Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Paruszowiec-Piaski/Dworzec na Paruszowcu otwarty dla podróżnych. Zobacz jak (..)

Dworzec na Paruszowcu otwarty dla podróżnych. Zobacz jak wygląda po modernizacji peronu

05.09.2023 Paruszowiec-Piaski

- Choć prace wykończeniowe wciąż trwają, dworzec na Paruszowcu, jest już otwarty dla podróżnych - poinformował dziś naszą redakcję Andrzej Oświecimski, który przez lata jako rybnicki radny zabiegał o remont zabytkowego dworca. Przez wakacje zmodernizowano peron na stacji Rybnik Paruszowiec.

Peron na Paruszowcu już po modernizacji. Zdj. Nadia Worwa

Mieszkańców, którzy wcześniej korzystali ze stacji na Paruszowcu, zaskoczy pewnie podwyższony peron, dzięki któremu teraz łatwiej ma się wsiadać i wysiadać z zatrzymujących się tu pociągów. Stare rozsypujące się wiaty zastąpiła mniejsza, ale nowoczesna wiata. Są też nowe gabloty, w których wieszany będzie rozkład jazdy pociągów. Sporym ułatwieniem dla osób niedowidzących mają być natomiast ścieżki naprowadzające wyłożone płytami o specjalnej, wypukłej fakturze.

Nowa wiata na stacji Rybnik Paruszowiec. Zdj. Nadia Worwa

- Prace wykończeniowe jeszcze trwają, ale można już korzystać z dworca na Paruszowcu - informuje nas Andrzej Oświecimski. Dodaje, że w ciągu miesiąca we wnętrzu nasypu ma jeszcze zostać zamontowana ruchoma platforma dla niepełnosprawnych.

Pojawiła się ścieżka dla niewidomych. Zdj. Nadia Worwa

Inwestycja warta 4,6 mln zł obejmuje również infrastrukturę typowo kolejową, dlatego  modernizacji doczekało się również torowisko wzdłuż przystanku kolejowego (profilowanie i częściowa wymiana torów), a na torze od strony ul. Mikołowskiej także sieć trakcyjna (montaż nowych słupów).

O modernizacji pisaliśmy wcześniej TUTAJ

Stacja Paruszowiec jest modernizowana w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Wcześniej w jego ramach zmodernizowano dwa inne rybnickie przystanki kolejowe w dzielnicach Niedobczyce i Niewiadom. (AK, WaT)

Stacja na Paruszowcu otwarta po modernizacji

13 zdjęć

Podróżni mogą już kotrzystać ze stacji na Paruszowcu, choć prace wykończeniowe jeszcze trwają.

Zobacz także

Modernizują stację Rybnik-Paruszowiec
Modernizują stację Rybnik-Paruszowiec

Modernizują stację Rybnik-Paruszowiec

do góry