Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Niedobczyce/Babski Comber z niedobczycką Wieżą Eiffela

Babski Comber z niedobczycką Wieżą Eiffela

05.04.2024 Niedobczyce

W Domu Kultury w Niedobczycach lądowali już kosmici, gościli cyganie, jaskiniowcy i marynarze, a nawet dioblice z Dioseckij Krainy. - Uchylając rąbka tajemnicy powiem tylko, że tym razem wykorzystamy temat Paryża - mówi o Babskim Combrze Marian Wolny, dyrektor Domu Kultury w Niedobczycach, w którym odbywa się ta najpopularniejsza w mieście, a pewnie i w regionie, biesiadna impreza organizowana z myślą o Dniu Kobiet.

W tegorocznej edycji zaplanowano 14 babskich wieczorów, na których każdorazowo ma się bawić około 200 „combrowiczek”. Zdj. Arch. GR

Tym razem ze względu na Wielki Post, a potem święta wielkanocne, pierwsza biesiada odbędzie się dopiero dziś, 5 kwietnia. W sumie w tym roku w niedobczyckim DK zaplanowano aż 14 babskich combrów, na których będzie się bawić ok. 2800 pań. Impreza wzorowana jest na tradycyjnych gwarkach górniczych, ale tematyka zmienia się co roku. Tym razem organizatorzy chcą nawiązać m.in. do Paryża i mniejszej wersji Wieży Eiffla, która stanęła na rondzie Niedobczyce-Paryż.

- Co roku zmieniamy temat i pomysły, ale zawsze ma to być impreza na luzie, z dystansem, dowcipem i dobrą zabawą. Nasze babskie combry integrują całe pokolenia pań - podkreśla Marian Wolny, który od początku współtworzy scenariusze i realizuje babskie combry w Niedobczycach.

A zaczęło się w połowie lat 90., gdy ówczesna dyrektorka placówki Aurelia Kowol organizowała dla pań „spotkania ciekawych kobiet”. Babskie combry w znanej nam dziś formule mają ponad 24-letnią historię.

W ubiegłym roku panie bawiły się "na familokach", w tym... "na Paryżu". Zdj. Arch. DK Niedobczyce

Biesiady z konkurującymi z sobą ławami pod bacznym okiem „Wysokiego, a w Sprawach Babskich Nigdy Nieomylnego Prezydium”, mają kabaretowo-muzyczną oprawę, a ich siłą jest pomysłowość organizatorów i charyzma prowadzących. Główną animatorką jest Aleksandra Harazim-Bąk, której pomagają m.in. Czesław Żemła i Teresa Szulc oraz Gabriela Bugla, Krystyna Czyż, Bronisława Siwicka i Jacek Cieplicki, a prezeską prezydium jest Barbara Zielińska.

Niestety dostępne są już tylko pojedyncze bilety na babskie combry (biletyna.pl), które zaplanowano w kolejne kwietniowe weekendy. Ostatni odbędzie się nietypowo we wtorek 30.04.

- Zdarza się, że ktoś musi zrezygnować i miejsca się zwalniają, warto więc dzwonić do DK w Niedobczycach - radzi Marian Wolny i zaprasza panie do wspólnego biesiadowania. 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula
do góry