Dobra tradycja w nowoczesnej rzeczywistości w Świerklanach
Każdego roku podczas Szkolnych Dni Promocji Zdrowia, Ekologii i Bezpieczeństwa uczniowie klas ósmych SP nr 1 w Świerklanach biorą udział w warsztatach profilaktycznych „Game-X-Reaktywacja” – edukacyjnej grze planszowej dotyczącej uzależnień behawioralnych.

Kilka lat temu pani pedagog Anna Oleksy oraz pani Magdalena Pieszko – nauczycielka – wzięły udział w ciekawym przedsięwzięciu, jakim było szkolenie z autorami gry z Uniwersytetu Opolskiego, którzy stworzyli innowacyjne narzędzie do pracy z młodzieżą i dorosłymi.
Za pomocą metody edutainment (uczenie przez zabawę) uczestnicy zgłębiają problem współczesnych czasów, jakim są uzależnienia czynnościowe.
Dzięki gminnej dotacji szkoła pozyskała gry planszowe i materiały do realizacji warsztatów, aby móc cyklicznie prowadzić działania profilaktyczne i jak najlepiej chronić młodych ludzi przed popadaniem w uzależnienia, m.in. od telefonu, internetu, komputera, telewizji, gier, zakupów, pracy, jedzenia czy ćwiczeń fizycznych.

- SP nr 1 w Świerklanach jest jedną z nielicznych szkół w Polsce, której udało się pozyskać materiały do pracy z uczniami i która co roku realizuje to ważne zadanie profilaktyczne z przyszłymi absolwentami szkoły. Cieszymy się, że również w tym roku szkolnym – w kwietniu – ósmoklasiści z zaangażowaniem wzięli udział w warsztatach, poznali mechanizmy powstawania uzależnień, sposoby radzenia sobie z problemem na różnych jego etapach oraz znaczenie pomocy, także rówieśniczej, w tej kwestii. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenia pomogą uczniom podejmować świadome decyzje oraz dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w codziennym życiu - mówią w SP nr 1 w Świerklanach.