Dzisiaj odpust u św. Antoniego

16.06.2024 Miasto

Dzisiaj odpust u św. Antoniego, czyli w rybnickiej bazylice. Uroczystej sumie przewodniczył były proboszcz rybnickiej parafii, a obecnie biskup pomocniczy diecezji katowickiej ks. Grzegorz Olszowski.

 

Odpustowej sumie przewodniczył były proboszcz bazyliki, a obecnie biskup ks. Grzegorz Olszowski Zdj. Wacław TroszkaPo jej zakończeniu, w południe ulicami śródmieścia przeszła tradycyjna procesja z zabytkową figurą św. Antoniego, który jest też patronem całego miasta. W procesji oprócz parafian i pielgrzymów z innych parafii i miejscowości wzięli udział m.in. prezydent Rybnika Piotr Kuczera, jego zastępcy i radni.

Ulicami Rybnik przeszła dzisiaj tradycyjna procesja z figurą  św. Antoniego, który jest jego oficjalnym patronem Zdj. Wacław TroszkaPo mszy biskup Olszowski poświęcił lilie, bo to kwiat, który jest jednym z atrybutów św. Antoniego, który urodził się w Lizbonie, a ze względu na miejsce studiów jest nazywany „padewskim”. W bazylice można dzisiaj również kupić małe chleby św. Antoniego, a na tradycyjnych straganach: słodkości, zabawki, biżuterię, balony i Bóg wie co jeszcze.

Odpustowi w parafii św. Antoniego towarzyszy tradycyjny jarmark, na którym można kupić m.in. słodkości i zabawki Zdj. Wacław Troszka

Po południu na terenie w sąsiedztwie domu parafialnego odbędzie organizowana co roku w dniu odpustu Biesiada u Antoniczka, która potrwa do wieczora.

Odpust u świętego Antoniego

16 zdjęć

W parafii św. Antoniego obchodzony jest dzisiaj odpust. Po odustowej sumie odbyła się tradycyjna procesja z figurą św. Antoniego, który jest też patronem Rybnika.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry