Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Ochojec/100. urodziny Anny Bernackiej z Ochojca

100. urodziny Anny Bernackiej z Ochojca

13.02.2023 Ochojec

W niedzielę 12 lutego w domu przyjęć w Ochojcu w licznym rodzinnym gronie swoje 100. urodziny świętowała rodowita mieszkanka tej dzielnicy Anna Bernacka, która urodziła się 7 lutego 1923 roku.

Jubilatka Anna Bernacka ze swymi dziećmi i prezydentem Rybnika. Stoją od lewej: córki Urszula i Marta, syn Jerzy, prezydent Piotr Kuczera i syn Boleslaw. Zdj. Wacław Troszka
Była jedyną córką Wiktorii i Józefa Biedaczów, miała za to sześciu braci. Swego przyszłego męża Józefa Bernackiego z Radziejowa poznała w czasie II wojny światowej i jeszcze w czasie wojny się pobrali. Ich ślub odbył się 8 sierpnia 1942 roku w kościele parafialnym w sąsiednim Golejowie, bo w Ochojcu kościoła jeszcze wtedy nie było. Jej mąż Józef był górnikiem, pracował na dole w kopalni Szczygłowice, ale był też, jak to się wtedy określało, chłoporobotnikiem, bo wspólnie z żoną, która nie pracowała zawodowo, prowadził też gospodarstwo rolne - uprawiali pole i hodowali krowy. Anna i Józef wychowali piątkę dzieci. W roku 1943 urodziła się ich pierworodna córka Marta, a potem Bolesław (1947), nieżyjący już syn Franciszek (1948), Jerzy (1955) i najmłodsza córka Urszula (1958).

Pani Annaz niewielką częścią swojej rodziny, rodziną młodszego syna Jerzego. Zdj. Wacław Troszka

Mąż zmarł w 1998 roku i od tamtej pory nasza jubilatka jest wdową. Mieszka pod jednym dachem z wnuczką Sabiną, córką jej najmłodszej córki Urszuli, i jej rodziną, w swoim rodzinnym domu przy ul. Rybnickiej w Ochojcu. Szczęśliwie doczekała się 15 wnucząt, 35 prawnucząt i 2 praprawnucząt.
Córki wspominają, że pani Anna była bardzo zaradną, pogodną, czułą i troskliwą matką. Co roku na Nowy Rok piekła dla całej rodziny pączki, co stało się rodzinną tradycją. Długo cieszyła się dobrym zdrowiem i kondycją. Jeszcze po swoich 80. urodzinach jeździła na rowerze. Gdy w wieku 85 lat, na szczęście niegroźnie, na tym rowerze upadła, rodzina zarekwirowała ów rower.
Dzisiaj nasza jubilatka wciąż dużo czyta i ogląda telewizję, a jak mówi wnuczka Sabina, z którą mieszka, babcia Anna ciekawa świata wciąż lubi sobie jeszcze pogadać.

Najstarsza mieszkanka dzielnicy Ochojec Anna Bernacka z wnuczką Sabiną, z którą mieszka pod jednym dachem. Zdj. Wacław Troszka

Obchody 100. urodzin Anny Bernackiej rozpoczęły się w niedzielę wczesnym popołudniem w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w dzielnicy Ochojec, gdzie w intencji najstarszej parafianki odprawiono uroczystą mszę.
Na urodzinowym przyjęciu 100-latki z Ochojca pojawił się także prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który również w imieniu mieszkańców Rybnika złożył pani Annie życzenia urodzinowe i wręczył kosz obfitości.

Pani Annie życzymy szczęścia w dobrym zdrowiu!

Dziennikarz
Wacław Troszka

Zobacz także

102. urodziny pani Jadzi
102. urodziny pani Jadzi

102. urodziny pani Jadzi

Stulatka z Meksyku
Stulatka z Meksyku

Stulatka z Meksyku

Pani Marianna ma 100 lat. W Rybniku mieszka od niedawna
Pani Marianna ma 100 lat. W Rybniku mieszka od niedawna

Pani Marianna ma 100 lat. W Rybniku mieszka od niedawna

do góry