Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Smolna/Zapisz malucha do przedszkola!

Zapisz malucha do przedszkola!

01.03.2024 Edukacja

4 marca rozpocznie się rekrutacja dzieci do przedszkoli prowadzonych przez miasto. Maluchy chodzące już do przedszkoli mają zagwarantowane miejsca w dotychczasowych placówkach - wystarczyło, że ich rodzice do 23 lutego potwierdzili chęć kontynuacji wychowania przedszkolnego.

Fot. FreepikPozostałe dzieci obowiązują zapisy poprzez stronę www.rybnik.przedszkola.vnabor.pl, które ruszą 4 marca i potrwają do 15 marca. W 40 miejskich przedszkolach jest w sumie 4950 miejsc, czyli podobnie jak przed rokiem, przy czym do naboru dostępnych będzie tylko około 1350 miejsc, bo pozostałe zajmą dzieci kontynuujące edukację przedszkolną. - Nowością będą oddane po rozbudowie sale przedszkolne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Ochojcu. Mamy nadzieję, że inwestycja rozwiąże problem z miejscami nie tylko w tym przedszkolu, ale również w pobliskiej placówce w Golejowie - mówi Tadeusz Bonk z Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika. 

W naborze do przedszkoli bezwzględne pierwszeństwo mają dzieci mieszkające w Rybniku. Kolejność logowania w systemie nie ma znaczenia. Rodzice powinni wybrać trzy przedszkola, a wydrukowany i podpisany formularz dostarczyć do tego, na którym najbardziej im zależy. Obowiązek przedszkolny obejmuje wszystkie sześciolatki, a trzy-, cztero- i pięciolatki mają prawo do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej, co nie oznacza, że znajdzie się dla nich miejsce w najbliższym przedszkolu wybranym przez rodziców.

Gdy kandydatów do przedszkola będzie więcej niż miejsc w danej placówce, najpierw pod uwagę brana będzie m.in. wielodzietność rodziny i ewentualna niepełnosprawność dziecka, jego rodzeństwa lub rodziców. Następnie rozpatrywane będą kryteria ustalone przez radę miasta, zgodnie z którymi pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola mają m.in. dzieci, których oboje rodzice pracują lub studiują czy takie, których rodzeństwo uczęszcza już do tego samego przedszkola.

Lista dzieci przyjętych do miejskich przedszkoli podana zostanie 17 kwietnia. Od 24 do 29 kwietnia prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca, które pozostaną po pierwszej turze naboru.

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry