Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Zebrzydowice/Nowe gniazdo dla bocianów w Rybniku!

Nowe gniazdo dla bocianów w Rybniku!

24.02.2023 Zebrzydowice

Dzisiaj (24 lutego) przed południem pracownicy Zieleni Miejskiej w Rybniku umocowali nowe bocianie gniazdo na terenie posesji państwa Dobiasów przy ul. Sowiej w dzielnicy Zebrzydowice.

Nowe bocianie gniazdo w dzielnicy Zebrzydowice. Zdj. Wacław Troszka

Zieleń Miejska opiekuje się tutejszą bocianią kwaterą od kilku ładnych lat. Jest osadzona na specjalnym betonowym słupie, który jakieś dziesięć lat temu postawiła tu energetyka, by przeprowadzić bociany z usytuowanego kilka metrów dalej słupa energetycznego. Pracownicy ZM wykonali wtedy specjalną podstawę pod gniazdo i osadzili ją na słupie.

Gospodarz posesji Stefan Dobias poprosił ich niedawno o wyczyszczenie starego gniazda, ale okazało się, że jest ono tak zarośnięte, że pracownicy, którzy się tam zjawili, zdecydowali, że zbudują nowe. Z gałązek wierzby płaczącej uplótł je znany m.in. ze swoich stolarskich umiejętności Sergiusz Waśko i dziś przed południem nowe bocianie gniazdo pracownicy Zieleni Miejskiej umocowali na słupie stojącym w przydomowym ogrodzie państwa Dobiasów, wykładając jego dno świeżą darnią.

Pracownicy Zieleni Miejskiej przygotowali piękny dom dla bociana! Zdj. Wacław Troszka

To miejsce wręcz idealne dla bocianów, bo tu kończą się zabudowania, a w pobliżu są cztery małe stawy, dalej pola i las.

Stefan Dobias wspomina historię młodego bociana, który w czasie jednej z pierwszych lekcji latania nie zdołała wylądować w gnieździe i spadł na ziemię. Nie był w stanie sam wrócić do gniazda, a ludziom, którzy chcieli mu w tym pomóc nie pozwolił się złapać. Młody bociek kilka dni spacerował w pobliżu gniazda, noce spędzając, zapewne dla własnego bezpieczeństwa, stojąc na samym środku jednego ze wspomnianych dość płytkich stawów. Pewnego dnia sam wzbił się w powietrze i wylądował szczęśliwie w gnieździe, dołączając do bocianiej rodziny. Teraz pan Stefan wypatruje już kolejnych lokatorów swojej bocianiej kwatery. 

Nowe gniazdo dla bocianów w Rybniku

10 zdjęć

Dzisiaj (24 lutego) przed południem pracownicy Zieleni Miejskiej umocowali nowe bocianie gniazdo na terenie posesji państwa Dobiasów przy ul. Sowiej w rybnickiej dzielnicy Zebrzydowice.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry