Rowerzyści z rybnickiej biblioteki

04.06.2023 Paruszowiec-Piaski

48 osób wzięło w pierwszą sobotę czerwca udział w dorocznym Rajdzie Bibliotekarzy i Czytelników "Odjazdowy Bibliotekarz". To była jego 10 edycja.

Uczestnicy tegorocznego rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz pod drzewem czytelników - wierzbą białą. Zdj. Wacław Troszka
Trasa dorocznego rajdu prowadziła tym razem do zabytkowego opactwa w Rudach, gdzie uczestnicy rowerowej eskapady zwiedzili również zabytkową stację kolejki wąskotorowej.

No to  w drogę... Trasa tegorocznego rajdu liczyła nieco ponad 40 km. Zdj. Wacław Troszka

W roli przewodnika całej wycieczki i lidera grupy rowerzystów, już tradycyjnie, wystąpił Aleksander Żukowski, prawnik z zawodu i dendrolog z zamiłowania. W Rudach zaprosił on uczestników rajdu na krótki dendrologiczny spacer.

Czytelnicy i bibliotekarze na rowerowym szlaku. Zdj. Wacław Troszka

W drodze powrotnej lubiący książki rowerzyści zajrzeli do Stodół, gdzie przystanęli przed domem, w którym w 1948 pomieszkiwał młody ksiądz, przyszły papież, Karol Wojtyła. Przyjrzeli się też nowemu resortowi, czyli ośrodkowi restauracyjno-hotelowemu ze SPA, który stworzono na bazie pocysterskich zabudowań. Trasa tegorocznego rajdu miała nieco ponad 40 km.

Niektórzy z uczestników rajdu zadawali szyku. Zdj. Wacław Troszka

Przed wyruszeniem na trasę zrobiono tradycyjną fotografię wszystkich uczestników odlotowego rajdu. Tym razem wykonano je pod drzewem czytelników - wierzbą białą posadzoną tam przed kilkoma laty z inicjatywy czytelników. To prawdopodobnie pierwsze takie drzewo posadzone w naszym województwie.

 

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry