Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Śródmieście/Rybnik kupi przedwojenny gmach banku i urządzi w nim (..)

Rybnik kupi przedwojenny gmach banku i urządzi w nim magistrat

27.07.2023 Śródmieście

Architektura pięknego, narożnego gmachu u zbiegu ulic Bolesława Chrobrego i 3 Maja jest ozdobą rybnickiego Śródmieścia. Prawdopodobnie już wkrótce przeniesie się tam część rybnickiego magistratu. Dziś rybniccy radni zdecydują o ewentualnym zakupie przedwojennego gmachu.

Rybnik kupi gmach banku i urządzi w nim Urząd Miasta. Zdj. Michał Koczy

Na dodatkowej, zaplanowanej na dziś, czwartek 27 lipca, sesji Rady Miasta Rybnika, radni zdecydują o możliwości zakupu przez miasto od Banku Pekao S.A. dwóch nieruchomości: czteropiętrowego budynku bankowego przy ul. Bolesława Chrobrego 8 oraz sąsiadującego z nim niewielkiego terenu od strony ul. 3 Maja, wykorzystywanego dziś jako parking.

Reprezentacyjny, narożny gmach w stylu funkcjonalistycznym, z charakterystycznym masztem flagowym na szczycie, wybudowany został na potrzeby Komunalnej Kasy Oszczędności w latach 30. XX w. Był jednym z nielicznych zrealizowanych elementów wizji nowoczesnego Rybnika - niezwykłego, wizjonerskiego projektu, jaki marzył się wówczas burmistrzowi Władysławowi Weberowi.

Gmach powstał blisko 100 lat temu. Zdj. z archiwum muzeum w Rybniku

- Decyzja o zakupie tego historycznego budynku, znajdującego się w Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Rybnika, jest oczywiście istotna z punktu widzenia ochrony jednej z architektonicznych ikon naszego miasta. Najważniejsze jednak, że nowa siedziba znacząco poprawi komfort obsługi mieszkańców. Ze względu na swoje położenie oraz dostępność i bliskość głównego budynku UM, pobankowy gmach idealne wpisuje się w kwartał urzędowych zabudowań. Dzięki temu zarówno klienci urzędu jak i jego pracownicy szybko i sprawnie będą mogli poruszać się w obrębie trzech budynków, położonych przez ul. Bolesława Chrobrego 2 i 8 oraz ul. Zamkowej - przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Nie wyobrażam sobie również, by niewielki teren z boku budynku pozostał parkingiem. Rosną tam piękne, stare drzewa, a na sam placyk prowadzą schody od ul. 3 Maja - miejsce jest więc naturalnym przedłużeniem zieleńca im. Rozalii Biegeszowej. Teren aż prosi się o urządzenie tam malowniczego skweru - dodaje prezydent.

Opustoszały obecnie budynek przy ul. Bolesława Chrobrego 8, powstały blisko 100 lat temu na potrzeby administracyjno-biurowe, przez lata użytkowany był przez banki i instytucje. Swoją siedzibę miał tu między innymi Okręgowy Urząd Górniczy. Obiekt niejako „z marszu” może więc być przystosowany do potrzeb Urzędu Miasta.

Jako pierwsze przeniosą się tu wydziały i biura zajmujące do tej pory budynek przy ul. Rzecznej oraz pomieszczenia wynajmowane w „Hermesie” . Zdj. Michał Koczy

- Parter i pierwsza kondygnacja budynku praktycznie nie wymagają remontu, a jedynie odświeżenia, dlatego tutaj jako pierwsze chcielibyśmy przenieść wydziały i biura zajmujące do tej pory budynek przy ul. Rzecznej oraz pomieszczenia wynajmowane w „Hermesie” - wyjaśnia Robert Cebula, Sekretarz Miasta Rybnika. - Sukcesywnie planujemy również remontować i zagospodarowywać pozostałe piętra - zbyt wcześnie jednak by mówić o szczegółach - zastrzega sekretarz.

Przypomnijmy - budynek urzędu zlokalizowany obok targowiska przy ul. Rzecznej 8 (który docelowo zostałby sprzedany) zajmują pracownicy Centrum Inwestycji, Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej - Referatu Gospodarki Komunalnej oraz Wydziału Dróg. Z kolei w pomieszczeniach wynajmowanych w "Hermesie" pracuje urzędowy Zespół Audytorów Wewnętrznych oraz Wydział Cyfryzacji i Nowych Technologii. Część pomieszczeń wykorzystywana jest też jako miejskie archiwum.

Poza głównym budynkiem magistratu przy ul. Bolesława Chrobrego 2 znajdują się też: Urząd Stanu Cywilnego (Ratusz), Wydział Spraw Mieszkaniowych (ul. Kościuszki 17) oraz Centrum Systemów Kontrolno-Zarządczych, Inspektor Ochrony Danych, Centrum Edukacji i Kultury oraz Wydział Mienia (ul. Zamkowa 5).

Budynki Urzędu Miasta Rybnika zlokalizowane są w różnych miejscach.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry