Strona główna/Aktualności/Kultura i rozrywka/Kojiki Anny Herman w rybnickiej bibliotece

Kojiki Anny Herman w rybnickiej bibliotece

09.03.2024 Kultura i rozrywka

„Kojiki, czyli księga dawnych wydarzeń” to tytuł wystawy, którą można oglądać w bibliotece głównej. Znalazły się na niej ilustracje pochodzącej z Rybnika Anny Herman.

Ilustracje Anny Herman stanowią wyjątkową podróż przez najstarsze, bo spisane w 712 roku dzieło literackie Japonii, które ma stanowić oficjalną historię kraju kwitnącej wiśni. 

Prace Anny Herman (z prawej) przybliżają bogaty i barwny świat bogów, duchów i istot demonicznych, które są fundamentem tożsamości narodowej i kulturowej Japończyków. Zdj. PiMBP Rybnik

Wystawa, której wernisaż odbył się 4 marca, prowadzi widza przez historie zamierzchłej przeszłości, bogate w mity, legendy, baśnie i hymny. Zagłębiając się w nie można odkryć początki powstania Archipelagu Japońskiego, fascynujące historie rodów cesarskich, anegdoty o tajemniczych bytach czy opisy praktyk i obrzędów, które zapoczątkowały religię Shintō. Wystawa przenosi zwiedzających do rzeczywistości, w której boski pierwiastek kami ożywia i przenika wszystko, tworząc niezwykłą tkankę kulturową Japonii. 

Wernisaż odbył się 4 marca w rybnickiej bibliotece. Zdj. PiMBP

Anna Herman (nazwisko panieńskie Kiszka) pochodzi z Rybnika - tu stawiała swe pierwsze artystyczne kroki, a we Wrocławiu, gdzie dzisiaj mieszka i tworzy, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych. Obecnie jest doktorantką na tamtejszej ASP.
Zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, ilustracją oraz projektowaniem malarstwa ściennego. Pracuje w technice mieszanej na płótnie i papierze. Jest też autorką sześciu murali we Wrocławiu. Artystka brała udział w kilkudziesięciu wystawach malarskich i ilustratorskich w kraju i za granicą. Tę w rybnickiej bibliotece można oglądać tylko do końca marca.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry