Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Stodoły/Kajakarze i rowerzyści posprzątali Rudę

Kajakarze i rowerzyści posprzątali Rudę

24.04.2023 Stodoły

W sobotę 22 kwietnia, w Dniu Ziemi rozpoczął się zorganizowany po raz 14. przez stowarzyszenie Aktywni, dwudniowy spływ pod nazwą „Wielkie sprzątanie rzeki Rudy”.

Zanim kajakarze ruszyli Rudą, rzekę po zimowej przerwie otworzył Bronek - utopiec. Zdj. Wacław Troszka
Zanim spływ wystartował z przystani kajakowo-rowerowej Aktywnych w Stodołach, odbyła się tradycyjna ceremonia, w czasie której Bronek - utopiec otworzył kluczem rzekę Rudę dla kajakarzy, recytując wcześniej, jak co roku, swój okolicznościowy wiersz. W tegorocznym spływie sprzątaczy wzięli udział m.in. członkowie Śląskiego Klubu Turystyki Kajakowej „Neptun” oraz czwórka Czechów.

Malownicze meandry Rudy i uczestnicy tegorocznego spływu sprzątaczy. Zdj. Wacław Troszka

Jak informuje szef Aktywnych, Jacek Kluczniok, w sobotę kajakami ze Stodół do Rud Brantołki popłynęło 170 osób, a w niedzielę z Rud Brantołki do Kuźni Raciborskiej 120. Na oficjalnym otwarciu spływu na terenie przystani Aktywnych pojawiła się też grupa rowerzystów którzy zbierali śmieci zalegające przy ścieżce rowerowej.

Uczestnicy tegorocznego spływu zebrali kilkadziesiąt worków przeróżnych śmieci. Zdj. Wacław Troszka

W sumie zebrano kilkadziesiąt worków śmieci, wśród których były m.in. opony, puszki i plastikowe butelki. Sobotni wieczór upłynął uczestnikom spływu na muzycznym biesiadowaniu na przystani w Stodołach.

14. Wielkie Sprzątanie Rzeki Rudy

29 zdjęć

W sobotę 22 kwietnia, w Dniu Ziemi rozpoczął się zorganizowany po raz 14. przez stowarzyszenie Aktywni, dwudniowy spływ pod nazwą „Wielkie sprzątanie rzeki Rudy”.

Zanim spływ wystartował z przystani kajakowo-rowerowej Aktywnych w Stodołach, odbyła się tradycyjna ceremonia, w czasie której Bronek - utopiec otworzył kluczem rzekę Rudę dla kajakarzy

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry