Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Ligota-Ligocka Kuźnia/Wielka sztuka w Rybniku. W marcu otwarcie Galerii Sztuki (..)

Wielka sztuka w Rybniku. W marcu otwarcie Galerii Sztuki Rzeczna

28.02.2024 Miasto

Wielka sztuka zagości w Rybniku. W samym sercu miasta powstał nowoczesny obiekt, w którym będą organizowane wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii oraz spotkania tematyczne, zajęcia twórcze i szeroko pojęta stymulacja kulturalno-artystyczna. Na otwarciu nowej Galerii Sztuki Rzeczna zobaczymy wystawę zdjęć Chrisa Niedenthala, mistrza fotografii reportażowej oraz rzeźby prof. Adolfa Ryszki, urodzonego w Rybniku artysty znanego na całym świecie.

Galeria Sztuki Rzeczna powstała przy ulicy Hallera, obok parkingu wielopoziomowego. Zdj. Marcin Giba

- Lokalizacja Galerii w samym centrum miasta Rybnika, sprawia, że staje się ona łatwo dostępna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Jest to jedyna tego typu przestrzeń w okolicy. Pomysł na to miejsce wziął się od ludzi, którzy w naszym mieście zajmują się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi - mówi Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnika.

- Budynek został zaprojektowany specjalnie z myślą o utworzeniu nowoczesnej instytucji, w której miejsce znajdą rzeźba, malarstwo, fotografia i inne rodzaje sztuki nowoczesnej - zapowiada prezydent.

Nowoczesne wnętrza Galerii Sztuki Rzeczna. Zdj. Marcin Giba

Współpraca z cenionymi osobowościami ze świata sztuki, instytucjami oraz partnerami pozwala Galerii Sztuki Rzeczna aspirować do miejsca wśród najbardziej cenionych przestrzeni ekspozycyjnych w kraju. W rybnickiej galerii będzie prezentowana przede wszystkim wartościowa sztuka współczesna.

- Misja instytucji skupia się na edukacji i rozwijaniu zainteresowań kulturowych i artystycznych wszystkich pokoleń mieszkańców Rybnika - podkreśla Nina Giba, kierowniczka Galerii Rzeczna.

W efektownych wnętrzach zagości wielka sztuka. Zdj. Marcin Giba

- Jednym z celów Galerii Rzecznej jest stworzenie platformy wymiany myśli między artystami a społeczeństwem, budowanie kapitału ludzkiego wokół idei wywodzących się ze sztuki i stworzenie miejsca, gdzie sztuka staje się żywą dyskusją, inspiracją i refleksją nad światem - podsumowuje Nina Giba.

Galeria Sztuki Rzeczna w Rybniku chce wzmacniać poczucie tożsamości kulturowej i realnie poszerzać horyzonty mieszkańców Rybnickiego Okręgu Węglowego. W planie są lekcje historii sztuki, oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty dedykowane uczestnikom różnych grup wiekowych. Kierowniczka Galerii podkreśla: „chcemy dawać poczucie, że tutaj „się dzieje wielki artystyczny świat”.

Galeria Sztuki Rzeczna zostanie otwarta 9 marca. Zdj. Marcin Giba
Galeria zatrudnia specjalistów z dziedzin wiedzy o sztuce, jak i samych artystów-rzeźbiarzy. Dzięki temu odwiedzający będą mogli czerpać wiedzę od osób tworzących sztukę, jak i teoretyków. Więcej o placówce i wystawach można przeczytać na stronie www.galeriarzeczna.pl

Na otwarcie Galerii Sztuki Rzeczna Adolf Ryszka i Chris Niedenthal

Oficjalne otwarcie tej wyjątkowej przestrzeni odbędzie się 9 marca, a towarzyszyć mu będzie wernisaż dwóch wystaw. Już dziś zapraszamy serdecznie!

Wystawa rzeźby Adolfa Ryszki

Podczas otwarcia zobaczymy twórczość rzeźbiarza - prof. Adolfa Ryszki, artysty urodzonego w Rybniku. Ryszka uczył się w Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, a potem studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego dzieła znane są na całym świecie, tymczasem w Polsce jego prace były prezentowane tak szeroko tylko w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w Zachęcie Narodowej Galerii.

Wystawa zdjęć Chrisa Niedenthala

Autorem drugiej wystawy jest Chris Niedenthal, mistrz fotografii reportażowej. Dzięki współpracy z Domem Spotkań z Historią, blisko 200 prac autora zostanie zaprezentowanych szerszej publiczności, przybliżając tym samym najważniejsze wydarzenia ostatnich dziesięcioleci. Co ciekawe, wystawa ta będzie pierwszą prezentacją prac Niedenthala na Śląsku w ogóle. A ta konkretnie była pokazywana jedynie w Warszawie i Łodzi. Mistrz zaszczyci wydarzenie osobiście.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry