Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Śródmieście/Jak kotewka znalazła się w herbie Rybnika i czy jeszcze (..)

Jak kotewka znalazła się w herbie Rybnika i czy jeszcze rośnie? Spacer szlakiem dziedzictwa przyrody Rybnika

11.07.2023 Śródmieście

Co to jest kotewka i dlaczego obok szczupaka znajduje się w herbie Rybnika? Dowiecie się biorąc udział w tym wydarzeniu. „Dziedzictwo przyrody Rybnika - kotewka i inne cuda” - to tytuł kolejnego spotkania w ramach kampanii informacyjnej dotyczącej tworzonego w Rybniku Parku Kulturowego. Spotkanie, zaplanowane na czwartek 13 lipca, będzie miało formę spaceru z Jerzym Paruselem - doktorem nauk biologicznych, leśnikiem, wieloletnim dyrektorem Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

Kotewka orzech wodny jest w herbie Rybnika. Zdjęcie Krzysztof Ziarnek / wikipedia

Spacer śladem dziedzictwa przyrodniczego po Centrum Starego Rybnika jest organizowany w ramach kampanii informacyjnej prezentującej czym może być Park Kulturowy jako forma ochrony konserwatorskiej terenów zielonych.

- Parki, zieleńce, rzeki, kanały, ogrody, altany, pojedyncze drzewa i krzewy współtworzą miejski krajobraz od zawsze. Pokażemy jakie mają znaczenie w sensie środowiskowym i kulturowym - mówią organizatorzy.

Symbolem spaceru będzie kotewka, która występuje obok szczupaka w znaku heraldycznym Rybnika. Dlaczego się tam znalazła? Jak wygląda w naturze? Czy znajdziemy ją jeszcze gdziekolwiek w Rybniku? Na te i podobne pytania na temat historii pejzażu przyrodniczego Rybnika odpowie spacer, który dodatkowo uzupełni wiedzę na temat roślin wodnych, stąd - znów symbolicznie - spacer ruszy sprzed fontanny na Rynku.

Wszystkie osoby przybyłe na spacer otrzymają mapy planowanego obszaru Parku Kulturowego oraz drobne upominki.

Spacer „Dziedzictwo przyrody Rybnika - kotewka i inne cuda
13 lipca (czwartek), start: sprzed fontanny na Rynku o 17.00.

Spotkanie jest częścią trwającej w mieście 100 dniowej dyskusji poświęconej Parkowi Kulturowemu „Stare Centrum Rybnika”.

Kotewka w herbie Rybnika


Kotewka w herbie Rybnika
Herb miasta przedstawia w polu tarczy błękitnym rybę - szczupaka - srebrną (białą) w skos, skierowaną ku prawemu narożnikowi tarczy. Ponad i pod wyobrażeniem ryby (w narożniku lewym czoła oraz narożniku prawym dołu) widnieje motyw roślinny, czyli kotewka, zwana inaczej orzechem wodnym, o srebrnych (białych) łodygach i srebrnych (białych) kwiatach.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry