W rybnickiej Budowlance o europejskim kształceniu
20 maja w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku odbyła się konferencja „Europejskie kształcenie zawodowe w geodezji i budownictwie”, podsumowująca projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
.jpg?1779795687320)
Gości z Opawy, Katowic i Rybnika oraz nauczycieli zawodu ze szkół budowlanych z regionu, przywitała dyrektorka szkoły, dr Katarzyna Wróbel, która przypomniała pierwszy - z roku 1998 - realizowany w ZSB projekt dofinansowany z Unii Europejskiej i nawiązała do owocnej współpracy ze szkołą czeską w Opawie, która rozpoczęła się w 2019 roku.
Tomáš Mička, nauczyciel z tej szkoły opowiedział o czeskim systemie kształcenia zawodowego, a nauczycielka Radka Balušková pokazała możliwości skanera 3D stosowanego w geodezji, który pozwala m.in. na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na pomiar obiektów.
.jpg?1779795347359)
Ostatnim punktem było podsumowanie programu Erasmus+ (Kształcenie i szkolenie zawodowe) przez jego koordynatorkę Ewę Lach. A w ramach programu udało się m.in. odbyć staże zawodowe 21 uczestnikom.
W marcu 16 uczniów klas III i IV technikum o kierunku: budownictwo i geodezja uczestniczyło w lekcjach zawodowych w szkole w Opawie, gdzie pod okiem Ewy Lach i Małgorzaty Maciończyk uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych, mieli więc szansę na poznanie nowoczesnych technologii budowlanych i geodezyjnych, okolicznych atrakcji, kultury czy regionalnej kuchni.
Wyświetlono też pozdrowienia z Genui, gdzie aktualnie trwają staże zawodowe, a opiekę nad uczniami sprawują: Elżbieta Rafińska, Alina Janos, Magdalena Zając i Jacek Szulik. Miejsca praktyk to różne firmy, w zależności od kierunku kształcenia: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik architektury krajobrazu, technik geodeta, technik fotografii i multimediów oraz technik informatyk i technik programista. A dzięki praktykom uczniowie poszerzają umiejętności językowe i zawodowe, poznają kulturę i specyfikę pracy i dostają certyfikaty za udział w stażu.

Konferencję w Budowlance zakończyło uroczyste wręczenie dokumentów Europass. Mobilność oraz certyfikatów potwierdzających udział w projekcie . Była też dyskusja na temat realizacji projektów Erasmus+ w kształceniu zawodowym.
Zobacz także
Geodeci z rybnickiej Budowlanki najlepsi w regionie