Koncert nie z tej Ziemi

19.04.2024 Kultura i rozrywka

W miniona niedzielę dla kompletu publiczności zagrała w Teatrze Ziemi Rybnickiej Nocna Orkiestra Eksperymentalna stworzona przez rybniczanina Piotra Kotasa - kompozytora, dyrygenta, muzyka i aranżera.

Koncert Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej odbył się w scenografii, którą
Nie był to jednak klasyczny koncert tylko widowisko muzyczno-kabaretowe „Space Night Show” z aktywnym udziałem publiczności oraz Dariusza Basińskiego z teatralno-kabaretowej formacji Mumio. Ten ostatni zaaplikował publiczności niemałą dozę nieco absurdalnego humoru, za który Mumio jest lubiane i cenione od lat.
Program koncertu wypełniły w większości kompozycje, z debiutanckiej „Nocnej płyty” NOE, która ukazała się w końcu ubiegłego roku.

- Nasza muzyka ociera się o jazz i muzykę współczesną, więc nie jest zbyt łatwa w odbiorze, dlatego by zachęcić publiczność do jej słuchania i nieco ułatwić jej odbiór, nadaliśmy koncertowi formę czegoś w rodzaju widowiska czy spektaklu ze sporą dawką humoru. Jako orkiestra jesteśmy nieco szaleni, zwariowani i nieprzewidywalni i taki miał być też ten koncert - mówi Piotr Kotas, twórca powstałej w 2021 roku Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej.

NOE większości tworzą muzycy związani z Rybnikiem, ale grają w niej również mieszkańcy Gliwic, Katowic czy Tychów.
Piotr Kotas zadbał nie tylko o repertuar, ale również o osobliwą kosmiczną scenografię, którą jak mówi, wespół z ojcem (pojawił się też na scenie) i żoną stworzył w salonie swojego domu, co zapewne było dla niego nowym doświadczeniem z zakresu szeroko rozumianej twórczości artystycznej. Na scenie pojawił się więc patefon w rozmiarze king size, obecny również na okładce płyty oraz chmury i planety.

- Nasza muzyka dotyka przestrzeni dźwiękowych, które kojarzą się jakoś tak kosmicznie. Dlatego w tych klimatach utrzymana jest szata graficzna naszej „Nocnej płyty”, a w konsekwencji scenografia koncertu. Nie mieliśmy budżetu, który pozwoliłby nam korzystać z profesjonalnej firm, więc wszystko zrobiliśmy własnym sumptem i z tego, co słyszę wyglądało to całkiem dobrze - mówi Piotr Kotas.

Piotr Kotas dyrygował również zaangażowaną do partii wokalnej podziękowań dla mecenasów i sponsorów koncertu. Zdj. Wacław Troszka

Nocna Orkiestra Eksperymentalna powstała w 2021 roku, w czasie pandemii i, jak tłumaczy jej twórca, „nocny” przymiotnik z jej nazwy to z

jednej strony nawiązanie do zmierzchu wszelkich aktywności artystycznych, którym wydawała się w pewnym momencie pandemia covid-19, a z drugiej do pory, w jakiej w czasie jej trwania spotykali się muzycy na próbach.

- Skład naszej orkiestry jest dziwny, bo nie jest podobny ani do orkiestry symfonicznej, ani do zespołu jazzowego. Jest eksperymentalny, stąd Nocna Orkiestra Eksperymentalna. Ta nazwa uprawnia nas też do eksperymentowania, więc nie boimy się poszukiwania nowych przestrzeni muzycznych czy nowych form wyrazu. Eksperymentem była też formuła naszego koncertu. Generalnie eksperymentujemy na każdej płaszczyźnie - podkreśla Piotr Kotas.

 

Swoje muzyczne trzy grosze dorzucił też do muzyki NOE wspomniany już Dariusz Basiński, grający na gitarze i fortepianie. Jest samoukiem, ale z instrumentami radzi sobie całkiem dobrze.

Na prawach zaproszonej gwiazdy w koncercie NOE wziął udział również Dariusz Basiński z formacji Mumio. Zdj. Wacław Troszka

W czasie niedzielnego koncertu Nocna Orkiestra Eksperymentalna zagrała cały materiał z debiutanckiej płyty oraz kilka utworów, które na niej się nie zmieściły. Na bis publiczność usłyszała piosenkę zatytułowaną „Wszystko czego potrzebujesz jest w zasięgu twoich rąk” w wykonaniu Dominika Kierpiec-Kontny.

- To nasz hymn i apel, by cieszyć się z tego co tu na miejscu, w Rybniku mamy. Nie musimy wyjeżdżać do Warszawy czy Krakowa. Nie mamy powodów do kompleksów. Tu też są wspaniali ludzie, z którymi można robić wspaniałe, fantastyczne rzeczy. To myśl, która przyświeca całej mojej twórczości - powiedział nam Piotr Kotas.

Rybniczanin to twórca bardzo pracowity i płodny. Stworzył m.in. muzykę do rybnickiego przedstawienia „Drach” Teatru Śląskiego w Katowicach. W ubiegłym roku odbyła się premiera jego Symfonii Miejskiej „Antoni - światło zagubionych”, do której słowa napisał Andrzej Czech z zespołu Chwila Nieuwagi, w którym Kotas gra na klawiszach. Z kolei przed niedawnym świętami wielkanocnymi w rybnickiej bazylice św. Antoniego odbył się koncert, w czasie którego liczne grono muzyków i chórzystów wykonało jego pasyjna kompozycję „Kielich przymierza”, w której pięknie wykorzystał dawne i współczesne teksty m.in. pieśni wielkopostnych i wielkanocnych.

Koncertowy bis, czyli piosenka
Jak powiedział nam Piotr Kotas, 25 maja Nocna Orkiestra Eksperymentalna wystąpi w Domu Kultury w Boguszowicach w koncercie organizowanym z okazji 70-lecia tej placówki. To właśnie w DK Boguszowice odbywają się nocne próby Nocnej Orkiestry Eksperymentalnej.

Koncert NOE nie z tej Ziemi

30 zdjęć

W niedzielę 14 kwietnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej ze swoim Space Night Show wystąpiła rybnicka Nocna Orkiestra Eksperymentalna stworzona przez kompozytora i muzyka Piotra Kotasa. Gościnnie wystąpił z nią Dariusz Basiński z teatralno-kabaretowej formacji Mumio.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry