Strona główna/Multimedia/Video i podcasty/Rybnicki bowling w czeskiej lidze

Rybnicki bowling w czeskiej lidze

28.02.2024 Sport

W Fundacji Elektrowni Rybnik świętowano 15-lecie jej sekcji bowlingowej.

Dwie drużyny Sekcji Bowlingowej Fundacji Elektrowni Rybnik grają w amatorskiej lidze czeskiej,  a trenują w Łaziskach Górnych na kręgielni tamtejszego MOSiR-u. Zdj. Wacław TroszkaJej powstanie nierozerwalnie łączy się z rybnicką Plazą. Gdy w 2007 roku otwarto w Rybniku to centrum handlowo-rozrywkowe, swoje podwoje otworzył w nim klub Fantasy Park z ośmiotorową profesjonalną kręgielnią. Stosunkowo szybko częstymi bywalcami owej kręgielni stali się pracownicy rybnickiej elektrowni. Ci, których kręgle zaczęły fascynować, namawiali kolegów z pracy i grono „kulających” szybko się powiększało. Z czasem naturalną koleją rzeczy pojawił się pomysł założenia sekcji bowlingowej, a nawet zorganizowania rozgrywek ligowych.

W styczniu 2008 roku pod auspicjami Fundacji Elektrowni Rybnik zawiązała się sekcja bowlingowa. Stosunkowo szybko jej członkowie nawiązali kontakt z producentami profesjonalnego sprzętu (kule, buty, usztywniacze, torby), ale też z innymi klubami z Łazisk Górnych, Skoczowa, Katowic i Opola oraz z czeskiego Trzyńca i Ostrawy. Po kilku latach najbardziej zapaleni gracze chcieli spróbować swoich sił w lidze organizowanej przez Sekcję Bowlingu Sportowego Polskiego Związku Kręglarskiego.

Tym sposobem w roku 2014 debiut w lidze zaliczyła drużyna występująca formalnie w barwach Towarzystwa Sportowego „Kuźnia” Rybnik. Klubowe spotkania członków sekcji odbywały się początkowo w każdy poniedziałek w Plazie, ale coraz częściej zawodników z Rybnika można było spotkać w kręgielniach w Łaziskach Górnych, Czechowicach-Dziedzicach czy w Katowicach.

Obecnie ze względów logistycznych, ale głównie finansowych drużyna sekcji nie bierze już udziału w polskich rozgrywkach ligowych, choć dalej występuje tam drużyna TS Kuźnia. Drużyna, a nawet dwie drużyny sekcji Bowlingowej Fundacji Elektrowni Rybnik z powodzeniem startują w amatorskiej lidze czeskiej regionu Północne Morawy. Jak informuje kierownik liczącej obecnie 16 członków sekcji Mariusz Watoła, drużyna Elektrownia Rybnik występuje w I, a drużyna Gryfne Gizdy w II amatorskiej lidze Północnych Moraw. Mecze z udziałem dwóch zespołów odbywają się na kręgielniach w Ostrawie i we Frydku Mistku i to tam dojeżdżają na ligowe potyczki miłośnicy bowlingu z Rybnika. Trenują natomiast w każdy poniedziałek w kręgielni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łaziskach Górnych. W każdym roku kalendarzowym są dwa sezony - wiosenny, trwający od stycznia do maja, oraz jesienny od września do grudnia.

Od 2014 roku w ramach pracowniczego wolontariatu związani z Elektrownią Rybnik członkowie sekcji uczą bowlingu niepełnosprawnych sportowców z rybnickiego Klubu Olimpiad Specjalnych Promyk, a od roku 2017 osoby niesłyszące skupione w rybnickim oddziale Śląskiego Klubu Sportowego Niesłyszących. Co roku w grudniu w kręgielni klubu Pink w Plazie sekcja bowlingowa razem z Promykiem organizuje RyBoTuDI, czyli Rybnicki Bowlingowy Turniej Drużyn Integracyjnych, w którym oprócz zawodników sekcji i Promyka biorą udział zaproszeni sportowcy. Do tej pory byli to m.in. żużlowcy ROW-u Rybnik i dżudocy Polonii Rybnik, a ostatnio, w grudniu ubiegłego roku, piłkarki nożne TS ROW.

Rybnicki Bowlingowy Turniej Drużyn Integracyjnych

30 zdjęć

21 listopada w PINK Bowling & Club w rybnickiej Plazie odbył się doroczny turniej RyBoTuDI, czyli Rybnicki Bowlingowy Turniej Drużyn Integracyjnych. Po raz 9. zorganizował go rybnicki  Klub Olimpiad Specjalnych „Promyk” wespół z sekcję bowlingową, działającą od lat przy Fundacji Elektrowni Rybnik. Tym razem do  wspólnej rywalizacji sportowcy z Promyka zaprosili piłkarki nożne TS ROW Rybnik. W turnieju zgodnie ze sprawdzoną już formułą rywalizowały drużyny mieszane złożone z piłkarek i sportowców Promyka.

{MAKRO:BANERY:INDEX:f}

 

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry