Rybniccy studenci rządzą!
To było pokojowe i bezkrwawe, za to dosyć głośne przejęcie władzy w Rybniku. Studenci uczelni, które mają swoje filie w naszym mieście rozpoczęli juwenalia, a właściwie Rybenalia. W magistracie odebrali klucz do miasta od prezydenta Piotra Kuczery, a potem w głośnej asyście górniczej orkiestry i kibiców przeszli na Kampus. Towarzyszyli im również uczniowie szkoły mundurowej, przedstawiciele władz uczelni oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Miasto jest nasze! Prezydencie, oddaj klucze! – skandowali w prezydenckim gabinecie młodzi ludzie. Oporu nie było i Piotr Kuczera spełnił ich prośbę, choć zamierzał zlecić żakom kilka prac do wykonania w czasie, kiedy będą już rządzić miastem, ale szybko okazało się, że brać studencka pracować nie zamierza; przeciwnie, chce się tylko bawić. I oczywiście studiować!
– Polecam studia w Rybniku – jest fajnie, bo lokalnie, blisko i kameralnie, a na tym właśnie mi zależało, bo jestem stąd – mówi Natalia, która studiuje w rybnickiej filii Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu, a klucz do miasta odebrała w gabinecie prezydenta, wspólnie z Olą, studentką pielęgniarstwa w rybnickiej filii Akademii Śląskiej. – Żałuję, że dopiero teraz jestem tu, gdzie jestem. Polecam wszystkim tę uczelnię – to grono cudownych osób, więc myślę, że poznałam przyjaciół na całe życie. Jestem na drugim roku, w połowie drogi i jest bardzo fajnie, wspaniali ludzie i świetny dziekanat - serdecznie pozdrawiam panią sekretarkę! – mówi z uśmiechem.
Oprócz Akademii Śląskiej i WSBiNoZ, filie w Rybniku mają też: Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Śląska i Akademia Humanitas.

Grupa studentów z przedstawicielami władz uczelni, przeszła przez rynek na Kampus, gdzie do późnej nocy potrwają Rybenalia z gwiazdą Malikiem Montaną. Tutaj szczegóły.