Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Okręty, czołgi i samoloty w wersji mini na Ignacym

Okręty, czołgi i samoloty w wersji mini na Ignacym

28.04.2024 Kultura i rozrywka

Perfekcyjnie odwzorowane miniatury statków, pociągów czy samolotów można było podziwiać w Nadszybiu Kościuszko, gdzie odbyła się wystawa modeli redukcyjnych, zorganizowana przez Zabytkową Kopalnię Ignacy i Warsztaty Modelarskie Ziemi Wodzisławskiej.

Historia modelarstwa sięga daleko wstecz. Począwszy od symbolicznych modeli domów (Soul Houses) znanych ze starożytnego Egiptu, poprzez XVII złoty wiek holenderskiego modelarstwa morskiego, aż po współczesną erę, gdzie modelarze korzystają z technologii, takich jak druk 3D, aby tworzyć precyzyjne repliki. Pomimo nowych technik i materiałów, pasja do tworzenia miniaturowych modeli pozostaje niezmienna.

Modelarze mogli zaprezentować swoje prace w Zabytkowej Kopalni Ignacy. Zdj. Dominika

Pasjonaci modelarstwa zebrali się w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu, aby podziwiać wystawę modeli redukcyjnych. W nadszybiu Kościuszko zmieściło się całkiem sporo statków, czołgów i samolotów, oczywiście w miniaturowej skali. Na wystawie pokazano kilkaset modeli wykonanych m.in. z papieru, plastiku czy żywicy.

- To już druga tego typu wystawa. Pierwszą zorganizowaliśmy eksperymentalnie w zeszłym roku. Jestem pasjonatem modelarstwa i wraz ze znajomymi modelarzami zrobiliśmy wystawę tak trochę po koleżeńsku. W tym roku zdecydowaliśmy się na otwartą formułę wystawy i ogłosiliśmy, że przyjmujemy modele. Każdy kto klei modele i chce się nimi pochwalić może je przynieść i zaprezentować światu. Często tak jest, że ktoś skleja latami i trzyma to w domu w szafce czy gablotce i nikt tego nie widzi. A tu można się swoją pracą pochwalić - mówi Adam Grzegorzek, współorganizator wydarzenia.

Na wystawie pojawiły się m.in. statki z różnych epok. Zdj. Dominika

Konkurs na najlepszy model

W ramach wystawy, uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swoich własnoręcznie wykonanych modeli i wzięcia udziału w konkursie, skierowanym głównie do dzieci i młodzieży. Konkurs był otwarty dla wszystkich chętnych, zarówno indywidualnych modelarzy, jak i grup zrzeszonych w klubach i modelarniach.

- Zorganizowaliśmy po raz pierwszy konkurs dla dzieci i młodzieży. Jestem zaskoczony liczbą zgłoszeń, ponieważ do udziału zgłosiło się ponad 50 uczestników! Głównie są to osoby z naszego regionu, chociaż mamy prace konkursowe nadesłane z Krakowa i Bytomia. Baliśmy się że nie będzie kogo oceniać, a teraz będziemy mieć problem żeby wyłonić zwycięzców. Cieszy nas bardzo fakt, że dzieci interesują się modelarstwem.

Konkurs jest dla nas testem. Jeśli uda nam się go fajnie przeprowadzić, to w przyszłym roku planujemy wystawę i konkurs dla zarówno dla młodzieży jak i dla seniorów - mówi Adam Grzegorzek.

Modele oceniane były przez powołaną przez organizatorów komisję, która miała za zadanie wyłonić najlepsze prace w dwóch grupach wiekowych i kilku kategoriach. W sumie przyznano 15 nagród głównych, 21 wyróżnień i 8 nagród specjalnych. Najwięcej nagród zdobyła Paulina Szumska, która jest potrójną mistrzynią świata w kategori szybowców sterowanych automatycznie (F1E).

Paulina Szumska zdobyła pierwsze miejsce w dwóch kategoriach. Zdj. Dominika

JUNIOR

Modele plastikowe:

 • Gudowicz Szymon ( samoloty, obiekty latające)
 • Szumska Paulina (pojazdy)
 • Pniak Jan (okręty i obiekty pływające)

Modele kartonowe:

 • Lipiec Krzysztof (samoloty, obiekty latające)
 • Szumska Paulina (pojazdy)
 • Czuba Bartosz (budowle i dioramy)
 • Walczak Natalia (figurki)

MŁODZIK

Modele plastikowe:

 • Szędzielorz Zuzanna (samoloty, obiekty latające)
 • Kowalski Igor (pojazdy)
 • Madejski Krzysztof (okręty i obiekty pływające)

Modele kartonowe:

 • Rachwalik Nikola (samoloty, obiekty latające)
 • Kruk Maciej (pojazdy)
 • Koziałek Radosław (okręty i obiekty pływające)
 • Próchniak Karol (budowle i dioramy)
 • Borek Dominika (figurki)

Okręty, czołgi i samoloty na Ignacym w Niewiadomiu

50 zdjęć

Perfekcyjnie odwzorowane miniatury statków, pociągów czy samolotów można podziwiać w Nadszybiu Kościuszko, gdzie odbywa się wystawa modeli redukcyjnych, zorganizowana przez Zabytkową Kopalnię Ignacy i Warsztaty Modelarskie Ziemi Wodzisławskiej.

dziennikarz
Dominika R
do góry