Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Rybnicka Kuźnia/Tor kartingowy w Rybnickiej Kuźni. "Najnowocześniejszy (..)

Tor kartingowy w Rybnickiej Kuźni. "Najnowocześniejszy taki obiekt w Europie"

20.04.2024 Rybnicka Kuźnia

Tor kartingowy ma powstać w sąsiedztwie elektrowni Rybnik na należących do miasta terenach położonych w sąsiedztwie ul. Ekonomicznej. Przygotowania do jego budowy trwają od blisko dwóch lat.

Jak informuje Janusz Gładysz, prezes stowarzyszenia Go Kart, wielki miłośnik sportu kartingowego i inicjator budowy toru w naszym mieście, ma to być najnowocześniejszy obiekt kartingowy w Europie, mający wszelkie homologacje Międzynarodowej Federacji Samochodowej i Polskiego Związku Motorowego.

Jak informuje Janusz Gładysz, prezes stowarzyszenia Go Kart, wielki miłośnik sportu kartingowego i inicjator budowy toru w naszym mieście, ma to być najnowocześniejszy obiekt kartingowy w Europie, mający wszelkie homologacje Międzynarodowej Federacji Samochodowej i Polskiego Związku Motorowego, co w przyszłości pozwoli organizować w Rybniku najważniejsze imprezy kartingowe, czyli eliminacje mistrzostw Europy i świata. Obecnie na terenie Polski południowej nie ma ani jednego toru, spełniającego regulaminowe wymogi PZM i FIA.

Warunkiem ich otrzymania jest spełnienie wielu wymogów nie tylko technicznych, dotyczących parametrów samego toru, jego geometrii, parametrów itd., ale również jego otoczenia, zaplecza i tzw. parku technicznego, na terenie którego będą się znajdować boksy dla poszczególnych ekip itd.

Janusz Gładysz zwraca uwagę, że zazwyczaj w zawodach gokartów startuje około 100 zawodników, ale w przypadku kilkudniowych eliminacji mistrzostw Europy czy świata może ich być nawet 400.

Janusz Gładysz. Zdj. Wacław Troszka

Przygotowania do budowy toru kartingowego w Rybniku trwają od blisko dwóch lat. W ich trakcie stowarzyszenie uzyskało m.in. kluczową dla całego przedsięwzięcia zgodę Polskich Sieci Energetycznych na zagospodarowanie terenu, na którym stoją słupy wysokiego napięcia.

Z kolei Rybnickie Służby Komunalne zleciły sporządzenie analizy funkcjonalno-technicznej inwestycji, a później kilku innych ekspertyz i analiz m.in. wstępnej analizy akustycznej.

W październiku 2022 roku na torze rolkowym na Paruszowcu-Piaskach zorganizowano imprezę

Jak mówi Łukasz Karbowiński, dyrektor RSK, prawdopodobnie w okolicach lipca zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie projektu technicznego całego obiektu, czyli toru kartingowego wraz z zapleczem i trybunami dla publiczności. W budżecie służb komunalnych na ten projekt zabezpieczono 1,5 mln zł.

- Trwają różne uzgodnienia i analizy, bo ogłaszając przetarg na projekt chcemy być pewni, że tę inwestycję będzie można zrealizować - powiedział nam Łukasz Karbowiński, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych.

O torze, jaki ma powstać w Rybnickiej Kuźni pisaliśmy TUTAJ

Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

Pit Bike w Chwałowicach, tor kartingowy w Rybnickiej Kuźni
Pit Bike w Chwałowicach, tor kartingowy w Rybnickiej Kuźni

Pit Bike w Chwałowicach, tor kartingowy w Rybnickiej Kuźni

Rybnik Karting Show
Rybnik Karting Show

Rybnik Karting Show

Rybnik karting-show w niedzielę na Błoniach
Rybnik karting-show w niedzielę na Błoniach

Rybnik karting-show w niedzielę na Błoniach

do góry