Niewiadom
Małe centrum nauki w Rybniku już nie takie małe
2 Czerwca 2026Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA, która działa od 4 lat w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu, powiększyła się o 9 nowych eksponatów. Dzięki wsparciu Centrum Nauki Kopernik odwiedzający mogą eksperymentować do woli.
Kawał historii ustąpił drodze. Miejsce po dawnej karczmie i piekarni zajmie nowe skrzyżowanie
14 Marca 2026Najpierw lało się tu piwo, potem wypiekano chleb, a wkrótce wyleją asfalt. Parę dni temu z krajobrazu Niewiadomia zniknął budynek z blisko 130-letnią historią. To kolejny etap prac przy rozbudowie ulicy Grota-Roweckiego. Okazuje się, że stary obiekt u zbiegu ulic Grota-Roweckiego, Batorego i Racławickiej, który musiał ustąpić miejsca nowemu skrzyżowaniu, miał bardzo barwną przeszłość.
Ruszyły prace nad udrożnieniem Nacyny. Wycięto blisko 250 drzew wzdłuż ścieżki rowerowej w Niedobczycach
30 Stycznia 2026Osoby korzystające ze ścieżki pieszo-rowerowej w Niedobczycach mogą zaobserwować dużą zmianę w otoczeniu. 26 stycznia wzdłuż koryta Nacyny ruszyły prace przygotowawcze do udrożnienia rzeki. W efekcie usunięto niemal wszystkie drzewa rosnące obok popularnej trasy rekreacyjnej. To pierwszy krok zapowiadanej od lat regulacji rzeki, która ma rozwiązać problem powracających podtopień na granicy Rybnika i Rydułtów.
Rybnickie kobiety babskiego combra
22 Stycznia 2026Teresa Szulc, mistrzyni monologu, Michaela Sczansny, specjalistka od scenografii i kostiumów, oraz Barbara Zielińska, przewodnicząca Wysokiego, a w Sprawach Babskich Nigdy Nieomylnego Prezydium – to między innymi one stoją za sukcesem niedobczyckiego babskiego combra, choć słowo sukces nie jest tu odpowiednie. Bo to prawdziwy socjologiczny fenomen, którego skala zaskakuje nawet samych organizatorów – w tym roku na 16 combrach bawić
Intensywny rok Ignacego
14 Stycznia 2026W 2025 roku Zabytkową Kopalnię „Ignacy” w Niewiadomiu odwiedziło 45 391 osób. To wzrost o 5 proc. w porównaniu z rokiem 2024. Obok mieszkańców województwa śląskiego, najwięcej gości przyjechało tu z województw opolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Wśród 660 zagranicznych turystów dominowali Czesi, Słowacy i Niemcy, ale byli też goście z tak odległych zakątków świata, jak Kolumbia, Tanzania,
Pierwszy ślub, pierwsze pocałunki
3 Stycznia 2026Dzisiaj, w samo południe w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w dzielnicy Niewiadom prezydent Rybnika Piotr Kuczera udzielił pierwszego w tym roku ślubu cywilnego w naszym mieście. Po pięknej ceremonii nie można było mieć wątpliwości, że narzeczonych, a potem już nowożeńców łączy piękne, silne i głębokie uczucie.
Centrum Zielonej Energii w Rybniku z umową na rozbudowę PSZOK
5 Grudnia 20254 grudnia w Warszawie prezes Centrum Zielonej Energii Sp. z o.o., Adam Ciekański, podpisał z wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pawłem Augustynem, umowę na dofinansowanie rozbudowy i modernizacji Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Rybniku. Podpisanie umowy otwiera drogę do realizacji kompleksowej modernizacji PSZOK-u przy ul. Sportowej.
Rondo Hoymgruby w Krainie Górnej Odry to nowe rondo w Rybniku
28 Listopada 2025Rybnik z rond słynie, a teraz jedno z nich będzie sławiło dwie atrakcje turystyczne jednocześnie - zarówno Zabytkową Kopalnię Ignacy jak i markę Kraina Górnej Odry. Nowopowstałe rondo, znajdujące się na skrzyżowaniu ulic Sportowej oraz Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna w dzielnicy Niewiadom odtąd będzie nazwywać się "Rondo Hoymgruby w Krainie Górnej Odry". Radni przyjęli stosowną uchwałę podczas sesji 27 listopada.
Choinka z Niewiadomia na rybnicki rynek
24 Listopada 202515-metrowy, piękny świerk pospolity, który jeszcze w nocy rósł w ogrodzie Barbary i Mirosława Wala przy ul. Zygmunta Starego w dzielnicy Niewiadom trafi dzisiaj na rybnicki rynek i wkrótce za sprawą pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej zmieni się w naszą świąteczną choinkę.
"Energia przyszłości zaczyna się w Rybniku". Umowa z NFOŚiGW podpisana
28 Października 2025Dziś, 28 października w Urzędzie Miasta Rybnika podpisano umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą wsparcia budowy instalacji w ramach Centrum Zielonej Energii w Rybniku.