Biblioteka na Smolnej posłuży uczniom
Dla jednych to likwidacja, dla innych szansa na nowe. Wiadomo, medal ma dwie strony, podobnie jak kartka w książce… Filia nr 8 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej mieszcząca się w Szkole Podstawowej nr 34 zostanie zamknięta dla czytelników. Ale nie dla wszystkich – niebawem pomieszczenie będzie służyć wyłącznie uczniom tej szkoły. – Jestem w stu procentach przekonany, że to dobra decyzja, z korzyścią dla uczniów – mówi radny Marek Florczyk, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Rybnika. – Przejmiemy większe pomieszczenie, które będzie lepiej służyło naszym dzieciom – dodaje dyrektorka SP nr 34 Beata Mielczarek.
Na razie w SP nr 34, przy ul. Reymonta 69 funkcjonują dwie biblioteki – niewielka szkolna oraz filia nr 8 biblioteki publicznej, z której w większości korzystają uczniowie tej podstawówki. Niebawem tylko oni będą tutaj wypożyczać książki.
– Zyskamy większe pomieszczenie, które chcemy zaadaptować również na czytelnię i kącik dla dzieci z miejscem do odpoczynku i wyciszenia się, a więc pod tym względem to korzyść dla szkoły i uczniów – mówi dyrektorka placówki, Beata Mielczarek, która przewiduje, że już od nowego roku szkolnego uczniowie będą korzystać z nowej-starej biblioteki.
Po likwidacji Filii nr 8 użyczane dotąd pomieszczenie przejmie szkoła. – Nasza nauczycielka-bibliotekarka jest bardzo zadowolona z tej zmiany i ma już wiele pomysłów na różne działania, zajęcia i lekcje, bo dotychczas małe pomieszczenie szkolnej biblioteki trochę ją ograniczało. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że jest pewien opór mieszkańców, którzy korzystali z tej biblioteki, ale na zaistniałą sytuację trzeba spojrzeć szerzej – szkolna biblioteka jest potrzebna, by rozwijać czytelnictwo wśród dzieci, a większe pomieszczenie dla biblioteki, zawsze się przyda, szczególnie że mamy w szkole dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego – mówi dyrektorka SP nr 34.
To właśnie również z myślą o nich sala, w której teraz mieści się szkolna biblioteka, zostanie zagospodarowana dla ich potrzeb:
– Brakuje nam kolejnego pomieszczenia na zajęcia rewalidacji, korekcyjno-kompensacyjne czy pokój wyciszenia, a mamy sporo dzieci z Zespołem Aspergera i autystycznych, które takich miejsc potrzebują – dodaje dyrektorka.
Zamknięcie Filii nr 8 na Smolnej to efekt reorganizacji rybnickiej sieci filii bibliotecznych. Niedawno rada miasta przyjęła uchwałę o zamiarze likwidacji filii w Gotartowicach oraz właśnie na Smolnej.
– Jako radny i były dyrektor tej szkoły w budowie, złożyłem interpelację, by przy okazji reorganizacji sieci bibliotek, zwrócić większą uwagę na rozwój bibliotek szkolnych, szczególnie w placówkach integracyjnych, takich właśnie jak SP nr 34. Pojawiają się głosy krytykujące zamknięcie Filii nr 8, ale warto spojrzeć na drugą stronę medalu – tworzymy dla dzieci z tej szkoły bibliotekę z prawdziwego zdarzenia – mówi Marek Florczyk, przewodniczący komisji edukacji rady miasta, który podkreśla, że dorośli są ważni, ale liczy się również interes dzieci.
– Jedynym dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie zaadoptowanej już pod funkcję biblioteki części przestrzeni szkolnej na rzecz rozwoju biblioteki szkolnej. W szkole integracyjnej powinna ona działać jak pracownia interdyscyplinarna, wspomagająca holistyczny rozwój dzieci – przekonuje. Radny zwraca też uwagę na kwestie odpowiedzialności za bezpieczeństwo uczniów, którzy przebywając w szkole korzystają z bibliotecznej filii.
– Rodzice są pewni, że kiedy ich dzieci przebywają w szkole, to ona się nimi opiekuje i dopóki nic złego się nie stanie, pewnie nawet o tym nie myślą, a przecież to dwie różne placówki i dwa różne kierownictwa – zauważa radny.
Florczyk popiera pomysł racjonalizacji sieci bibliotecznych filii, którą opiniuje też Biblioteka Śląska. Ma również pomysł, by w powstającym Centrum Aktywności Lokalnej na Zamysłowie powstało pomieszczenie dla biblioteki, której w tamtej dzielnicy nie ma. A w przypadku Smolnej przekonuje, że czytelnicy zamiast w SP nr 34, mogą wypożyczać książki w pobliskiej Filii nr 2, przy ul. Zebrzydowickiej i nie powinno to być problemem.
– To jedynie jakieś 800 metrów różnicy. Oczywiście nie ma idealnych rozwiązań, które zadowolą wszystkich i szanuję różne głosy i opinie, ale jestem w stu procentach przekonany, że to jest dobre działanie dla mieszkańców Smolnej, a dzieci w tej szkole, również są mieszkańcami tej dzielnicy – podsumowuje Marek Florczyk.
Zdaniem dyrektorki biblioteki głównej Aleksandry Klich-Siewiorek, sytuacja biblioteki na Smolnej jest specyficzna:
– Biblioteka to instytucja, która jest „żywa” i zmienia się w odpowiedzi na potrzeby społeczne. Filia nr 8 pełniła w dużym stopniu funkcję biblioteki szkolnej, a spora część jej czytelników to uczniowie i uczennice tej szkoły. Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji jestem przekonana, że placówka potrzebuje biblioteki szkolnej z prawdziwego zdarzenia, w której będą prowadzone zajęcia biblioterapeutyczne, również dla dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawnościach, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i pod kontrolą przygotowanych pedagogów.
A my zapraszamy do Filii nr 2, przy ul. Zebrzydowickiej, ok 800 metrów od Filii nr 8, oraz do Filii nr 6, przy ul. Dąbrówki (ok. 1200 metrów), ale oczywiście również do biblioteki głównej na Szafranka. Już niedługo będziemy mogli zaprosić czytelników do nowej filii przy ul. Chabrowej 7. Staramy się również o nową filię w Zamysłowie.
Przypominam, że osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się mogą zamawiać w bibliotece książki z dostawą do domu. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 32 42 210 17 – podkreśla Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka biblioteki.

Zobacz także
