Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Śródmieście/Urodziny Rybnickiego Deptaka na deptaku

Urodziny Rybnickiego Deptaka na deptaku

16.07.2023 Śródmieście

Twórcy i sympatycy facebookowego profilu społecznościowego Rybnicki Deptak świętowali dzisiaj, oczywiście na deptaku, przed Halo! Rybnik jego czwarte urodziny.

Czwarte  urodziny facebookowego profilu Rybnicki Deptak świętowano oczywiście na deptaku, przed Halo! Rybnik. Zdj. Wacław Troszka

Jak poinformował Janusz Rzymanek, na dzień przed urodzinową fetą profil miał 2.277 internetowych obserwatorów.
W czasie trwającego ponad godzinę spotkania miłośnik historii Rybnika Jacek Kamiński przypomniał w dużym skrócie ciekawe dzieje usytuowanego tuż obok Świerklańca, rozpoczynając od walki bokserskiej, która odbyła się w jego dużej sali 92 lata temu. Przypomniał też losy jego właścicieli m.in. Emila Ogórka. Z kolei Bogdan Kloch z Muzeum w Rybniku poinformował o odnalezionej wzmiance w dokumencie z 1720 roku, w której pojawia się mająca najwyraźniej znacznie dłuższą historię nazwa Świerklaniec. Zapowiedział też muzealną publikację na temat historii tego wyjątkowego dla społeczności miasta obiektu. Dotychczasowe publikacje miejskiego muzeum można było dzisiaj kupić za pół ceny.

W dużym skrócie interesującą historię Świerklańca, najbardziej chyba znanego obiektu usytuowanego przy rybnickim deptaku przedstawił Jacek Kamiński. Zdj. Wacław Troszka

Michał Palica, autor książek o historii Rybnika w tym „Muzycznego świata dawnego Rybnika”, przypomniał kilka historycznych wątków muzycznych zaś Małgorzata Tkacz-Janik przybliżyła zebranym idę i działania związane z pracami nad powołaniem do życia parku kulturowego Centrum Starego Rybnika.
Był też błyskawiczny konkurs dla publiczności. Już tradycyjnie, kameralne grono uczestników urodzinowego spotkania doczekało się urodzinowego tortu, który upiekła Julia, córka Jacka Konarzewskiego, który domenę Rybnicki Deptak zarejestrował. Słodkościami częstowali też partnerzy profilu.

Jacek Konarzewski prezentuje tegoroczną wersję urodzinowego, deptakowego tortu. Zdj. Wacław Troszka

Jedną z najciekawszych aktywności twórców i sympatyków RD są jak to określił Bogdan Kloch „rybnickie penetracje”, w czasie których próbują oni ustalić faktyczne losy mieszkańców deptakowych kamienic bądź dzieje konkretnych budynków.

Urodziny Deptaka na deptaku

19 zdjęć

Twórcy i sympatycy facebookowego profilu społecznościowego Rybnicki Deptak świętowali w niedzielę 16 lipca, oczywiście na deptaku, przed Halo! Rybnik jego czwarte urodziny. Jak poinformował Janusz Rzymanek, na dzień przed urodzinową fetą profil miał 2.277 internetowych obserwatorów.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry