Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Maroko-Nowiny/Nowoczesny Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku oficjalnie (..)

Nowoczesny Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku oficjalnie otwarty

30.05.2023 Maroko-Nowiny

Pięknym koncertem zespołu wokalno-instrumentalnego, tworzonym przez nauczycieli Młodzieżowego Domu Kultury, przy efektownym świetle i nagłośnieniu, otwarto nową siedzibę prężnej placówki, która wychowała wiele pokoleń uzdolnionych rybniczan. - Na tę chwilę czekaliśmy przeszło 20 lat - mówi Barbara Zielińska, która przez 25 lat stała na czele MDK.

Efektowne oświetlenie nowej siedziby MDK. Zdj. Wacław Troszka

Kto pamięta ciasne pomieszczenia MDK-u w pawilonie Wanda na Nowinach, gdzie kiedyś działała placówka, albo ciasne sale w budynku dawnej Szkoły Życia, gdzie przeniosła się później, będzie zdumiony, zwiedzając otwartą dziś (30.05) nowoczesną siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku. Przedstawione gościom możliwości dźwiękowe i oświetleniowe gustownie urządzonej sali teatralnej na 90 osób robią wrażenie. Zresztą nie tylko one...

Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć przecięcia wstęgi. Zdj. Wacław Troszka

- Na nową siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury czekaliśmy przeszło 20 lat. Pomysł pierwszy raz zrodził się jeszcze za czasów pana prezydenta Fudalego, ale tak naprawdę idea powstania nowej placówki zakiełkowała w głowie pana prezydenta Piotra Kuczery. Pamiętam, jak 4 stycznia, na spotkaniu noworocznym w 2015 roku, pan prezydent podszedł do mnie i powiedział: „postanowiliśmy wybudować dla was nową placówkę” - wspomina Barbara Zielińska, która doczekała realizacji swoich marzeń i teraz spokojnie będzie mogła przejść na emeryturę.

Barbara Zielińska prowadziła placówkę przeszło 25 lat. Zdj. Wacław Troszka

- Już 4 lata temu miałam iść na emeryturę, ale wiceprezydent Wojciech Świerkosz nakłonił mnie bym została. Powiedział, że mogę odejść, ale najpierw muszę sobie tę wisienkę na torcie położyć. Jestem z tego zadowolona, że mnie zatrzymał - mówiła Barbara Zielińska, nie kryjąc wzruszenia.

Młodzież z Nowin i całego Rybnika będzie mogła rozwijać się artystycznie w fantastycznych warunkach.

- Młodzieżowy Dom Kultury ma swoją markę. Mam nadzieję, że nowa siedziba będzie służyła najmłodszym mieszkańcom, ale widzę, że także seniorom, którzy chcą aktywnie współtworzyć to miejsce. Życzę, by się rozwijało - mówił nam prezydent Piotr Kuczera.

- Nowa siedziba oferuje nam nie tylko większą przestrzeń, ale także nowe możliwości organizacji różnorodnych zajęć i wydarzeń. Jesteśmy przekonani, że nowe miejsce pobudzi naszą twórczość, umożliwi rozwinięcie naszych inicjatyw oraz przyciągnie jeszcze większą liczbę młodych talentów. Będziemy kontynuować naszą misję dostarczania wysokiej jakości zajęć artystycznych, edukacyjnych i kulturalnych, inspirować i wpływać na życie młodzieży w mieście - zaznacza Barbara Zielińska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.

  • Na potrzeby Młodzieżowego Domu Kultury przebudowany został budynek „Szkoły Życia”
  • Warta 9,5 mln zł inwestycja była odpowiedzią na problem braku miejsca dla realizacji bogatej oferty bezpłatnych zajęć pozaszkolnych
  • Inwestycja dofinansowana jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Otwarcie MDK w Rybniku

42 zdjęcia

30 maja oficjalnie otwarto nową siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.

Redaktor Naczelny
Aleksander Król

Zobacz także

MDK w Rybniku w nowych wnętrzach (wideo)
MDK w Rybniku w nowych wnętrzach (wideo)

MDK w Rybniku w nowych wnętrzach (wideo)

do góry