Rybnicki browar na śródmiejskim muralu
– Historia browarnictwa w Rybniku była mocno skorelowana z górnictwem – dawniej browar produkował około 200 tysięcy hektolitrów piwa rocznie, a raczyli się nim górnicy po szychcie. Stwierdziłam, że te dwa światy - browarnictwo i górnictwo - idealnie będzie zawrzeć w jednym projekcie – mówi Monika Pluszczak, autorka projektu muralu, który na ścianie budynku przy ul. Kraszewskiego 9, wykonał Wojciech Walczyk z Czeladzi. A wszystko to efekt projektu #Rybniczanie i działań Centrum Handlowego Focus Park.
– Zależało nam na tym, by odkryć Focusa na nowo i przypomnieć, że w miejscu, gdzie dziś jest centrum handlowe, wcześniej był browar rybnicki. Chcieliśmy opowiedzieć tę historię mieszkańcom Rybnika, więc szukaliśmy osób, które pracowały w browarze. Było to dla nas emocjonalne doświadczenie i bardzo się cieszymy, że realizowaliśmy ten projekt. A mural jest jego zwieńczeniem – mówiła Sonia Kostecka, dyrektorka Focus Park w Rybniku pod nowym muralem w centrum Rybnika, który powstał w ramach konkursu ogłoszonego przez centrum Focus w sierpniu ubiegłego roku.
A wszystko po to, by upamiętnić przemysłowe dziedzictwo miejsca, w którym dziś funkcjonuje galeria handlowa.
Konkurs na projekt wygrała pochodząca z Lublińca Monika Pluszczak, która studiowała grafikę na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym i planuje stworzenie własnej firmy.
– Jestem pełna podziwu dla wykonawcy, ponieważ moją charakterystyczną cechą jest projektowanie w geometrycznym stylu, więc cieszę się, że wszystko tak równo udało się wykonać. „Chapeau bas” dla autora – mówi Monika Pluszczak, komplementując pracę Wojciecha Walczyka z Czeladzi, autora blisko tysiąca murali w Polsce i za granicą, któremu udało się w pełni zrealizować jej wizję i projekt.
Projektantka mówi, że to jej drugi projekt muralu. – Ten bardzo mi się podoba i mam nadzieję, że spodoba się też mieszkańcom. Cieszę się, że to kolejny taki artystyczny punkt na mapie Rybnika – opowiada autorka projektu i przyznaje, że sama lubi piwo, a w swojej geometrycznej pracy pokazała m.in. proces jego powstawania aż po finalny produkt na półkach oraz stary budynek browaru i Zabytkową Kopalnię „Ignacy”. A wszystko to w adekwatnej kolorystyce.
– Zieleń, bo Rybnik jest zielonym miastem, a dwa odcienie brązu pasują do jasnego i ciemnego piwa, no i jeszcze ten kopalniany grafit, a więc wszystko pięknie się komponuje – zauważa Małgorzata Płoszaj, pasjonatka historii miasta, która bada dzieje rybnickich browarników i w ramach projektu Focusu oprowadzała po browarniczej miniwystawie prezentowanej w ubiegłym roku w galerii handlowej oraz po mieście, śladami żydowskiej rodziny Müllerów.
Mural spodobał się również Ewie Maćkowiak, córce pierwszego powojennego dyrektora browaru: – My rybniczanie, jesteśmy dumni z tego, że każdy z nas jest również kawałkiem historii tego miasta – mówiła dziś podczas briefingu zorganizowanego przy ul. Kraszewskiego.
– City art to trend w miastach, które z jednej strony chcą być nowoczesne, a z drugiej odsyłają do ważnych miejsc, osób i wydarzeń z jego historii – mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera, a miejski konserwator zabytków Henryk Mercik zwrócił uwagę na lokalizację muralu w Śródmieściu i parku kulturowym.
– Jesteśmy pomiędzy obiektami dla Rybnika symbolicznymi – przed nami bazylika neogotycka, a za nami najmłodszy rybnicki zabytek wpisany do rejestru zabytków, czyli Okrąglak. Czy w takiej przestrzeni można działać? Można, ale trzeba to robić we właściwy sposób. Wybraliśmy wspólnie absolutnie najlepszy projekt zgłoszony do konkursu, który pasuje do tego miejsca i co więcej, w jakiś sposób je wzbogaca. Takie artystyczne murale są jak najbardziej pożądane, a ten przypomina o ważnej dla Rybnika i rybniczan historii, więc cieszę się, że w tym właśnie miejscu powstał taki właśnie mural – mówił dziś Henryk Mercik.
Nowy mural przy Kraszewskiego już gotowy
Mural autorstwa Wojciecha Walczyka, oparty na projekcie Moniki Pluszczak pt. „Geometryczne browarnictwo Rybnika”, zdobi już ścianę kamienicy przy ul. Kraszewskiego 9. Praca nawiązuje do browarniczych tradycji miasta i powstała w ramach kampanii #Rybniczanie, organizowanej przez Focus Park.

Zobacz także
