103. urodziny pani Stanisławy

08.05.2026 Boguszowice Osiedle

Niewiarygodne, ale Stanisława Wółkiewicz z domu Pawłowska, z dzielnicy Boguszowice Osiedle obchodzi dzisiaj 103. urodziny. Jest „przyszywaną” Rybniczanką, bo urodziła się na Pomorzu, a w Rybniku, u swojej córki Ewy mieszka od dwóch lat. Wcześniej kilkukrotnie odwiedzała nasze miasto.

Niewiarygodne, ale Stanisława Wółkiewicz (na zdjęciu z córką Ewą) urodziła się 8 maja 1923 roku! Zdj. Wacław Troszka
Stanisława urodziła się we wsi Sitno w powiecie golubsko-dobrzyńskim na Pomorzu, gdzie jej rodzice prowadzili duże gospodarstwo rolne, którego część naturalną koleją rzeczy otrzymała jako wiano i obrabiała razem z mężem Henrykiem, o rok młodszym od niej. Doczekali się 13 dzieci, w tym aż trzech par bliźniaków. Gdy za drugim razem, w 1948 roku przyszli na świat chłopiec i dziewczynka, otrzymali biblijne imiona Adam i Ewa. Adam zmarł w tym roku, ale pełna werwy i zapału Ewa mieszka dzisiaj z matką pod jednym dachem. Mąż Stanisławy, zmarł w roku 1979. Bez niego prowadzenie gospodarstwa stało się jeszcze trudniejsze. Rozpoczęła wtedy pracę jako salowa najpierw na oddziale gruźliczym szpitala w Golubiu-Dobrzyniu, a potem w Wąbrzeźnie.

Córka Ewa zamówiła dla swojej kochanej mamy wyjątkowy tort Zdj. Wacław Troszka

W 1982 roku Ewa, która wcześniej pracowała w cukierni i w kwiaciarni w Toruniu, szukając lepszego życia przyjechała razem z mężem na Śląsk, do Rybnika. Pracę na kopalni rozpoczął i on, i ona. Ewa 10 lat przepracowała na kopalni Borynia, gdzie jak wspomina, pracowała i na płuczce i na odwadniarkach. Potem przeniosła się do popularnego ADM-u, czyli Administracji Domów Mieszkalnych w Boguszowicach-Osiedlu.
Od czterech lat jej matka jest osobą leżącą, więc w codzienną opiekę nad nią wkłada wiele sił.

Pani Stanisława ma 33 wnucząt, 48 prawnucząt i 7 praprawnucząt.

- Moja kochana mama zawsze była osobą z jednej strony bardzo zdecydowaną, twardą, pracowitą, a z drugiej dobrą i serdeczną, skorą do pomocy innym. Była też bardzo gościnna i nikogo nie wypuściła z domu głodnego. Była bogobojna; każdy dzień rozpoczynaliśmy od pacierza, w czasie którego przypominała nam czego nie wolno nam robić mówi – Ewa, córka świętującej 10 urodziny Stanisławy Wółkiewicz.

Na urodzinach jednej z najstarszych mieszkanek naszego miasta nie mogło zabraknąć prezydenta Rybnika Piotra Kuczery Zdj. Wacław Troszka  

Z życzeniami i bukietem kwiatów panią Stanisławę odwiedził dzisiaj prezydent Rybnika Piotr Kuczera, życząc jej zdrowia, spokoju i pomyślności. Co ciekawe, 103-latka z Boguszowic-Osiedla nie jest najstarszą mieszkanką naszego miasta, bo najstarsza rybniczanka latem będzie obchodzić 104. urodziny.

Dziennikarz
Wacław Troszka