Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Śródmieście/Rybnicki browar na śródmiejskim muralu

Rybnicki browar na śródmiejskim muralu

10.06.2025 Śródmieście

– Historia browarnictwa w Rybniku była mocno skorelowana z górnictwem – dawniej browar produkował około 200 tysięcy hektolitrów piwa rocznie, a raczyli się nim górnicy po szychcie. Stwierdziłam, że te dwa światy - browarnictwo i górnictwo - idealnie będzie zawrzeć w jednym projekcie – mówi Monika Pluszczak, autorka projektu muralu, który na ścianie budynku przy ul. Kraszewskiego 9, wykonał Wojciech Walczyk z Czeladzi. A wszystko to efekt projektu #Rybniczanie i działań Centrum Handlowego Focus Park.

– Zależało nam na tym, by odkryć Focusa na nowo i przypomnieć, że w miejscu, gdzie dziś jest centrum handlowe, wcześniej był browar rybnicki. Chcieliśmy opowiedzieć tę historię mieszkańcom Rybnika, więc szukaliśmy osób, które pracowały w browarze. Było to dla nas emocjonalne doświadczenie i bardzo się cieszymy, że realizowaliśmy ten projekt. A mural jest jego zwieńczeniem – mówiła Sonia Kostecka, dyrektorka Focus Park w Rybniku pod nowym muralem w centrum Rybnika, który powstał w ramach konkursu ogłoszonego przez centrum Focus w sierpniu ubiegłego roku.

A wszystko po to, by upamiętnić przemysłowe dziedzictwo miejsca, w którym dziś funkcjonuje galeria handlowa.

Uczestnicy briefingu, od lewej: Henryk Mercik, Piotr Kuczera, Małgorzata Płoszaj, autorka projektu Monika Pluszczak, Ewa Maćkowiak i Sonia Kostecka. Zdj. Sabina Horzela-Piskula

Konkurs na projekt wygrała pochodząca z Lublińca Monika Pluszczak, która studiowała grafikę na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym i planuje stworzenie własnej firmy.

– Jestem pełna podziwu dla wykonawcy, ponieważ moją charakterystyczną cechą jest projektowanie w geometrycznym stylu, więc cieszę się, że wszystko tak równo udało się wykonać. „Chapeau bas” dla autora – mówi Monika Pluszczak, komplementując pracę Wojciecha Walczyka z Czeladzi, autora blisko tysiąca murali w Polsce i za granicą, któremu udało się w pełni zrealizować jej wizję i projekt.

Projekt na ścianie budynku wymalował Wojciech Walczyk z Czeladzi. Zdj. Dominika Rauk

Projektantka mówi, że to jej drugi projekt muralu. – Ten bardzo mi się podoba i mam nadzieję, że spodoba się też mieszkańcom. Cieszę się, że to kolejny taki artystyczny punkt na mapie Rybnika – opowiada autorka projektu i przyznaje, że sama lubi piwo, a w swojej geometrycznej pracy pokazała m.in. proces jego powstawania aż po finalny produkt na półkach oraz stary budynek browaru i Zabytkową Kopalnię „Ignacy”. A wszystko to w adekwatnej kolorystyce. 

– Zieleń, bo Rybnik jest zielonym miastem, a dwa odcienie brązu pasują do jasnego i ciemnego piwa, no i jeszcze ten kopalniany grafit, a więc wszystko pięknie się komponuje – zauważa Małgorzata Płoszaj, pasjonatka historii miasta, która bada dzieje rybnickich browarników i w ramach projektu Focusu oprowadzała po browarniczej miniwystawie prezentowanej w ubiegłym roku w galerii handlowej oraz po mieście, śladami żydowskiej rodziny Müllerów.

Mural spodobał się również Ewie Maćkowiak, córce pierwszego powojennego dyrektora browaru: – My rybniczanie, jesteśmy dumni z tego, że każdy z nas jest również kawałkiem historii tego miasta – mówiła dziś podczas briefingu zorganizowanego przy ul. Kraszewskiego.

Mural w pełnej śródmiejskiej krasie. Zdj. Focus Park

– City art to trend w miastach, które z jednej strony chcą być nowoczesne, a z drugiej odsyłają do ważnych miejsc, osób i wydarzeń z jego historii – mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera, a miejski konserwator zabytków Henryk Mercik zwrócił uwagę na lokalizację muralu w Śródmieściu i parku kulturowym.

– Jesteśmy pomiędzy obiektami dla Rybnika symbolicznymi – przed nami bazylika neogotycka, a za nami najmłodszy rybnicki zabytek wpisany do rejestru zabytków, czyli Okrąglak. Czy w takiej przestrzeni można działać? Można, ale trzeba to robić we właściwy sposób. Wybraliśmy wspólnie absolutnie najlepszy projekt zgłoszony do konkursu, który pasuje do tego miejsca i co więcej, w jakiś sposób je wzbogaca. Takie artystyczne murale są jak najbardziej pożądane, a ten przypomina o ważnej dla Rybnika i rybniczan historii, więc cieszę się, że w tym właśnie miejscu powstał taki właśnie mural – mówił dziś Henryk Mercik.

Nowy mural przy Kraszewskiego już gotowy

8 zdjęć

Mural autorstwa Wojciecha Walczyka, oparty na projekcie Moniki Pluszczak pt. „Geometryczne browarnictwo Rybnika”, zdobi już ścianę kamienicy przy ul. Kraszewskiego 9. Praca nawiązuje do browarniczych tradycji miasta i powstała w ramach kampanii #Rybniczanie, organizowanej przez Focus Park.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Geometryczne browarnictwo w centrum Rybnika. Nowy mural przy Kraszewskiego już gotowy
Geometryczne browarnictwo w centrum Rybnika. Nowy mural przy Kraszewskiego już gotowy

Geometryczne browarnictwo w centrum Rybnika. Nowy mural przy Kraszewskiego już gotowy

Rybnicki browar wrócił na swoje miejsce
Rybnicki browar wrócił na swoje miejsce

Rybnicki browar wrócił na swoje miejsce

do góry