Półkolonie pełne przygód

18.07.2024 Miasto

Szkoła Podstawowa Specjalna z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku zorganizowała półkolonie dla swoich uczniów pod hasłem "Każdy dzień może być przygodą". Projekt został współfinansowany z budżetu miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia Razem.

Za nami dwa turnusy półkolonii. Na uczestników czekało wiele atrakcji. Podczas pierwszego turnusu odbyły się warsztaty w Artystycznej Pracowni Witraży i Mozaiki, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć oraz wykonać krok po kroku piękne prace, które zabrali do domu.

Spotkanie ze strażakami z OSP Orzepowice. Zdj. SPS7

Oprócz zajęć integracyjnych, plastycznych, sensorycznych, ruchowych i muzycznych, odwiedzili nas goście. Strażacy z OSP Orzepowice pokazali elementy ubrania strażackiego, zaprezentowali wóz strażacki oraz przypomnieli zasady bezpieczeństwa podczas wakacji. Uczestnicy mieli okazję "ugasić pożar", trzymając węże strażackie.

Kolejną atrakcją było wyjście do kina na film "W głowie się nie mieści 2". Radość, smutek, odraza, gniew i strach pokazały nam, że odczuwanie wszystkich tych stanów jest nie tylko naturalne, ale wręcz potrzebne by kształtować własną osobowość i lepiej rozumieć otaczający nas świat.

Mottem półkolonii jest hasło "Każdy dzień może być przygodą", więc nie mogło zabraknąć wycieczki do ZOO w Chorzowie. Swoją ciekawość świata uczestnicy mogli zaspokoić poprzez obcowanie ze zwierzętami. Dowiedzieliśmy się jaka jest misja współczesnych ogrodów zoologicznych i zobaczyliśmy niektóre gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Wiemy również jak bezpiecznie zwiedzać zoo. Na zakończenie pierwszego turnusu uczestnicy udali się do Nadleśnictwa Rybnik, gdzie przeszli się ścieżką edukacyjną, porozmawiali o bezpieczeństwie w lesie oraz śpiewali i wspólnie bawili się przy ognisku.

Podopieczni SPS7 w Chorzowskim ZOO. Zdj. SPS7

Drugi turnus to tydzień z nowymi wyzwaniami pod hasłem "Każdy dzień może być przygodą". W pierwszym dniu uczestnicy poznali się bliżej podczas zajęć integracyjnych. Rozmawiali o bezpieczeństwie nad wodą, w górach oraz w lesie. Ustalili wspólnie zasady, którymi kierowali się podczas trwania półkolonii. Uczestnicy wykazali się talentem, tworząc swoje własne portrety. Nie zabrakło zabaw muzycznych z wykorzystaniem Sigumy. Na zakończenie odbyło się karaoke.

W kolejnym dniu zorganizowano warsztaty SUSHI w Akademii Sushi Kinga. Profesjonalne podejście i pełne zaangażowanie przyczyniły się do wykonania przez naszych uczestników pięknego sushi. Zachwytów nie brakowało. Po przerwie odbyło się wyjście na tężnię, gdzie podopieczni mogli odpocząć i przy okazji skorzystać z leczniczych właściwości tężni solankowej.

"Ruch to zdrowie - niech każdy się dowie!" to przewodnie hasło dnia trzeciego półkolonii. Po porannych zajęciach sportowych uczestnicy wyruszyli na kręgle. Rywalizacja sportowa i mnóstwo emocji sprawiły, że humory podopiecznym dopisywały. Oczywiście nie mogło zabraknąć zajęć rozwijających kreatywność, dlatego postanowiliśmy zrobić wachlarze, które przydały się w upalne dni.

Wycieczka do Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. Zdj. SPS7

W przedostatnim dniu drugiego turnusu uczniowie wybrali się do Ogrodów Botanicznych w Mikołowie. Podziwiali piękno natury podążając ścieżką edukacyjną, dzięki której zdobyli wiedzę na temat otaczającej nas flory. Aktywny dzień zakończył się piknikiem na łonie natury. W ostatnim dniu turnusu swoje urodziny obchodziła Patrycja, więc uczestnicy przygotowali dla niej piękny bukiet z bibuły, laurki oraz zaśpiewali gromkie "STO LAT".

Na zakończenie półkolonii zorganizowano wycieczkę do Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach, podczas której podróżowaliśmy kolejką wąskotorową, ciesząc się pięknym krajobrazem. Po powrocie odbyła się pożegnalna dyskoteka.


Autorki: Magdalena Pachucka, Martyna Suchomska, Dorota Dolecka

Półkolonie pełne przygód

17 zdjęć

Szkoła Podstawowa Specjalna z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku zorganizowała półkolonie dla swoich uczniów pod hasłem "Każdy dzień może być przygodą". Projekt został współfinansowany z budżetu miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia Razem.

do góry