Obiecujące partnerstwo rybnickich klubów

20.05.2026 Sport

W minioną sobotę w przerwie wygranego przez piłkarzy ROW-u 1964 niezwykle ważnego meczu z drugim zespołem Rakowa Częstochowa piłkarski klub x ul. Gliwickiej pochwalił się podpisaniem partnerskiej umowy o współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym SP 31 Rybnik.


- To współpraca, która funkcjonowała od kilku lat, ale teraz obszary tej współpracy zostają oficjalnie poszerzone – napisano na stronie rybnickiego klubu.

Podpisanie partnerskiej umowy przedstawiciele ROW-u 1964 Rybnik i UKS-u SP 31 Rybnik przypieczętowali nietradycyjną wymianą klubowych koszulek. Na zdjęciu od lewej: Przemysław Nożewski i prezes Karol Kuśka z ROW-u 1964 oraz prezes Mateusz Matuszewski i Andrzej Hadam z UKS-u SP 31 Zdj. Wacław Troszka

Jak tłumaczy prezes ROW-u Rybnik Karol Kuśka, celem tej partnerskiej współpracy jest przede wszystkim stworzenie realnej ścieżki rozwoju dla najzdolniejszych młodych zawodników w Rybniku. Zdolni i wyróżniający się gracze UKS SP 31 będą mieli szansę rozwoju w strukturach ROW-u, a nasza Akademia ROW Rybnik poszerzy swoje pole widzenia w monitorowaniu młodych, utalentowanych piłkarzy

UKS SP 31 Rybnik to dynamicznie rozwijający się klub młodzieżowy, istniejący od grudnia 2023 roku. Prowadzi on profesjonalne szkolenie piłkarskie w klasach sportowych Szkoły Podstawowej nr 31 w Rybniku, działającej w ramach najbardziej piłkarskiej szkoły w Rybniku, czyli Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Orzepowickiej na osiedlu Nowiny, noszącego imię wybitnego himalaisty Jerzego Kukuczki.
Aktualnie uczniowski klub prowadzi tam IV i V klasę piłkarską, w których uczą się i trenują chłopcy z roczników 2015 i 2014 oraz prowadzi nabór chłopców z rocznika 2016 do kolejnej klasy IV, która wystartuje tam we wrześniu. Jej pierwszym trenerem będzie wychowanek dawnego ROW-u Rybnik, utytułowany piłkarz i ceniony trener Piotr Mandrysz. UKS prowadzi też nabory uzupełniające do funkcjonujących już klas piłkarskich dla chłopców, z roczników 2014 i 2015. Trenerzy UKS-u prowadzą również pozalekcyjne zajęcia piłkarskie dla najmłodszych uczniów SP nr 31 (klasy I-III), a także zajęcia dla przedszkolaków.

Młodzi reprezentanci UKS-u SP 31 towarzyszyli już IV-ligowcom ROW-u 1964 w czasie sobotnoiego meczu z Rakowem II Częstochowa

Partnerstwo z ROW-em Rybnik to potwierdzenie, że zmierzamy w dobrym kierunku, co motywuje nas do dalszej pracy. Wierzymy, że ta umowa to początek długofalowej współpracy, na której skorzystają przede wszystkim młodzi piłkarze, którzy w przyszłości mogą trafić do pierwszej drużyny ROW-u - mówi prezes UKS-u SP 31 Mateusz Matuszewski.

Uczniowski klub, zatrudniający aktualnie pięciu trenerów z Piotrem Mandryszem na czele, chce szkolić piłkarzy do ukończenia przez nich szkoły podstawowej, a potem zadbać o to, by jak najwięcej z nich kontynuowało naukę i treningi w piłkarskim liceum, czyli klasie sportowej liceum ogólnokształcącego działającego również w ramach Zespołu Szkół nr 3.


- Współpraca z UKS to kolejny ważny element rozwoju naszych struktur szkoleniowych, które konsekwentnie budujemy. Od dłuższego czasu bardzo dobrze układa się nasza współpraca ze szkółką RKP, a przystąpienie do tego projektu także UKS-u SP 31 sprawia, że dziś mówimy o silnym zapleczu, które zapewni rozwój naszego klubu. Zależy nam na tym, aby rybnicka piłka rozwijała się „wspólnie”. Każdy utalentowany zawodnik z naszego miasta powinien mieć realną szansę na rozwój, a takie międzyklubowe partnerstwa właśnie temu służą - komentuje Karol Kuśka, prezes ROW 1964 Rybnik.

Klubem partnerskim ROW-u 1964 Rybnik jest też Zuch Orzepowice.

Dziennikarz
Wacław Troszka