Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Niedobczyce/Zacięta rywalizacja w Śląskiej Lidze Żeglarskiej na (..)

Zacięta rywalizacja w Śląskiej Lidze Żeglarskiej na Zalewie Rybnickim

27.05.2024 Sport

Załoga Yacht Clubu Rzeszów zwyciężyła w pierwszej rundzie Śląskiej Ligi Żeglarskiej rozegranej na Zalewie Rybnickim. O tryumf musiała walczyć do ostatniego wyścigu. KŻ Horn Kraków stracił do zwycięzców zaledwie punkt a Zefir-Drakkar z Poraja dwa punkty.

W Rybniku rozegrano pierwszą rundę Śląskiej Ligi Żeglarskiej. Zdj. Gwidon Libera

Żeglarstwo ligowe powróciło na Śląsk po latach przerwy. W Rybniku rozegrano pierwszą rundę Śląskiej Ligi Żeglarskiej, w której wystartowało 8 załóg z całej Polski ścigając się na jachtach klasy RS21. W trudnych warunkach, przy słabym i zmiennym wietrze oraz przechodzących burzach Komisja Regatowa rozegrała 12 wyścigów.

Prognozy zapowiadały trudny weekend. Zawodnicy i kibice wątpili w to, czy pogoda pozwoli na rozegranie jakichkolwiek startów. Sobota rozpoczęła się od zmiennego, ale stabilnego w sile wiatru. Fenomenalnie rozpoczęła rywalizację załoga Fujitsu Sailing Team, która wygrała dwa pierwsze wyścigi. Tuż za ich plecami, z jednopunktową stratą, znajdowały się załogi KŻ Horn Kraków oraz Yacht Clubu Rzeszów.

W połowie dnia rywalizację przerwała burza. Po powrocie na akwen Fujitsu zaliczyło słabszy wyścig oddając prowadzenie rzeszowskiej załodze Radka Zawady. Rozkręcała się też załoga Zefir-Drakkar Poraj, która zwyciężyła w ostatnim wyścigu dnia.

Pogoda nie rozpieszczała żeglarzy. Zdj.  Gwidon Libera

W niedzielę przy bardzo zmiennym wietrze z mocnej strony pokazała się załoga Profi Sailing Regatta Sea Cup Team wygrywając swój pierwszy wyścig w Lidze. Świetną passę kontynuował Maciej Brymora sternik załogi z Poraja. Zacięta rywalizacja trwała też w dolnej części tabeli, gdzie załogi Łodziaków, Wind Hero i Halny Racing Team dzieliły pojedyncze punkty.

O zwycięstwie zadecydowała ostatnia seria wyścigów. Paweł Kanafek z załogą, reprezentujący Horn Kraków wygrali swój wyścig nakładając dużą presję na rzeszowską załogę. Zawada potrzebował zwycięstwa, żeby obronić pozycję lidera. Prowadził od startu do mety i pewnie zwyciężył przypieczętowując złote medale. Zefir-Drakkar Poraj ukończył wyścig na drugim miejscu spychając z podium Fujitsu i zdobywając brąz.

O zwycięstwie zadecydowała ostatnia seria wyścigów.

Kolejne rundy Śląskiej Ligi Żeglarskiej zostaną rozegrane w sierpniu i wrześniu, a trzy najlepsze załogi z klasyfikacji generalnej wywalczą sobie prawo startu w Polskiej Lidze Żeglarskiej.

Wyniki 1. rundy Śląskiej Ligi Żeglarskiej:

  1. Yacht Club Rzeszów - 9 pkt
  2. KŻ Horn Kraków - 10 pkt
  3. Zefir-Drakkar Poraj - 11 pkt
  4. Fujitsu Sailing Team - 14 pkt
  5. Profi Sailing Regatta Sea Cup Team - 15 pkt
  6. Halny Racing Team - 19 pkt
  7. Wind Hero - 20 pkt
  8. Łodziaki - 23 pkt

Zdj. Gwidon Libera

Organizatorem Śląskiej Ligi Żeglarskiej jest Stowarzyszenie Żeglarskie Onboard Sailing.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry