Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Niedobczyce/Bistro z Ikrą gotuje dla rybniczan już 5 lat! I to jak!

Bistro z Ikrą gotuje dla rybniczan już 5 lat! I to jak!

24.04.2023 Niedobczyce

Już pięć lat dla rybniczan gotuje Bistro z Ikrą. Dokładnie pięć lat temu, 23 kwietnia 2018 roku, wydało pierwszy obiad w swoim lokalu, mieszczącym się w Rybniku-Niedobczycach.

Spółdzielnia Socjalna "Z Ikrą" została powołana przez Miasto Rybnik oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rybniku 1 czerwca 2017 roku.

Od tego czasu bistro stanowi ważny punkt na gastronomicznej mapie naszego miasta, oferując proste, domowe obiady w przystępnych cenach. Pracownikami bistro są w większości osoby z niepełnosprawnościami, którym trudno byłoby znaleźć zatrudnienie na otwartym rynku pracy.

- Prowadzone przez Spółdzielnię inicjatywy na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami i zapewniania im możliwości uczestniczenia w szeroko rozumianym życiu społecznym, to działania, które zasługują na szczególne uznanie - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Bardzo się cieszę, że potrawy, serwowane w miłej atmosferze w Bistro z Ikrą lub dostarczane do domów rybniczan, cieszą się sporą popularnością w mieście. Świadczy to o ogromnym zaangażowaniu w wykonywaną pracę i docenianiu umiejętności pracowników przez lokalną społeczność - dodaje.

Bistro z Ikrą świętuje mały jubileusz.

Spółdzielnia Socjalna "Z Ikrą" została powołana przez Miasto Rybnik oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rybniku 1 czerwca 2017 roku.

- Nasi podopieczni, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, potrzebują pracy. Z uwagi na fakt, iż rynek pracy nie oferuje zbyt wiele dla osób z niepełnosprawnościami, postanowiliśmy sami te miejsca stworzyć - wspomina początki Spółdzielni Lidia Moc, Prezes PSONI Koło w Rybniku.

Załoga Bistro z Ikrą

- Mieliśmy na początku mnóstwo wątpliwości - lokal zaproponowany przez Miasto znajduje się w dość odległej od centrum dzielnicy Rybnika, w której dodatkowo występują problemy społeczne, baliśmy się też, czy klienci w ogóle do nas trafią. Do tego nie mieliśmy absolutnie żadnego doświadczenia w branży gastronomicznej, a trzon naszego zespołu miały stanowić osoby w niepełnosprawnościami. Gdy już się rozkręciliśmy - a dużo zawdzięczamy Stowarzyszeniu CRIS - przyszła pandemia. Jednak dzięki tarczy antykryzysowej, obniżeniu czynszu do 1 złotówki czy częściowemu zwolnieniu ze składek oraz - przede wszystkim - naszym klientom, którzy nie przestali u nas zamawiać posiłków, przetrwaliśmy i działamy do dziś - opowiada Lidia Moc.

W pierwszym okresie działalności Spółdzielnia Socjalna "Z Ikrą" objęta była wsparciem przez Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej, prowadzony przez Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Jej pracownicy i zarząd objęci zostali wsparciem szkoleniowym i doradczym, Spółdzielnia otrzymała też kilkukrotnie dotacje na utworzenie miejsc pracy oraz wsparcie pomostowe w pierwszym półroczu działalności.

- Inicjatywa Miasta Rybnik i Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Rybniku jest tym cenniejsza, że podjęta w partnerstwie samorząd - organizacja pozarządowa. Nie ma wielu takich przykładów w Polsce - zaznacza Izabela Kaznowska, członkini zarządu CRIS i doradca OWES, która od początku wspierała założenie Spółdzielni.

Wielorazowe kaucjonowane naczynia

Bistro pierwsze wprowadziło wielorazowe kaucjonowane naczynia

Bistro "Z Ikrą" zasłynęło też na arenie międzynarodowej, gdy w 2021 roku jako pierwsze wprowadziło do obrotu wielorazowe kaucjonowane naczynia na posiłki na wynos - jako pilotaż niemieckiego rozwiązania, podpatrzonego przez Rybnik dzięki udziałowi w projekcie StratKIT i StratKIT+ (Interreg Region Państw Morza Bałtyckiego). W ten sposób Bistro przyczynia się do zmniejszenia ilości jednorazowych pojemników używanych przez rybnickich gastronomów. Co ważne, w ślady Bistra "Z ikrą" idą już kolejne rybnickie podmioty, a rozwiązanie zostało docenione m.in. w konkursach Eko Miasto czy Innowacje w polityce.

- Staramy się cały czas rozwijać, oprócz codziennych obiadów organizujemy imprezy rodzinne w lokalu oraz cateringi okolicznościowe. Obsługujemy szkolenia i konferencje. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaufanie, jakim nas obdarzają nasi goście - przekonuje Piotr Puchała, menadżer i "twarz" Bistra "Z Ikrą".

- Z okazji 5-lecia działalności organizujemy szereg wydarzeń: wczoraj gościliśmy naszych przyjaciół na uroczystym obiedzie, a 15 maja w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku organizujemy konferencję poświęconą naszej Spółdzielni, na którą już teraz serdecznie zapraszamy - dodaje.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry