Lipa przed Świerklańcem

23.05.2023 Śródmieście

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej posadzili dzisiaj na placu przed Świerklańcem, u zbiegu ulic Sobieskiego i św. Jana, w samym centrum miasta, 6-metrową lipę europejską.


Lipa europejska, która rośnie już przed Świerklańcem została wyhodowana w specjalistycznym gospodarstwie szkółkarskim. Zdj. Wacław Troszka 
Podobnie jak w przypadku platanów posadzonych na początku roku na rynku, by drzewo mogło się dobrze ukorzenić i swobodnie rozrastać, z wypełnionych żyzną ziemią ażurowych plastikowych klocków antykompresyjnych, zapobiegających zbijaniu gleby, wykonano przyjazne dla drzewa podłoże. Zastosowano też membranę, która uniemożliwi rozrastanie się korzeni na boki. Młode drzewo ustabilizowano stalowymi linkami i taśmami, którymi opasano bryłę korzeniową uformowaną odpowiednio w gospodarstwie szkółkarskim. Z kolei z rurek z PCV wykonano system napowietrzająco-nawadniający korzenie młodej jeszcze lipy.

Wykorzystując zapobiegające zbijaniu ziemi plastikowe klocki dla liby zbudowano odpowiednie, przyjazne podłoże. Zdj. Wacław Troszka


- To nasze rodzime drzewo, które dobrze rośnie w przestrzeniach miejskich. Pięknie też pachnie i ma gęste liście, przez co jest drzewem bardzo przyjemnym w odbiorze. Liczymy na to, że w ciągu kilku lat się rozrośnie i będzie dawać sporo przyjemnego cienia. Może kiedyś ustawimy tu pod nią jakieś ławeczki, by można było sobie w tym cieniu przysiąść. Dzisiaj ma około 6 m wysokości, spokojnie może urosnąć do 12 m, a nawet więcej, wszystko będzie zależeć od tego, jak dobrze jej tu z nami będzie - powiedziała nam Karolina Skorupa-Fojcik, zastępca kierownika Działu Terenów Zieleni w Zarządzie Zieleni Miejskiej.

Drzewo i ludzie. Zdj. Wacław Troszka

Dużą część przechodniów przyglądających się sadzeniu lipy na placu przed Świerklańcem widok drzewa w tym miejscu ucieszył. Gdy w 2014 budowano nasz deptak prowadzący od bazyliki św. Antoniego do rynku jego projektanci Marek i Karol Wawzyniakowie z rybnickiej pracowni Toprojekt zaplanowali w tym miejscu tzw. plac światła i proponowali zbudowanie tu efektownej, nowoczesnej instalacji. W dzień miała odbijać promienie wędrującego po niebie słońca, a po zapadnięciu zmroku świecić własnym światłem. Nigdy nie podjęto nawet próby zrealizowania tego ciekawego pomysłu.

Lipa to kolejne drzewo posadzone w ścisłym centrum miasta w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Zdj. Wacław Troszka

Jeśli posadzona dzisiaj lipa się rozrośnie z pewnością będzie ozdobą bardziej naturalną i zmieniającą się co roku wraz z przemijającymi porami roku.

Odmienione śródmieście

Sadzenie lipy przed Świerklańcem

16 zdjęć

23 maja pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej posadzili na placu przed Świerklańcem, u zbiegu ulic Sobieskiego i św. Jana, w samym centrum miasta, 6-metrową lipę europejską.

 

 

 

 

 

Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

Lipa na Placu Wolności w Rybniku nie rośnie. Drzewka zabiorą i uratują
Lipa na Placu Wolności w Rybniku nie rośnie. Drzewka zabiorą i uratują

Lipa na Placu Wolności w Rybniku nie rośnie. Drzewka zabiorą i uratują

do góry