Musioła strzępy pamięci
We wtorek 26 marca w miejskiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z honorowym obywatelem Rybnika Józefem Musiołem (91 lat), doktorem nauk prawnych, sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku i byłym wiceministrem sprawiedliwości.
Okazją do jego zorganizowania stała się kolejna jego książka, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego „Śląsk”, zatytułowana „Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci”.
W książce, którą zadedykował swojej matce, Józef Musioł wspomina swoje życie, a że był i, w jakimś stopniu, nadal jest człowiekiem wyjątkowo aktywnym o rozległych zainteresowaniach, ma co wspominać, zwłaszcza, że przyszło mu żyć w wyjątkowo ciekawych czasach. Kilka historii opisanych w książce Józef Musioł przytoczył w czasie wczorajszego spotkania, które odbyło się w dość kameralnym gronie. Poprowadził je dyrektor Muzeum w Rybniku Wojciech Dominiak.
W czasach PRL-u z ramienia ówczesnego Stronnictwa Demokratycznego Musioł był członkiem Miejskiej Rady Narodowej odpowiedzialnym m.in. za kulturę. Wykazując się politycznym sprytem, zadbał więc o dokończenie ciągnącej się budowy Teatru Ziemi Rybnickiej. Wykorzystał do tego obecność w Rybniku ekipy popularnej wtedy Polskiej Kroniki Filmowej, oglądanej głównie przed seansami kinowymi, której plam zdjęciowy poszerzył o ujęcie rozgrzebanego placu budowy. Musioł był też współtwórcą Rybnickich Dni Literatury, których 55. edycja odbędzie się w tym roku oraz autorem wyjątkowego przedsięwzięcia jakim był Sąd Młodych, działający w Teatrze Ziemi Rybnickiej na przełomie lat 60. i 70. Było to coś na wzór teatru faktu. Na kanwie konkretnych spraw sądowych organizował raz w miesiącu spektakle, których akcja rozgrywała się na sali sądowej. Bez tzw. organizowania publiczności, w ciągu blisko 10 lat sądowe sztuki w TZR obejrzało około 40 tys. głównie młodych widzów. Innym oryginalnym pomysłem Józefa Musioła było powołanie do życia Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie.
Książka Józefa Musioła „Okrakiem przez wiek. Strzępy pamięci” zawierająca też wiele interesujących archiwalnych zdjęć, jest już dostępna w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku oraz w rynkowej księgarni Orbita.