- Wiemy, że jest problem, ale jesteśmy młodymi ludźmi, więc nie dość, że nasze głosy nie są aż tak brane pod uwagę, to dotąd mieliśmy przeświadczenie, że to sprawy innych; dorosłych. Teraz coraz bardziej angażujemy się w temat ekologii z nadzieją, że właśnie takie projekty stworzą nam szansę, by bardziej świadomie spojrzeć na sytuację na całym świecie. Poszerzamy swoją wiedzę i wiedzę naszych rówieśników i stajemy się bardziej świadomi i bardziej odpowiedzialni - przekonuje Sonia Kłusek, kolejna licealistka w projekcie.
- Nasza przyszłość to transformacja energetyczna - dodaje Małgosia, która wyjaśnia, że przygotowując się do projektu, kontaktowały się z Marcinem Popkiewiczem, autorem książki „Zrozumieć transformację energetyczną”.
- To właśnie on przekonywał nas, że nasza opinia ma znaczenie, bo kiedy dorośli zabierają głos, to jest normalne, ale kiedy jakimś tematem zajmuje się również młodzież, zyskuje on na znaczeniu i staje się ważny dla wszystkich - mówi licealistka.
O roli, jaką mają do odegrania młodzi ludzie w zatrzymaniu dramatycznych zmian klimatycznych jest przekonany również ekolog, prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego.
Profesor Skubała przygotował dla młodych uczestników konferencji arcyciekawy, ale też porażający danymi wykład, na temat naszej „znikającej” planety i tego, dlaczego nie reagujemy na kryzys klimatyczny. A do udziału w wykładzie zaprosił też… Matkę Naturę, która przemawiając głosem Julii Roberts, przekonywała, że nie potrzebuje ludzi, za to ludzie potrzebują natury. Zaprosił też …dinozaura, który w ONZ przestrzegał przed zagładą klimatyczną:
- My przynajmniej mieliśmy asteroidę. A wy jaką macie wymówkę? - pytał dinozaur.