Zabrakło 164 smolnioków

22.05.2023 Smolna

Wczorajsze wybory do rady dzielnicy na Smolnej trzeba będzie powtórzyć, bo zbyt mało mieszkańców wzięło w nich udział i nie osiągnięto 10-procentowego progu wyborczego.

Wczorajsze wybory dzielnicowe na Smolnej się nie udały. W dzielnicy liczącej ponad 5 tys. wyborców w głosowaniu wzięły udział 342 osoby. Zdj. Wacław Troszka

Do głosowania uprawnionych było 5.060 mieszkańców, więc by wybory były ważne zagłosować musiało 506 mieszkańców. W lokalu wyborczym, mieszczącym się w Szkole Podstawowej nr 34 między godz. 8 a 20 pojawiły się tylko 342 osoby.
Po Boguszowicach Starych i dzielnicy Rybnik-Północ, Smolna jest trzecią z rybnickich dzielnic, w których ze względu na zbyt małą frekwencję wybory do rady dzielnicy trzeba będzie powtórzyć. W Boguszowicach Starych odbędą się one w niedzielę 2 lipca (23 maja rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń przez Miejską Komisję Wyborczą funkcjonującą w urzędzie miasta).

W Boguszowicach Starych, na Smolnej oraz w dzielnicy Rybnik-Północ wybory do rady dzielnicy zostaną powtórzone.

W 9 rybnickich dzielnicach wybory dzielnicowe w ogóle się nie odbyły, bo nie zgłoszono tam wymaganej liczby przynajmniej 20 kandydatów. Bez własnego organu samorządowego będzie przez najbliższych pięć lat funkcjonować m.in. Śródmieście oraz największa, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców dzielnica Maroko-Nowiny, a także: Gotartowice, Kłokocin, Ligota-Ligocka Kuźnia, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski, Radziejów i Stodoły.
Terminu powtórnych wyborów na Smolnej jeszcze nie ustalono.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry