Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Koncert pasyjny w rybnickiej bazylice

Koncert pasyjny w rybnickiej bazylice

24.03.2024 Kultura i rozrywka

W sobotni wieczór, poprzedzający Niedzielę Palmową, która w kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień, którego drugą połowę stanowi triduum paschalne, w bazylice św. Antoniego odbył się pasyjny koncert symfoniczny.

Koncert pasyjny w bazylice św. Antoniego odbył się wwieczór poprzedzający Niedzielę Palmową. Zdj. Wacław Troszka

„Kielich Przymierza”, który zabrzmiał w neogotyckich murach Antoniczka to kompozycja rybniczanina Piotra Kotasa, łącząca formę oratorium i poematu symfonicznego, a oparta na tradycyjnych, dobrze znanych wierzącym tekstach m.in. pieśni wielkopostnych czy gorzkich żali, opisujących mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Zagrały ją NOE - Nocna Orkiestra Eksperymentalna i Filharmonia Rybnicka, a zaśpiewały Schola Cantorum Opoliensis, czyli chór mieszany Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu i chór Dominanta z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. Partie solowe zaśpiewali natomiast: Martyna Czech, Małgorzata Hutek i Kuba Blokesz. Całość z dyrygencką batutą poprowadził sam kompozytor Piotr Kotas.
Ten piękny choć nie tak łatwy w odbiorze utwór zgromadzonym w rybnickiej bazylice wiernym najwyraźniej się podobał, bo bili brawo artystom na stojąco.

Autor kompozycji i dyrygent Piotr Kotas skomponował nową muzykę do starych, znanych wierzącym tekstów. Zdj. Wacław Troszka

- Biblijną drogę krzyżową Chrystusa zilustrowałem znanymi, bo używanymi w kościołach tekstami. Ich fragmenty poukładałem w całość, tak by powstała spójna opowieść rozpoczynająca się od Wieczernika, a kończąca się na zmartwychwstaniu. Ostatni tekst opowiadający o zmartwychwstaniu Jezusa i jego spotkaniu z biblijnym Adamem z Księgi Rodzaju, odczytany przez Jakuba Blokesza, to wspaniała starożytna homilia na Wielką Sobotę, którą się czyta w czasie wielkosobotniej jutrzni - powiedział nam po koncercie Piotr Kotas.

Po raz pierwszy „Kielich Przymierza zabrzmiał przed 10 laty w rybnickim kościele Królowej Apostołów
- Sama kompozycja się nie zmieniła, ale zagraliśmy ją na pewno nieco inaczej, bo my się zmieniliśmy. Od tamtej pory dorośliśmy, dojrzeliśmy, może jesteśmy trochę mądrzejsi i z pewnością przeżywamy to wszystko nieco inaczej - komentuje kompozytor Piotr Kotas.

Skoro zagrała m.in. Nocna Orkiestra Eksperymentalna nie mogło zabraknąć eksperymentalnych instrumentów. Zdj. Wacław Troszka

Koncert zorganizował Teatr Ziemi Rybnickiej i parafia św. Antoniego przy dużej pomocy rybnickiej Szkoły Muzycznej Braci Szafranków. Proboszcz bazyliki ks. Marek Bernacki, dziękując wszystkim artystom za wysiłek włożony w przygotowanie i wykonanie „Kielicha Przymierza” zauważył, że było to idealne wprowadzenie w atmosferę Wielkiego Tygodnia i zachęcał do autentycznego przeżycia zbliżającego się triduum paschalnego.

Pasyjny "Kielich przymierza" w rybnickiej bazylice

24 zdjęcia

W sobotni wieczór 23 marca, poprzedzający Niedzielę Palmową, która w kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień, którego drugą połowę stanowi triduum paschalne, w bazylice św. Antoniego odbył się pasyjny koncert symfoniczny. „Kielich Przymierza”, który zabrzmiał w neogotyckich murach Antoniczka to kompozycja rybniczanina Piotra Kotasa, łącząca formę oratorium i poematu symfonicznego, a oparta na tradycyjnych, dobrze znanych wierzącym tekstach m.in. pieśni wielkopostnych czy gorzkich żali, opisujących mękę i śmierć Jezusa Chrystusa.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry