Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Musioła strzępy pamięci

Musioła strzępy pamięci

27.03.2024 Kultura i rozrywka

We wtorek 26 marca w miejskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z honorowym obywatelem Rybnika Józefem Musiołem (91 lat), doktorem nauk prawnych, sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku i byłym wiceministrem sprawiedliwości.

W czasie spotkania w bibliotece Józef Musioł opowiedział tylko niektóre z wielu swoich interesujących historii, które opisał autobiograficznej książce. Zdj. Wacław Troszka

Okazją do jego zorganizowania stała się kolejna jego książka, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego „Śląsk”, zatytułowana „Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci”.
W książce, którą zadedykował swojej matce, Józef Musioł wspomina swoje życie, a że był i, w jakimś stopniu, nadal jest człowiekiem wyjątkowo aktywnym o rozległych zainteresowaniach, ma co wspominać, zwłaszcza, że przyszło mu żyć w wyjątkowo ciekawych czasach. Kilka historii opisanych w książce Józef Musioł przytoczył w czasie wczorajszego spotkania, które odbyło się w dość kameralnym gronie. Poprowadził je dyrektor Muzeum w Rybniku Wojciech Dominiak.

Spotkanie autorskie z Józefem Musiołem poprowadził Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum w Rybniku. Zdj. Wacław Troszka

W czasach PRL-u z ramienia ówczesnego Stronnictwa Demokratycznego Musioł był członkiem Miejskiej Rady Narodowej odpowiedzialnym m.in. za kulturę. Wykazując się politycznym sprytem, zadbał więc o dokończenie ciągnącej się budowy Teatru Ziemi Rybnickiej. Wykorzystał do tego obecność w Rybniku ekipy popularnej wtedy Polskiej Kroniki Filmowej, oglądanej głównie przed seansami kinowymi, której plam zdjęciowy poszerzył o ujęcie rozgrzebanego placu budowy. Musioł był też współtwórcą Rybnickich Dni Literatury, których 55. edycja odbędzie się w tym roku oraz autorem wyjątkowego przedsięwzięcia jakim był Sąd Młodych, działający w Teatrze Ziemi Rybnickiej na przełomie lat 60. i 70. Było to coś na wzór teatru faktu. Na kanwie konkretnych spraw sądowych organizował raz w miesiącu spektakle, których akcja rozgrywała się na sali sądowej. Bez tzw. organizowania publiczności, w ciągu blisko 10 lat sądowe sztuki w TZR obejrzało około 40 tys. głównie młodych widzów. Innym oryginalnym pomysłem Józefa Musioła było powołanie do życia Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie.

W nowej książce Józefa Musioła znajdziemy wiele interesujących historii ukazujących realia PRL-u. Zdj. Wacław Troszka

Książka Józefa Musioła „Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci” zawierająca też wiele interesujących archiwalnych zdjęć, jest już dostępna w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku oraz w rynkowej księgarni Orbita.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry