Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Święto sztuki w Rybniku czyli II Międzynarodowy Festiwal (..)

Święto sztuki w Rybniku czyli II Międzynarodowy Festiwal Sztuki FINEness (relacja)

21.04.2024 Kultura i rozrywka

Międzynarodowy Festiwal Sztuki FINEness, już po raz drugi zachwycił mieszkańców oraz gości z całego świata. W industrialnych murach Zabytkowej Kopalni Ignacy można było podziwiać m.in. akwarele, ceramikę i kowalstwo artystyczne.

Aneta Gajos z gośćmi na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki FINEness, Zdj. Dominika

Festiwal Sztuki FINEness przyciągnął uwagę miłośników sztuki z całego regionu. Pięciodniowy cykl wydarzeń rozpoczął się uroczystym otwarciem w Zabytkowej Kopalni Ignacy. Impreza została zorganizowana przez stowarzyszenie IWS Poland, pod przewodnictwem Anety Gajos, utalentowanej graficzki i akwarelistki z Rybnika.

- Pierwsza edycja festiwalu była celebracją dnia kobiet. Motywem przewodnim były Panie, a mężczyźni mogli wziąć udział jedynie, kiedy realizowali temat “kobieta”. Podczas pierwszej edycji zgłosiło się mnóstwo osób chętnych, dlatego postanowiliśmy, że tegoroczne wydarzenie nie będzie festiwalem stricte kobiecym, tylko po prostu Międzynarodowym Festiwalem Sztuki FINEness - mówi Aneta Gajos, dyrektor artystyczna wydarzenia.

W kopalni Ignacy zaprezentowano m.in. obrazy dwunastu wybitnych artystów, głównych gości festiwalu, jak również prace konkursowe, nadesłane z całego świata.

- Jednak ten festiwal to nie tylko malarstwo, które wisi w ramach. To również inne formy sztuki, jak np. ceramika artystyczna lub fusing, czyli artystyczne stapianie szkła. Możemy podziwiać kowalstwo artystyczne, a konkretniej repuserstwo - dodaje.

Przez następne dni uczestnicy festiwalu mieli szansę uczestniczyć w licznych wydarzeniach rozlokowanych w całym mieście. Spotkania z artystami, targi artykułów plastycznych, pokazy malowania na żywo oraz sesje malowania przy kawie i winie w ramach Drink & Paint wypełniły dni festiwalowe. Ponadto, goście mogli odwiedzić wystawę fotografii M6 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Konstantego Prusa oraz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych malarzy.

Warsztaty prowadzili wybitni artyści, Zdj. Dominika

Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów były pokazy malowania na żywo. Swoje umiejętności zaprezentowali Michał Suffczyński, Tatiana Majewska, Thanyaphorn Inthahom i Surindr Sonthirati z Tajlandii, portugalczyk Antonio Bartolo, Dario Percy Ccallo z Peru oraz Amit i Megha Hand Kapoor, którzy przylecieli do Polski aż z Indii. Artyści na stworzenie obrazu mieli tylko godzinę.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się pokazy malowania na żywo, Zdj. Dominika

Największą atrakcją festiwalu okazało się wspólne malowanie na ogromnym płótnie o długości 10 metrów, na którym uczestnicy wydarzenia stworzyli razem niepowtarzalny obraz. Efekt ich pracy będzie można podziwiać w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Collective Painting, czyli wspólne malowanie. Zdj. Dominika

Zwieńczeniem intensywnego weekendu pełnego inspiracji artystycznych było ogłoszenie wyników konkursu akwareli, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem.

- W tym roku napłynęły do nas obrazy ze wszystkich kontynentów oprócz Antarktydy! Mamy ogrom prac na wysokim poziomie m.in, z Japonii, Chin, Bułgarii, Indonezji, Polski - wylicza Aneta Gajos.

Międzynarodowe jury w składzie: Asuman Ongun Dogan, Dr Hong Shan, Simonida Filipova, Veneta Docheva, Krzysztof Ludwin i Igor Jurczenko, przyznało nagrodę główną Masahiro Okayama z Japonii. Drugie miejsce zajął Ertan Alev, artysta z Bułgarii, a trzecie Feng Liu z Chin. Dodatkowo, sponsorzy festiwalu wyłonili swoich zwycięzców. Nagrody otrzymali nasi rodzimi malarze, m.in. malująca pod pseudonimem Amfiria i Olga Grabowska, oraz Didit Maya Paksi, Andre Kano i Simeon Krastev.

Zwycięzca konkursu, Masahiro Okayama z Japonii. Zdj. Dominika

Aneta Gajos, inicjatorka imprezy, obiecuje, że po drugiej edycji zaskoczy nas kolejna, jeszcze bardziej imponująca. “Zdecydowaliśmy, że co drugi rok nie będzie motywu, natomiast w przyszłym roku tematem przewodnim będzie, uwaga… mężczyzna. Tym razem dopuścimy do głosu Panów, a Panie będą musiały realizować temat mężczyzn.” - zdradza nam artystka. Trzeci Festiwal Sztuki FINEness również odbędzie się w kopalni Ignacy w Niewiadomiu.

- Trzeciej edycji mówię tak! Tym bardziej z takim teamem, jak na Zabytkowej Kopalni Ignacy i w przepięknych wnętrzach, które bardzo współgrają ze sztuką. Na następnym festiwalu z pewnością pojawią się kolejne nowości - zapewnia Aneta Gajos.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki FINEness na kopalni Ignacy w Niewiadomiu

75 zdjęć

Na kopalni Ignacy w Niewiadomiu trwa druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki FINEness. Na uczestników czeka pełno artystycznych atrakcji!

dziennikarz
Dominika R
do góry