Krwiodawcy w Kampusie

16.03.2023 Śródmieście

Z początkiem marca rozpoczął się gruntowny remont, modernizacja i termomodernizacja wiekowej siedziby rybnickiego oddziału raciborskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Rudzkiej. Budynek jest wyłączony z użytkowania, więc krwiodawcy oddają krew w sąsiednim Kampusie.

W czasie prac, które potrwają do końca tego roku wiekowa siedziba rybnickiego oddziału Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zostanie gruntownie wyremontowana i zmodernizowana. Zdj. Wacław Troszka
Ładny budynek od lat kojarzony z krwiodawstwem to dawna willa mieszkaniowa wybudowana, jak szacuje dr Bogdan Kloch z Muzeum w Rybniku, między 1905 a 1912 rokiem, a więc jeszcze przed I wojną światową i raczej na pewno dla kogoś związanego z funkcjonującym po sąsiedzku szpitalem spółki brackiej (późniejszy szpital miejski, a obecnie Kampus akademicki).
W czasie prac, które mają potrwać do końca roku, budynek zostanie gruntownie wyremontowany i zmodernizowany. Wewnątrz nieco zmieni się układ pomieszczeń. Powstanie nowy dach, który pokryje dachówka ceramiczna (obecnie jest blachodachówka). Zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, budynek zyska nową stolarkę okienną; nowe będą też wszystkie instalacje, a także całe wyposażenie, tak by spełniał dzisiejsze wymogi i nie odbiegał od współczesnych standardów. W dalszym ciągu, tak jak obecnie budynek będzie ogrzewany kotłem gazowym.

Budynek pochodzący z początku XX w. zostanie również poddany termomodernizacji. Zdj. Wacław Troszka

W ograniczonym zakresie działalność oddziału CKiK jest prowadzona w sąsiednim Kampusie - ul. Rudzka 13, budynek A. Dawcy chcący oddać krew są tam rejestrowani i przyjmowani w poniedziałki i środy od godz. 8 do 13.30 i w czwartki od godz. 8 do 14,30. Mogą również skorzystać z mobilnego punktu pobrań, którego harmonogram pracy znajduje się na stronie internetowej raciborskiej centrali.
Inaczej wyglądają sprawy związane z oddawaniem osocza lub płytek krwi. Ich dawców kierownictwo CKiK prosi o zgłaszanie się w centrali w Raciborzu bądź w terenowych oddziałach w Jastrzębiu-Zdroju (ul. Krasickiego 21) lub w Wodzisławiu Śl. (ul. Radlińska 68). (WaT)

do góry