W rybnickiej Budowlance o europejskim kształceniu

26.05.2026 Meksyk

20 maja w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku odbyła się konferencja „Europejskie kształcenie zawodowe w geodezji i budownictwie”, podsumowująca projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. 

W rybnickiej Budowlance o europejskim kształceniu zawodowym. Zdj. Arch. ZSB

Gości z Opawy, Katowic i Rybnika oraz nauczycieli zawodu ze szkół budowlanych z regionu, przywitała dyrektorka szkoły, dr Katarzyna Wróbel, która przypomniała pierwszy - z roku 1998 - realizowany w ZSB projekt dofinansowany z Unii Europejskiej i nawiązała do owocnej współpracy ze szkołą czeską w Opawie, która rozpoczęła się w 2019 roku.

Tomáš Mička, nauczyciel z tej szkoły opowiedział o czeskim systemie kształcenia zawodowego, a nauczycielka Radka Balušková pokazała możliwości skanera 3D stosowanego w geodezji, który pozwala m.in. na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na pomiar obiektów.

Radka Balušková pokazała możliwości skanera 3D stosowanego w geodezji. Zdj. Arch. ZSB

Ostatnim punktem było podsumowanie programu Erasmus+ (Kształcenie i szkolenie zawodowe) przez jego koordynatorkę Ewę Lach. A w ramach programu udało się m.in. odbyć staże zawodowe 21 uczestnikom.

W marcu 16 uczniów klas III i IV technikum o kierunku: budownictwo i geodezja uczestniczyło w lekcjach zawodowych w szkole w Opawie, gdzie pod okiem Ewy Lach i Małgorzaty Maciończyk uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych, mieli więc szansę na poznanie nowoczesnych technologii budowlanych i geodezyjnych, okolicznych atrakcji, kultury czy regionalnej kuchni.

Wyświetlono też pozdrowienia z Genui, gdzie aktualnie trwają staże zawodowe, a opiekę nad uczniami sprawują: Elżbieta Rafińska, Alina Janos, Magdalena Zając i Jacek Szulik. Miejsca praktyk to różne firmy, w zależności od kierunku kształcenia: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik architektury krajobrazu, technik geodeta, technik fotografii i multimediów oraz technik informatyk i technik programista. A dzięki praktykom uczniowie poszerzają umiejętności językowe i zawodowe, poznają kulturę i specyfikę pracy i dostają certyfikaty za udział w stażu.

Konferencję w Budowlance zakończyło uroczyste wręczenie dokumentów i certyfikatów. Zdj. Arch. ZSB

Konferencję w Budowlance zakończyło uroczyste wręczenie dokumentów Europass. Mobilność oraz certyfikatów potwierdzających udział w projekcie . Była też dyskusja na temat realizacji projektów Erasmus+ w kształceniu zawodowym. 

W rybnickiej Budowlance o europejskiej geodezji

8 zdjęć

20 maja w Zespole Szkół Budowlanych w Rybniku odbyła się konferencja „Europejskie kształcenie zawodowe w geodezji i budownictwie”, podsumowująca projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. 

Opracowanie
rybnicka .eu

Zobacz także

Geodeci z rybnickiej Budowlanki najlepsi w regionie
Geodeci z rybnickiej Budowlanki najlepsi w regionie

Geodeci z rybnickiej Budowlanki najlepsi w regionie

Budowlanka ma swoją Zieloną Strefę Relaksu „Wylyź na luft!”
Budowlanka ma swoją Zieloną Strefę Relaksu „Wylyź na luft!”

Budowlanka ma swoją Zieloną Strefę Relaksu „Wylyź na luft!”

Budowlanka wylezie na luft
Budowlanka wylezie na luft

Budowlanka wylezie na luft

Olimpijczycy z rybnickiej Budowlanki
Olimpijczycy z rybnickiej Budowlanki

Olimpijczycy z rybnickiej Budowlanki