Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Paruszowiec-Piaski/Małżeńskie duety w Teatrze Ziemi Rybnickiej

Małżeńskie duety w Teatrze Ziemi Rybnickiej

16.02.2024 Paruszowiec-Piaski

- Po prostu trzeba się kochać - radzi pani Janina, która już od 60 lat jest żoną pana Jana. Państwo Widerowie z Paruszowca byli jedną z 22 rybnickich par, które w ubiegłym roku świętowały diamentowe gody, czyli jubileusz 60-lecia małżeństwa. Dziś (16 lutego) gościli w Teatrze Ziemi Rybnickiej, gdzie odbył się specjalny koncert dedykowany 149 małżeńskim parom z Rybnika, które w 2023 roku obchodziły 50., 55., 60., 65. i 70 rocznice ślubów.

Państwo Janina i Jan Widerowie z Paruszowca - para z 60-letnim stażem małżeńskim. Zdj. Wacław Troszka

- Poznaliśmy się latem na basenie na Paruszowcu. Ślub cywilny wzięliśmy 29 czerwca, a kościelny 27 października - opowiada pani Janina Widera, która pracowała w Hucie Silesia, a jej mąż na Ryfamie.

- Proszę sobie wyobrazić, jaki zbieg okoliczności nas łączy: ja jestem Janina, mój mąż - Jan, oboje jesteśmy rybniczanami. Jego mama miała na imię Anna, moja mama też była Anna. Jego ojciec zmarł w 1945 roku, mój również zginął w tym samym roku i oboje nosili imię Karol - opowiada z uśmiechem paruszowianka. Państwo Widerowie mają dwóch synów, jedną wnuczkę, trzech wnuków oraz dwóch prawnuków.

- Nie mam na co narzekać. Nie wiem co to znaczy: nie mogę, ani: nie powinnaś - opowiada o swoim udanym małżeństwie.

- Bardzo dużo zwiedziliśmy - dodaje jej 85-letni mąż Jan, który bardzo lubi żarty, słodycze i zupę wodzionkę. - Mąż 40 lat nie był u lekarza - mówi pani Janina, która jest 7 lat młodsza od swojego męża.

Pogodna para małżeńska z Paruszowca świętowała dziś w gronie prawie 300 małżeńskich jubilatów-rekordzistów.

Od złotych po kamienne gody

Miasto wystosowało zaproszenia do 129 złotych par, które w 2023 roku obchodziły 50-lecie pożycia, do 72 par świętujących szmaragdowe gody (55 wspólnych lat), 22 małżeństw z diamentowym stażem (60 lat we dwoje), pięciu żelaznych par (65 lat) i dwóch z imponującym 70-letnim dorobkiem, czyli jubilatów świętujących kamienne gody. Z zaproszenia skorzystało 149 par.

Od złotych po kamienne gody - w TZR wspólnie świętowano ubiegłoroczne małżeńskie jubileusze. Zdj. Wacław Troszka

- Życzę Wam wiele zdrowia, optymizmu, życiowej siły i wzajemnego wsparcia, bo ono jest bardzo ważne, ale jak widać jesteście pięknym przykładem, że można iść wspólnie przez życie - mówił prezydent Piotr Kuczera do zebranych w TZR małżonków, którzy w ubiegłym roku świętowali tak wyjątkowe jubileusze.

W koncercie „Od Złotych po Kamienne Gody” wystąpili członkowie Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda”. Nie zabrakło barwnych folkowych popisów, a koncert zakończył zespół Remedium i słodki poczęstunek.

Dla jubilatów zaśpiewała i zatańczyła Przygoda. Zdj. Wacław Troszka

Było to trzecie tego typu spotkanie małżeńskich jubilatów zorganizowane wspólnie przez miasto, Urząd Stanu Cywilnego i Teatr Ziemi Rybnickiej. 

Rekordowe duety w Teatrze Ziemi Rybnickiej

26 zdjęć

Prawie 150 małżeńskich par świętujących w ubiegłym roku wyjątkowe rocznice ślubów: 50., 55., 60., 65. i 70. spotkało się dziś (16 lutego) w Teatrze Ziemi Rybnickiej na koncercie „Od Złotych po Kamienne Gody”. W jego trakcie prezydent miasta Piotr Kuczera wręczył małżonkom słodkie upominki i życzył im dalszych dobrych lat w zdrowiu, a artystyczny prezent przygotował dla nich zespół Przygoda. To trzeci taki koncert zorganizowany wspólnie przez miasto, Urząd Stanu Cywilnego i Teatr Ziemi Rybnickiej.

 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Więcej jubileuszy Złotych Godów w Rybniku 
Więcej jubileuszy Złotych Godów w Rybniku 

Więcej jubileuszy Złotych Godów w Rybniku 

Przygoda we dwoje, czyli Złote Gody w Rybniku
Przygoda we dwoje, czyli Złote Gody w Rybniku

Przygoda we dwoje, czyli Złote Gody w Rybniku

Małżeńskie pary jubilatów w Teatrze Ziemi Rybnickiej
Małżeńskie pary jubilatów w Teatrze Ziemi Rybnickiej

Małżeńskie pary jubilatów w Teatrze Ziemi Rybnickiej

do góry