Półkolonie szczególnej troski

17.07.2024 Miasto

W Zespole Szkolno-Rewalidacyjnym „Szkoła Życia” od poniedziałku trwa już drugi tygodniowy turnus półkolonii, zorganizowanych przez placówkę dla jej uczniów i podopiecznych dzięki dotacji z budżetu miasta. Dzięki miejskiej dotacji dwa turnusy półkolonii odbyły się również w Szkole Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7.

Zumba, czyli lubiane przez uczniów i podopiecznych Szkoły Życia zajęcia muzyczno-ruchowe Zdj. Wacław Troszka
W Szkole Życia półkolonie odbywają się czwarty rok z rzędu, a drugi dzięki dotacji z budżetu miasta.
Tak jak w przypadku pierwszego turnusu bierze w nich udział 15-osobowa grupa uczniów szkoły podstawowej i podopiecznych wchodzącego w skład zespołu ośrodka rewalidacyjnego, czyli młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim. W szkole spędzają czas od godz. 8 do 14. W tym czasie biorą udział w różnego rodzaju zajęciach od tanecznych zajęć zumby przez zajęcia plastyczne, muzyczne po kulinarne, bo dzieci i młodzież przyrządzają też dla siebie owocowe sałatki. W programie półkolonii są również wycieczki m.in. do pluskadełka na terenie ośrodka w Kamieniu.

- Nasi uczniowie i podopieczni z powodu swojej niepełnosprawności nie mogą niestety brać udziału w wakacyjnych wyjazdach i koloniach organizowanych przez inne podmioty. Po raz kolejny organizujemy te półkolonie ze stowarzyszeniem Oligos, które jako organizacja pozarządowa pozyskało na ten cel dotację z budżetu miasta. Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów transportu naszych dzieci w czasie zaplanowanych wycieczek, na różnego rodzaju materiały wykorzystywane w czasie zajęć odbywających się w naszej szkole. Dotacja obejmuje też wynagrodzenie dla kadry i pielęgniarki oraz koszty wyżywienia - mówi dyrektorka Szkoły Życia Agnieszka Antosz.

Dyrektorka zwraca też uwagę, że organizując półkolonie placówka pomaga też dużej części rodziców, którzy pracując zawodowo, mają w czasie dwumiesięcznych wakacji spory kłopot z zapewnieniem opieki swoim niepełnosprawnym dzieciom.

Owocowe kulinaria w Szkole Życia Zdj. Wacław Troszka

W organizację interesujących dla uczniów półkolonii zaangażowała się grupa nauczycieli Szkoły Życia, wspierana przez sporą grupę opiekunek, czyli kobiet zatrudnionych w placówce jako pomoc nauczyciela.
Na początku wakacji Szkoła Życia i Oligos zorganizowały też 8-dniowe kolonie w pobliskich Górkach Wielkich.
Dzięki dotacji z budżetu miasta półkolonie dla swoich uczniów zorganizowała również w pierwszych dwóch tygodniach lipca Szkoła Podstawowa Specjalna z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7, której partnerem jest stowarzyszenie Razem.

Uczniowie SP nr 7 wraz zopiekunami w chorzowskim zoo Zdj. Archiwum  SP nr 7

W każdym turnusie wzięło udział 19 uczniów. Atrakcji było wiele. Jedna grupa wybrała się na wycieczkę do ogrodu botanicznego w Mikołowie, a druga do chorzowskiego zoo. Były też wyjścia do kina i kręgielni oraz wizyta w parowozowni kolejki wąskotorowej w Rudach. W SP nr 7 też poświęcono trochę czasu kulinariom – tercet kucharzy poprowadził zajęcia warsztatowe poświęcone przyrządzaniu sushi.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry