Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Zamysłów/Są środki na centra aktywności lokalnej w Zamysłowie i (..)

Są środki na centra aktywności lokalnej w Zamysłowie i Rybnickiej Kuźni

03.07.2024 Zamysłów

„Rybnik - w kierunku zielonej przyszłości” to nazwa projektu, na który miasto pozyskało ponad 13,5 mln zł dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dzięki tym środkom powstaną m.in. dwa centra aktywności lokalnej, kilka kuchni społecznych i ogrodów kieszonkowych.

Prawie 40 proc. (4,9 mln zł) kwoty dotacji przeznaczone będzie na budowę infrastruktury służącej mieszkańcom, a dokładnie na dwa Centra Aktywności Lokalnej w Zamysłowie i Rybnickiej Kuźni.

Tak dzisiaj wygląda dawne boisko TKKF-u Parys, na terenie którego ma powstać Centrum Aktywności Lokalnej dla Zamysłowa. Stanowi ono zaplecze placu budowy drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna. Najpierw zwieziono tu z placu budowy zwały ziemi, a ostatnio duże ilości tłucznia, wykorzystywanego do budowy podbudowy jezdni Zdj. Wacław Troszka

Dofinansowanie, jakie otrzymał Rybnik - 13 679 670,07 zł - jest najwyższym przyznanym w konkursie rozstrzygniętym właśnie przez Zarząd Województwa Śląskiego (w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027) i pokryje 100 proc. wydatków kwalifikowanych.

Projekt „Rybnik - w kierunki zielonej przyszłości” realizowany będzie przez miasto w partnerstwie z czterema organizacjami pozarządowymi: stowarzyszeniami CRIS i 17-tka, Superfundacją i Stowarzyszeniem Oświatowym „Rodzice-Dzieciom”.

Potrwa do 30 czerwca 2026 roku i zakłada nie tylko budowę CALi w Zamysłowie i Rybnickiej Kuźni, ale też m.in. powstanie kuchni społecznych, programu edukacyjnego dla uczniów m.in. z zakresu przedsiębiorczości, utworzenie punktu informacyjnego o transformacji (Urban Lab), organizację 130 warsztatów ekologicznych oraz realizację niewielkich ogrodów kieszonkowych i tzw. ogrodu deszczowego.

Szacuje się, że beneficjentami projektu, który ma zwiększyć wiedzę mieszkańców na temat zielonej gospodarki, ekologii i transformacji regionu, będzie 4690 osób mieszkujących, pracujących lub uczących się w Rybniku.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry